no lähes kaikkihan lähteisi karkuun kotimaahansa, toiset tekeentyisi sairaiksi, nämä laitettaisin takaisin kotimaahansa myös, tällä tavalla asiat alkaisi oikenemaan, loppuisi höpinä heidän työnhaustaan, sitten kun nämä ovat muka kaikenalan tohtoreita ja lääkäreitä ja mitä lie niin nähtäisi todellisuus väärennetyistä papereistakin, vaikka hitsaaja laitetaan hitsaamaan niin ei tiedä miten se tapahtuisi, veroistahan nämä ei myöskään mitään tiedä, yllätys sekin kuten muut maksut joita on nyt nostettu heidän vuokseen, selityksenä vanha " kilpailukyky"
Hyvä konsti, mamut heti töihin
eikuntöihinvaan
56158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Olis ihan hyvä keino säikäyttää kuitenkin, meilähän ei ole töitä itsellekkään mutta kokeilis, ehdottais vaikka pesaiden raivausta ensin kaupungin alueelta, tätä kyllä sais raivata on ainakin maanpuolelta niin rönsyinen että ei montaa metriä näe, etenkin risteyalueet ovat vaarallisia.
tää on paras konsti eroittaa jyvät akanoista, aloittaja on hyvin viisas.
siinä tulis mamula piraus housuun ko sanottais että nyt pensaita raivaamaan vesurilla.
saattaa niillä se vesuri pysyäkin kädessä, kun ovat siellä isisin joukoissa tottuneet kauloja katkomaan...
http://static.mvlehti.net/uploads/2015/11/Terroristi-Suomi-2.jpg
ei nämä ole kauloja katkonu nämä on lähteny karkuun isisiä ja armeijjaa ja akkoja penskoineen.
paras paketti olis panna mamut yhteen aitaukseen ja sanoa että se joka lähtee risusavottaan voi tulla ulos aitauksesta ja joka ei lähe töihin jää aitaukseen, nämä sitte kalliiksi tulevalla kyydillä kuljetettais takaisin kotiinsa hoitamaan perheitään.
Eihän niitä voi töihin laittaa kun eivät töihin ole tänne tulleetkaan, voisivat pian mielensä pahoittaa ja nostattaa mieltään, senhän ne osaavat.
Are you a normal person? Voisitte kyllä harkita , mitä kirjoitatte. Suomen ulkoministeriö olisi kyllä ollut velvollinen vaikka vain hienovaraisesti valaisemaan Suomen mahdollisuuksia ottaa vastaan suurta määrää pakolaisia. Eivät he kaikki ole typeriä oppimattomia ihmisiä. He etsivät turvallista elämää , jota Suomi ei valitettavasti pysty tarjoamaan. Sipilä, Orpo ja koko hallitus olivat vastuussa. Italialainen pakolaisviranomainen oli viime syksynä sitä mieltä, että esim. Suomeen mahtuu paljon pakolaisia. Varmasti pinta-alaan nähden! Lopuksi lainaan erään entisen tuttavan sanoja. Virkaan oli valittu tietenkin torniolainen : "Tiedetään ainakin, minkälainen tulee".
Suurin osa näistä kommenteista ovat asiattomia, hyvän maun vastaisia.
Oho..opettele ensin kirjoittamaan.
älähän mummeli työnnä nutturaas joka rakoon, missä muuten hymiöt on nyt nehän oli lapset opettaneet miten niitä laitetaan, kovin niitä tulikin, mutta voi piru tulis mamupieruille hätä ko töihin pantais paratiisissa.
Säää oot sekasi ku seinäkello 📣📣📣📣📣📣📣📣📣📣📣📣📣📣📣📣📣📣📣📣📣📣📯📣📣📯
katohan mummua ko meni sekas sekö aina täällä sekoilee, mutta mulla on nyt töihinlähtö, pirun hyvä idea aloittajalla. 10
Meekkö myymää haaparantaan persettä, toivottavasti kauppa käy🔔🔔🔔🔔🔔
mitähän tuo sekoilee, laittelee torvenkuvia, ehkä oma merkki, kaippa kaverilla on muitakin töitä, ei suomalaiset harrasta ruskeanreijän juttuja, mene itte rollaattorilla sinne odottaan mamun kilkkiä rupista.
soon sevon tuo muori nuita mamuista.
vanha kansakoulun siivooja tuo muori siepin kimpussa ja kyttää mamuja.
tuossa se kukkahattutäti oli Aarninholvinkulmala kyttäämässä mamuja, samala pummasi teeä antasin euron hälle ko ei ole sätkäpaperia.
aina se siinä pyörii pummaamassa, kyllä tosi on että pakoukoile tulis kiire vaimon tykö ko sanottais että viikon sisälä pitää lähteä töihin.
soli tässä tamppiksen eessä istumassa ja ämpäri jalkojen välissä, en tiä meinasiko kuta siihen vai kerjäsikö.
Eivät muuten maahanmuuttajat säikähdä työntekoa. Päin vastoin ovat erittäin ahkeria ja aikaansaavia sekä motivoituneita duunareita, vaikka "joutuvatkin" tekemään muuta työtä mihin ovat kouluttautuneet. Ymmärtävät hyvin kielitaitonsa puutteet ja suomalaisten ennakkoluulot, mutta jaksavat uskoa, että huomenna on paremmin.
mikä toope, nehän on tullu paratiisiin jossa ei tavi tehä mitään, missään, ne on eri asia jotka on aiemmin tullu ja perustanu bitserioita, ja nämä aasialaiset kyllä tekee töitä, mutta katoppa somali tai irakin paskahousu, ei muualla kun tv,ssä näytellään muka työntekoa, jotain lapsellista.näin ovat itse sanoneet, erästä haastateltiin kiinnostaisiko poliisin työ, no kiinnosti syy kiinnostukseen oli "saa ajaa poliisiautolla" missä pirussa olet näitä mamuja nähnyt töissä, et
Joko sul loppu se työpäivä 🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴
ketä meinaat taas, mulla alkaa työ klo. 23.00 aamula tulen takas, mikä sulla sekos ja mitä nuo kirahvinpäät tuossa tekee,olekko joku kuikuilija, käy paskala välissä vai ekkö ehi?@ se on mamuillakin raskain työ kun pitää ite käydä paskalla ei kukaan plondi voi tuurata.
Kyllä näitä "Putinin apureita" käy sääliksi, äly hoi älä jätä....
etkö osaa mitään asiaa kirjoittaa? no et, olen kyllä mielelläni putinin puolella,mitä muuta maata on noin paljon ahdistettu, laitettu pakotteita, jopa urheilijoiltakin kiellettiin osallistuminen olymmpialaisiin vaikka eivät olisi koskaan käyttäny mitään dopingia, ei amerikkalaisia kielletty, suomikin yhtyi pakotteisiin, ei vieny maitotuotteita ja sitten itketään että kun venäjän vienti on kutistunut, oma syy, mutta nuo mamut tuli irakista tänne viettämään lepopäiviä, niillä olisi kotimaassaan paljon töitä, sinne jätkät jätit naiset, lapset ja vanhuset.
näin kyllä pitäs joskus miettiä monessako maassa on amerikan sotilaita tappamassa ihmisiä, sehän on suotavaa, ja sekin että koettaa syyllistää venäjää kaikesta, ne usa on sotahulluja ollu aina, vietnam, hirosima, nakasaki, afgaanit ja monet monet muut, venäjä on nyt syyriassa valtion puolella ja amerikka kapinallisten puolella, pitäs tajuta.
venäjä on suomen paras turva ja tuki ollut sen typerän sodan jälkeen aina, paras kauppakumppani ja liittolainen.
Turvapaikanhakija on täällä ymmärretty väärin . Annetaan turvaa ei töitä ja passitetaan takaisin. Maahanmuuttaja tulee työnperässä siirtolaisena. Älköön kukaan haukkuko turvattomia edes partalapsia kunhan eivät jää tänne loisimaan. Suvakit ne on tekemässä niitä suomalaisiksi ,hullut, hullut...
vitut ne ei töihin tule ko ketkutteleen kaupungille.
Ne ovat kuule työnhaussa, ne turhia ketkuttele. Etsivät töitä
Sit ne on sopeutuu hyvin jos työnteko ei kiinnosta. Tiedän paljon ihmisiä tällä kylällä, jotka ei koske työhön pitkällä tikullakaan.
Tsemppiä Ilja, Putin, MV ja Venäjä!
milläs helkatin kylällä sinä sitten asut, täällä Torniossa on innokkaita agtiivisia työnhakijoita mutta ei ole työtä, no nythän kun kaljaa aletaan jälleen valmistaan tulee työpaikkoja, ei muuten, Putinin miehillä riittää töitä Venäläiset on työihmisiä, Kemissäkin on lääkäreinä Venäläisiä ja puhuvat selvää suomea.
Ne ak(g)tiiviset työntekijät tuskin ovat jääneet tornioon märehtimään kohtaloaan ja kittaamaan kaljaa, vaan ovat muuttaneet muualle työnperässä.
haista lehmä vetelä paska, oikein mamun paska.
"Torniossa on innokkaita agtiivisia työnhakijoita mutta ei ole työtä,.."
Olen vanhuuseläkkeellä ja lisärahaa nyt metsästä syksyllä hakenut. Vaimon kanssa melkonen määrä puolukkaaämpäreitä metsästä tuotu - ainuttakaan mamua ei ole metsässä vastaan tullut.
Onhan siellä niittä Thaimaalaisia mamuja kun torniolaiset työttömät eivät marjoja keräile.
Torniolainen marjametäsä on yhtä harvinainen näky ku susi poronhoitoalueella.
"Onhan siellä niittä Thaimaalaisia mamuja.."
tänä vuonna ei ole niitäkään ainuttakaan näkynyt, ei tienpäällä, ei metsässä. Aiempina vuosina näkynyt kyllä.
Ihmettelen, että me suomalaisetkin niin vähän marjastamme. Se on tosi mukavaa kuntoilua. Tänääkin pääsi seuraaman marjastuksen ohella monen luontokappaleen touhuilua. Kyllä se tv:n luonto-ohjelmat voittaa.
tyhmät ei ne thaimaalaiset ole mamuja ei ne ole maahanmuuttajia, ne on tulleet tänne tienaamaan marjankeräyksellä rahaa itselleen eivät asumaan suomalaieten rahoilla, ne on mamuja nämä irakin pellet esimerkiksi jotka ainoastaan velttoilee kaduilla ja saavat samaa työmarkkinatukea kun työtön suomalainen ja lisätuloja soskusta kunhan vaan hakee.
Kyllähän noita poimijoita on lähes aina mettässä vastaan tullut, joskus jopa turhankin paljon, kun parhaat apajat on jo käyty putsaamassa.
Eikä noista puoloista niin paljoa makseta että niitä kukaan alkaisi myyntiin poimimaan, vaan pakkaseen ittelle.
Thaimaalaisille poimijoille siitä saattaa jotain hyötyä ollakin, mutta vain jos saavat työstänsä reilun tukun seteleitä kotiin vietäväksi, mutta jos ei, niin eivät taatusti tuu toistakertaa ja pitävät huolen että siellä Kaakkois-Aasiassa kaikki toistakymmentä sisarta ja parisataa serkkuakin tietävät varoa näitä Suomen sutkeja hyväksikäyttäjä marja-keisareita.
ne käy joka kesä täällä ja matkan järjestäjä on sieltä ne saavat päiväpalkan ja se on heidän olosuhteissa hyvä joten käyvät aina uudelleen, minusta hyvä asia heille ja kun marjoja on niin eivät mene hukkaan.
Hyvä jos homma alkaa jotenkin toimimaan, alussa kun ei mennyt niin kuin Strömsössä. Otsikoissa oli juuri nämä puliveivarit joille joituivat maksamaan niin paljon että kotiin ei jäänyt mitään viemistä, ja osa jäi velkaakin.
on asiaan puututtu ja toivoisin että toimii.
mutta mamut joutas tekeen jotain sen rahan eteen mikä heihin kuluu, ja nyt ei kukaan kirjoita suomen työttömistä pahaa, heille kuuluu nämä etuudet mutta ei noille jotka tulee toiseltapuolen palloa rahan perässä.
Kuuluu kelle kuuluu, minusta ei ainakaan sellaiselle suomalaiselle joka ei ole ollut töissä ollenkaan.Niittä muute riittää torniossa.
"Eikä noista puoloista niin paljoa makseta että niitä kukaan alkaisi myyntiin poimimaan,......Thaimaalaisille poimijoille ...saavat työstänsä reilun tukun seteleitä kotiin vietäväksi "
Jotenkin ristiriitaista?
Varsinkin nuorempien lukijoiden on hyvä muistaa, että yhä kansainvälistyvämmässä taloudessa tulet joka tapauksessa kilpailemaan näiden thaimaalaisten kanssa. Hyvähän tuota työtehoa ja kilpailukykyä harjoitella jo kotitantereella - kotietu, aina hyvä kilpailussa.
Sitä paitsi puolukoista(kin) saatava hinta oli ihan hyvä, varsinkin kun niitä työttömyyskorvauksella poimi - siis työttömyyskorvaus ja puolukkatulot yhteensä hakkasi kyllä aika monta päiväpalkaa palkkatyössä! Loppukaudesta tosin puolukan hinta putosi aika rumasti, marjaa oli tosi paljon.
Kunto nousi, saisi sitten puolukasta vaikka vähemmäkin.
Nuorisotoimessa on yksi matujen hyysäri oikea v...n sivari Jan-Mikael oikea vihervasuri joka polttaa todistettavasti hasista... on meillä nuorisosihteeri v mitä pelleilyä
On se kyllä perkele tommonen vitun suvakki on nuoritoimella töissä voi hyvä jumala=yhtäkuin idiootti oli jo kun junnuja oltiin ja oikeasti vitun outo Armeijan vältteli ja mitähän nuorille opettaa vittu hampun polttoa Jan-Mikael vielä politiikassa vihervasureita oikeita saatana matujien hyysäri = ne jotka nuita partalapsia haluaa niin ottakaa suvakit ne koteihin rikastuttamaan teidän perhepiiristä monikulttuurisen ja ehkä moniavioisen sainpahan vaimoksi joskus.
Täällä meitä paiskii kummulla töitä,että matut saa minun verorahat ja väkisinmakaa jonkun suomalaistyttösen. otanmäki kertoo mihin ollaan menossa väkivalta lisään ja Suomaliset nousevat kapinaan.
Kielenkäytöstä ja oikeinkirjoituksesta päätellen on tainnut koulunkäynti jäädä "elämänkoulun" tasolle......
"Kielenkäytöstä ja oikeinkirjoituksesta päätellen.."
Mutta puhuuko totta? Eikö se kiinnosta, vai oikeinkirjoitusko vain?
Paskaa puhuu kirjoitustaidoton hölmö.
sinua vituttaa ko toinen kirjoittaa asiaa, sulla itellä ei ole mitään asiallista kirjoitettavaa joten moitit vaan hänen kirjoitustapaansa, sinusta taas saa sen käsityksen että on suuri työ oppia oikeinkirjoitusta ja muusta sitten et mitään ymmärrä, eikä se sinun kirjoituskaan vielä luonnistu.
semppiä ilja tällepäiväle ollan sydämmesä mukana mielen osotuksessa tänäpäivänä emme anna periks!! ilja ja venäjä rules
Tuevapaikanhakijat ei hae töitä vaan turvaa ja takaisin kotimaahan.