Oletko huutokauppakeisari
Atm32
28113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
1204€. Parempi vaan pysyä nykyisissä hommissa.
Valintasi olisivat tuottaneet 2205€ voittoa.
Huutokauppakeisari teki samoilla tuotteilla 2778€ voittoa.
Tuossa oli kyllä keisarilla etulyöntiasema kun semmoisista ei saanut ollenkaan voittoa joista se tomppeli oli maksanut enemmän.
Voitolle jäin 1700 euroa. Ei tuota tekis kyllät työkseen
Huutokauppakeisarihan tekee hyvin vähän voittoa...
Lähtee kierrokselle isolla autolla johon pitää pistää ainaki 200euron eestä löpöä tankkiin ja sitten tullaan takasin vain parin kympin voiton kanssa.
Ja pitää vielä jollekki Markulle maksaa liksa..
Kyllä tuolla hommalla saa pussin kursulaista ja ehkä paketin voita pöytään.
Suurin osa voitosta tulee televisiojulkisuudesta. Siis siitä että hänen lärviään esitellään telkkarissa joka päivä, ja sitten sen myötä tulevien meklari- ynnä muiden töiden korvauksista.
Oon kyllä kattonu että ei noilla ohjelmassa näkyvillä tuloilla pyöritetä perhettä, taloa, työmiestä ja bisnestä.
Ja voiko pohjanmaan kristinuskosella perähikiällä ees riittää tollasta määrää asiakkaita huutokauppaan?
Tämä ns. Huutokauppakeisari on maalaismarkkinoiden HELPPO HEIKKI.
Konkkaanhan tuo ääliö oli menossa ennen tätä jatkuvaa uusintojen rumpaa...
Vittu mikä paska testi. Jos maksat vähemmän kauppoja ei synny. :D Vitut, ostin halvemmalla ja tein enemmän voittoa.
Tein 1400 ja risat voittoa. Jos tarjoaa liian vähän niin kauppoja ei synny oikeassakaan elämässä, ei myyjä luovu tavaroistaan ilmaiseksi.
Jos Aki on jostain maksanut enemmän kuin sinä niin hänellä on kuitenkin kokemusperäinen yleinen hintataso kuntoon nähden perusteena sille.
Itse olen koettanut kaupitella joitain tavaroitani huutonetissä ja tori.fi mutta joidenkin kauppa ei ole käynyt hinnanalennuksenkaan jälkeen. Riippuu ilmeisesti tuotteestakin miten kauppa käy, jotkut tuotteet ei kiinnosta ihmisiä vaikka ilmaiseksi saisivat :P
Tuossa on yksi ongelma. Akin ostama ei välttämättä ole se hinta millä myyjä olisi suostunut myymään. Aki maksaa 10 enemmän, ei tarkoita ettei myyjä olisi myynyt 5 halvemmalla.
Akilla on kokemusperäinen yleinen hintataso? :D Mistä päättelet, ettei minun kokemusperät ole huomattavasti laajemmat kuin Akilla?
Huutokauppakeisarin tulot oli yli 30 tonnia viime tai edellisvuonna. Tuskin ne tulot ainakaan laskeneet on.
Tein voittoa 2502 euroa, vaikka yhdet kaupat peruuntuivat.
Aika lähellä keisarin lukemia, hänellä voittoa 2700 ja rapiat tai jotain...
Ja siis ajattelin tuon testin niin, että mitä kuvittelin keisarin olevan valmis mistäkin maksamaan. Se on tietysti ihan eri asia, mitä itse olisin valmis maksamaan...minä en noista tavaroista huolisi oikein mitään. No se majolikakanto oli aika hieno. Mutta ei se minun huusholliini istuisi mitenkään.
Makunsa kullakin.
Se tekee liian vähän voittoa tollasen puljun pyörittämiseen..
Tulee ynnättyä jaksojen yhteydessä niitä menoja ja tuloja..
Täytyy tulla massia jostaki muualtaki.
Nooh...eikös se heitä meklarikeikkaa? Ja sitten on näitä muitakin tv-ohjelmia, joissa esiintyy, palkkiota vastaan tietysti. Ja lehtijutut, joitakin roposia niistäkin.
Itse jos olisi huutokaupanpitäjä, niin harrastaisin myös luovaa kirjanpitoa jonkun verran.
Minua on (joskus harvoin kun ohjelmaa katson) hieman ärsyttänyt se, kuinka tämä pariskunta perustelee polttoainekuluilla alakantin tarjouksiaan. Kauppa on kauppaa ja pitää ollakin, mutta polttoainekulut pystyy jokainen yrittäjä vähentämään suoraan, joten niistä voisi pitää päänsä kiinni. Itse asiassa kaiken autoiluun liittyvän, auton hankintahinnasta lähtien pystyvät vähentämään kirjanpidossa täysimääräisenä.
siinä+lopussahan+mainitaan+vain+osa+myydyistä,+ehkä+joku+kolmannes+max.+ja+usein+kuitenkin+kertyy+parisen+tonnia+jo+niistäkin+ja+kuten+erkki-täti+huomautti+se+saa+vähennyksiin+liki+kaiken+ja+renkipoika+on+siinä+varmaan+ruokapalkalla+ja+julkisuuden+vuoksi,+eihän+muuten+jostain+kympin+himmeleiden+korjailuja+varten+pidettäisi+ketään.+
Se+mikä+minuakin+siinä+ärsyttää+kun+sen+pitäisi+saada+mummojen+arabiat+liki+ilmaiseksi+ja+sitten+myydessä+saa+niistä+puolitoista+tonnia+ja+mummo+kolmesataa+niin+ei+ole+reilua.+Arvostaisin+enemmän+jos+ottaisi+hyvän+tavaran+reilusti+prosenttimyynnillä,+vaikka+30%+siivulla+niin+vielä+pärjäisi+ja+mummokin+pärjäisi.+
Hyvin+kai+niiden+nyt+täytyy+kuitenkin+pärjätä+kun+on+varaa+molempien+ajella+ostettavaa+tiirailemaan,+jos+homma+oikeasti+haluttaisiin+tehokkaaksi+päivysteli+Aki+siellä+kotonaan+ja+korjailisi+itse+himmelit+ja+Heli+ajelisi+ostokeikoilla+ja+sitten+lisäksi+toisinaan+voisi+Aki+ajella+toisella+suunnalla+toisella+autolla+kun+himmeleiden+korjailuilta+ehtisi.
Eiköhän se renkipojaksi ristitty tee paljon muutakin, kuin mitä ohjelmassa nähdään. Täysin käsikirjoitettua taitaa olla nämä Markun askartelut.
Tuossa puljussa on paljon sellaista työtä, jota ei näytetä. Miettikääpä, kuinka paljon aikaa kuluu vaikkapa myytävien esineiden luettelointiin, kuvaamiseen (nettimyynti) ja kirjanpitoon?
Ja tosiaan, siellä myydään paljon muutakin kuin ne tavarat, joista nähdään hakemiset.
Mutta mikään kultakaivos ei moinen homma ole, vaikka joskus tekisivätkin superhyviä löytöjä. Samalla pääomalla, siis rahalla mitä pyörittävät, voisi tehdä paljon vähemmällä vaivallakin voittoa.
Uskoisin, että huutokauppahommia tehdäkseen ihmisellä pitää olla jonkinlainen kutsumus. Tai sitten ei vain osaa muuta.
Niin no eikös se Aki ole siihen ajautunut jatkamaan isänsä hommaa, oli vissiin ollut metallimiehenä ensin ja heli aspocompilla eteläsuomessa...tuossahan se juttu olikin:
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-2000001272416.html?ref=rss
Leppoissa hommaahan tuo on ja jos ei isosti velkaa niin kyllä kai tuo duunarin hommat voittaa viihtyvyyspuolella kun ei ole mahdottomia tuotantopianeitakaan ja saa itse heilua omistajana.
Liian vähän voittoa? Se maksaa tuosta puljusta 2-3e neliö. Jos joku maksaa 700e vuokraa kuussa kerrostalossa niin Aki maksaa saman verran vuodessa kiinteistöveroa.
Kyllä se varmaan käy heinähattu päässä painamassa Heliä sitten kun himmeli rempalta ehtii.
Vihervassarithan paskantaa kultaa kaikkien ihmisten ylläpitämiseen..
Ne voisi pelastaa tollasen huutokaupan tarjoamalla miljoonan arvokkaasta kupari kannusta.
En tehnyt testiä, mutta ihan hyvä ohjelma tuo mielestäni on. Päihittää kirkkaasti esim. turhat talk showt
Ohjelma on hassu. Ei sitä voi vakavalla naamalla katsoa. Mutta suomalaisia talk show -ohjelmia ei pysty katsomaan lainkaan...
Elävän elämän sketsihahmoja. Markku on ihan huippu :) Askastelee ja paskartelee, osaa mitä vaan!
https://www.youtube.com/watch?v=PX3lht9dlmk
Idiootteja on ne tavaran myyjät. Pyytävät käytetystä tavarasta uuden hintaa. Kävin kerran katsomassa uhtä perämoottoria ja myyjä pyysi 8 vuotta vanhasta moottorista satasen vähemmän kun uudesta. Tarjosin 500 euroa ja se pyysi 1250. Menin sitten ja ostin uuden moottorin
No tuokin on ihan totta, että joskus myyjillä on täysin väärä käsitys romujensa arvosta. Mutta se pätee niin liikkeisiin kuin yksittäisiin myyjiinkin.
Oikea hinta on aina se, minkä joku on valmis maksamaan. Ei se, mitä joku pyytää.
Ei se ole tyhmä joka pyytää, vaan se joka maksaa.
Eipä ole huutokaupassa tullut käytyä milloinkaan, no kerran satuin kauppakeskukseen kun Aki oli meklaamassa siellä jotain mutta silläkin reissulla menin vaan sinne kauppaan enkä huutokauppaan.
Huutonetissä tosin olen myynyt ja ostanut joitain tuotteita.
Ota tai jätä tulee telkkarista nytten...
Mitähän sitten etsivät tekee kun joskus ei vaan saatana muista yhtään mitään..
Tulee kato tuollanen akuutti dementtia.