Onko kellekkään tuttu pitkien matkojen pyöräilyssä akileksen kipeytyminen?onkohan tähän joku säätöjuttu esim klosseissa pielessä? Itsellä parin päivän aikana kolmisen sataa polkeneena ensi kertaa kipu yllätti ja selvää syytä en löytänyt..
Akillesjänteen kipuilu
Jeandean7878
321530
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Oot kyllä kova luu. Itse pystyn polkemaan vain kahtasataa.
Oletko harkinnut amputaatiota? Joko polvesta tai nivusista alaspäin. Vaihtoehtoisesti hartioista ylöspäin. Loppuu akilleen kipuilut kerta laakista!
Kiitos kahdelle vastaajalle.vastaukset olivat yhtä perseestä kuin voin kuvitella teidänkin olevan.parhaat ainekset teistä on mennyt lakanoille prkeleen teini horot
Kannattaa laittaa kireämmät trikoot ja ajella keskemmällä ajotietä.
Pyörätietä ei kannata käyttää koska tosipyöräilijä ei millään pysty väistämään hitaampia -autoilija kyllä osaa hitaamman pyöräilijän väistää.
Pyöräilijä kun osaa ajaa oma linjaansa mutta kävelijät, ne pomppii sinne tänne.
Mahtipyörääjä nimimerkki jatka sinä vain pippelisi nysväämistä..yritä läskipoimujesi joukosta etsiä prinssi nakki ja pura omaa pahaa oloasi känsä käteesi
Jos vielä tahdot kertoa pimenevän syksyn suunnitelmistasi lisää, niin voisitko etsiä itsellesi sopivamman palstan sille, Mr. "Apinanaamaolet". Tämä on pyöräilypalsta ja tuo, mitä sinä teet, on kaukana pyöräilystä.
Menikö tunteisiin?
Tottahan kirjoittamani on.
Pyöräilijä ajaa ajotiellä koska ei osaa väistää jalankulkijoita, autoilija järkevämpänä osaa väistää pyöräilijää.
Juurikin näin! Pyöräilijä ei väistä ketään! Jos tulee yhteentörmäys, niin oli tilanne mikä hyvänsä, syy oli siinä toisessa.
pygmit täällä repiivät leukojaan...ei asiallista keskustelua näköjään pysty rutsattujen kanssa käymään....pitäkää leikkinne koulukiusatut äbärät
Mä keulin vittu pitemmälle kuin mun pikkuveli!!! repikää siitä!!!
Itsellä ainakin kipeytyy akillekset kylmässä. Kesähelteellä ei tunnu missään, mutta nilkat paljaana näillä keleillä kipeytyy akillekset. Ajan näillä keleillä nilkat hyvin suojattuna.
Voit ensiavuksi kulkea kävelyt lenkkareilla ja säätää pyöräilykengistä lukot mahdollisimman taakse.
mulla kipeytyy leuat ruikuttaessa ja valittaessa. jos teen sen nettipalstalla niin kipeytyy sormenpäät ja ranteet sekä niska-hartiaseutu.
tottakai ...koska sinusta parhaat osat on mennyt lakanoille..syytä siitä vajaapäistä isääsi.
Huhhuh, nytpä onkin kova jätkä lauteilla.
On ne trikoojannut vaan kovia jätkiä keskellä ajotietä rinnakkain pyörineen.
ööööö.....niin mikä oli vastauksesi akilles juttuun apinanaama?voisit pitää naamareikää pienemmällä jos ei asiaa tule POIKA!
On sulla huono auto kun et ohi pääse.
On sulla huono pyörä kun et pyörätiellä voi ajella, poju.
Löysää vähän niitä trikoita jolloin ei jänteitä pakota.
Lapsonen, pienoinen, vetänyt herneet sieraimeen.
Kumi puhki. Ensin isukilla ja sitten fillaristilla fillaristaan. Suomi kärsii.
Lukkopolkimen klossin ollessa liian edessä jalkaan kohdistuu vipuliike, joka kipeyttää akillesjänteen.
Sopivien poljinten löytäminen on aikaa vievä kokeiluprosessi.
Kannattaa ostaa moottoriajoneuvo.
akilles-polvi! kiitos asiallisesta vastauksesta :) koko porukka täällä ei olekaan kusipäistä sakkia.juu mulla ei koskaan aiemmin ole ajossa kipeytynyt akillesjänteet vaikka olen ajanut vajaan 300 km päivälenkinkin ja pitkiä matkoja muutenkin. nyt osasyynä saattoi olla uusi pyörä ja uudet kengät .vaikka kengän pohjaan piirsinkin vanhan klossin rajat että säädöt olisi samat vaan joku pieni heitto siinä on ehkä käynyt ja tosiaan nyt otin klossia hitusen taaemmas. ja nyt ovat jänteet kunnossa ;
Olinkin jo huolissani sinusta. Aivan ihanaa kuulla, että jänteet on kunnossa poika hyvä. Muistathan harjata ne hampit aamuin illoin? Eikä sitten notkuta siellä pihalla muitten poikien kanssa keulimassa ilta myöhään. Viimeistään kahdeksalta kotiin ja nukkumaan!
Vajaa 300 km = 5 km.
Mites aloittajalla, akillisjänne on kunnossa, mutta löytyykö muuta ruikutettavaa?
Oletko varma, että kipu on akillesjänteessä? Kysyn siksi, että itse luulin potevani samaa, mutta fysioterapeutti paikansi kivun lähteeksi syvän pohjelihaksen. Se kipeytyy melko helposti, ja sekoitetaan usein akillesjänteessä kipuun koska nuo on aivan vierekkäin.
Juu siis olen..kun tosiaan kyseinen vaiva oli yhdellä ainualla pitkällä reissulla ja noin viikko lepoa niin alkoi parantua eikä sen jälkeen vaivannut.ja huomasin että melkein viikon oli akilleajänne kosketus arka ja aika paljon turvonnut.
Tulehtunut?
Satula liian korkealla?
Vinkiksi, että jos akillesjänne napsahtaa, niin tapaturmavakuutus ei korvaa, koska on kuulemma aina pidempiaikaisen syyn seuraus.
Epäilen, että trikoot ovat liian syvällä pyllykolossa jolloin ahdistaa.
Silloin ahdistaa niitä, jotka eivät uskalla käyttää mitään muuta kuin roikkuvia lötkövaatteita.
Trikoo on riskillä ruma.