Kun nainen sanoo että hän haluaa kiltin miehen niin hän tarkoittaa esim. Ville Valoa. Kun hänelle huomauttaa että Ville Valo on päihdeongelmainen rokkitähti eikä oikein täytä kiltin miehen kriteereitä, niin nainen vastaa, että niin mutta kun se on niin herkkä oikeesti ja se laulaa niitä rakkauslauluja niin onhan se tosi kiltti.
Eli kun nainen sanoo haluavansa kiltin miehen hän tarkoittaa että hän haluaa jännämiehen tai statusmiehen joka on kaiken jännyyden ja statuksen lisäksi myös kiltti ja herkkä aina silloin tällöin ainakin krapulassa. Näinhän muuten aika moni parisuhdeväkivallan uhrikin perustelee sitä että on vielä yhdessä miehen kanssa joka hakkaa häntä, että kun se mies on oikeasti tosi herkkis mutta kun sillä vaan joskus palaa pinna niin se vähän hakkaa.
Eli kun nainen sanoo haluavansa kiltin miehen hän tarkoittaa että hän haluaa jännämiehen tai statusmiehen joka on kaiken jännyyden ja statuksen lisäksi myös kiltti ja herkkä aina silloin tällöin ainakin krapulassa. Näinhän muuten aika moni parisuhdeväkivallan uhrikin perustelee sitä että on vielä yhdessä miehen kanssa joka hakkaa häntä, että kun se mies on oikeasti tosi herkkis mutta kun sillä vaan joskus palaa pinna niin se vähän hakkaa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ville Valoko myös hakkaa naisia?
Vai sekö tekee hänestä kelvottoman, että hän on rokkari?
Ville Valo on jännämies ja statusmies. Hieman kornia sanoa että haluaa kiltin miehen jos tarkoittaa sillä jännittävää rock-tähteä.
Mäkin oon kelvoton vaik olenkin rokkari ja tykkään soittaa kitaraa. Mut Villehän on komea mies. Ei myis mun levyt vaik oisin säveltäny ja sanoittanu Join me in death biisin. Tai kunhan pysyisin poissa niistä mainos kuvista ja videoista.
https://www.youtube.com/watch?v=1V4AscLidWg
Täällä on tapana väittää jännämiehiä väkivaltaisiksi naistenhakkaajiksi. Onko se Ville nyt sitten naisten hakkaaja vai ei?
Miksi mies jolla on statusta ei voi olla kiltti?
Onko miehen aivan pakko olla elämässä menestymätön kynnysmatto, ollakseen kiltti?
Ville Valo taisi ottaa turpiinsa yhdeltä entiseltä tyttöystävältä, joten hän ei ole naistenhakkaaja. Alkoholi on kuitenkin ilmeisesti jonkinlainen ongelma.
Minä tunnen oikeassa elämässä erittäin kiltin miehen, jolle alkoholi on myöskin ongelma. Tekeekö se hänestä kiltin- sijaan sittenkin jännämiehen? Vai miten tämä logiikka toimii?
Tässä riittää aivan varmasti jännitystä jokaiselle. ;) https://www.youtube.com/watch?v=d-ABIIZV3vA
Kiltin miehen tarina. https://soundcloud.com/user-374290548/syysta-akattoman-blues
Ei tarte olla mikään valoville, joku rivitason näyttelijäkin riittää että useimmat rouvat olisivat valmiita alkamaan ns. uuden elämän.
Toi on vaan sun käsitys asiasta aloittaja, ei naisten.
"kiltteys" on joku ihmeen pakkomielle palstan miehille.
Miksi aloittaja yhdistää kiltin ja herkän toisiinsa?
Kiltti mies, voi olla kuitenkin ihan jörrikkä, vaikka omaakin lempeän luonteen ja empatiakyvyn. Ei tarvitse olla runoniekka ollakseen kiltti.
Kerro ap millainen sun mielestä on kiltti mies? Mun mielestä kiltti mies ei ole mikään nössö. Hän ei kuitenkaan ole väkivaltainen, alkoholin kanssa ei ole ongelmia. Hänellä on sivistystä, myös sydämessä. Hän on sosiaalinen ja avoin. Hän arvostaa, kunnioittaa ja rakastaa muita ihmisiä. Mutta hänestä löytyy myös jämäkkyyttä puolustaa omia arvojaan ja perhettään tarvittaessa. Hän ei jää kenenkään jalkoihin. Hän puhuu ja pussaa.
Tämän palstan kiltiksi itseään mainostavat miehet ei vastaa mun käsitystä kiltistä miehestä. Kiltit ei aliarvioi naisia eivätkä kitise että ns. jännät miehet vie kaikki naiset.
Ps. kiltti mies ei ole myöskään ilkeä toisille niinkuin tällä palstalla tuntuvat olevan ne, jotka itseään kiltiksi ja kunnolliseksi mainostaa.
Vuoden 2016 Rationalisointihamsteripalinto menee tälle postaukselle. Kiltteys on siis voimaa, kyvykkyyttä, menestystä ja seksikkyyttä naisten silmissä. Kiitos tästä.
Haluatteko kuulla millainen on kiltti nainen? Mun mielestä kiltti nainen ei ole mikään lutka. Hän ei kuitenkaan ole aseksuaali, seksin kanssa ei ole ongelmia. Hänellä on kauneutta, myös sydämessä. Hän on hymyilevä ja empaattinen omalle miehelleen. Hän arvostaa, kunnioittaa ja rakastaa muita ihmisiä. Mutta hänestä löytyy myös jämäkkyyttä olla aloitteellinen seksissä. Hän ei jää kenenkään jalkoihin ulkonäöllisesti. Hän ottaa suihin ja antaa peppuseksiä.
Tämän palstan kiltiksi itseään mainostavat naiset ei vastaa mun käsitystä kiltistä naisesta. Kiltit ei aliarvioi miehiä eivätkä kitise että miehet ovat liian lyhyitä, hinteliä, ujoja tai statuksettomia.
Ps. kuvauksellasi ei ollut juuri mitään tekemistä kiltteyden kanssa. Siinä kuvattiin _millaisen miehen_ haluat olevan kiltti.
Ja juuri tämä naisen ajattelussa pitää ymmärtää. Nainen ei kykene primitiivisessä mielessään erottamaan toisistaan erilaisia ominaisuuksia. Nainen kokee pituuden komeuden, menestyksen ja kyvykkyyden _kiltteytenä_.
Jos mies ajattelisi kuin nainen, kaikki kyyläisivät 16-22v tiimalasivartaloisia salihottiksia kuvitellen pitävänsä vain heidän _kiltteydestään_.
No tällä palstalla puolet ns. kilteistä miehistä on päihdeongelmaisia, oikein kehuvat mitä nappeja on vedetty sekä alkoa päälle.
Kilttinä on vaikeaa olla. ;))
Tutkimusten mukaan nykyakat ei liioin haluakaan seksihommia, toki rahakkaalle aviomiehelle täytyy joskus antaa liparefilettä kuten velvollisuus ja sopimus vaatii.
Naiset kuvittelee että hyvännäköinen mies on turvalinen ja kunnollinen joka ei hakkaa naista. Montako kertaa naiset on pettyneet komeaan mieheen
Ei se mene myöskään niin, että hyvännäköinen ei voisi olla turvallinen ja kunnollinen ja ruma automaattisesti olisi turvallinen ja kunnollinen. Täällä yritetään antaa sellainen kuva kuin ruma ihminen olisi jotenkin lähtökohtaisesti parempi luonteeltaan kuin hyvännäköinen. Näinhän ei ole tietenkään, miksi ruma naama tekisi ihmisestä mukavan?
Aikanaan oli joku Korpi Tamperseelta jääkiakossa kiltinnäkönen ja sievä.