ongelmia selkäännousussa

rysähtäjä

Minulla on siis ongelmia selkäännousussa. Olen ratsastanut 4 vuotta, mutta silti joko "rysähdän"satulaan ja/tai tarvitsen punttausapua tai korokkeen. Jonkun shetlanninponin selkään pääsen ilman koroketta, mutta en pysty laskeutumaan "hiljaa" satulaan, tasapainoni pettää. Mutta taas sitten esim. 115cm ylöspäin tarvitsen punttausapua. Olen siis 145cm pitkä. Eilen menin yhdellä n. 150cm korkuisella pienellä hevosella, ja minut piti nostaa selkään.

Miten pääsisin selkään helpommin?

1

128

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • z--

      Tietysti omaa kropan hallintaa ja tasapainoa kannattaa kehittää. Hyvä lihaskunto on lähtökohta ihan kaikelle ja notkeus on sitten toinen asia. Jokaisen ratsastajan pitäisi muutenkin näitä asioita treenata.

      Selkään nousu jakkaralta on kuitenkin erittäin suotavaa, riippumatta siitä pääseekö satulaan ilman vai ei. Jakkaran käyttäminen säästää hevosen selkää ja satulaa. Jokaisen pitäisi aina nousta satulaan korokkeelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      357
      1106
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe