Mulla on kyllä periaatteessa suunnitelmat jo olemassa, mutta mitäs mietitte seuraavanlaisesta tilanteesta?
Menin alkukesästä pieneen pajaan töihin, jossa hommat pelitti suunnilleen kuten pitääkin (palkka maksettiin ajallaan, yms).
Ylitöitä tuli päivittäin n tunti, joista ilmoitettiin että pidetään vapaana 1:1. Tämä oli mulle oikeastaan ihan ok.
Alalla on yleissitova sopimus olemassa (2 eri liiton sopparia voisi/pitäisi noudattaa) työsopparissa luki ettei noudateta vaan mennään lain minimien mukaan. No tämäkin oli ihan ok, sain 20cnt enemmän/tunti kuin mitä tes olis minimissään ollut.
No, kävi sitten uskomaton sattuma, vanha perhetuttava sanoi että hänen työpaikassa olis hommia tarjolla jos kiinnostaa. Tottakai kiinnostuin, kävin haastattelussa ja sain paikan.
Ilmoitin sitten "ex-pomolleni" että koeajan puitteissa sanon itseni irti 6 päivän päähän. Tähän vastaus oli että ok. Pari päivää ennen ennen lopettamista sain sitten ns kaikki paskahommat tehtäviksi. Tein sen mitä pyydettiin, pl tilanne jossa firman läppäri meni jumiin ja hävitti excelistä vikan tallennuksen jälkeiset n 40 riviä inventaaria (n kahden tunnin työ) ja olin silloin jo ylitöissä vikana päivänä.
Laitoin taulukon pomolle joka huomasi virheet, kerroin että varmaan on virheitä kun työväline meni jumiin. Sieltä tuli pas###aa vit !@ ja vaikka mitä vastauksena, höystettynä vaikka millä henkilökohtaisuuksilla. Annoin tämänkin mennä toisesta korvasta ulos.
No, sitten tuli lopputilin maksamisen aika. En saanut mitään.
=> viesti palkanlaskijalle (omistajan äiti)
= > maksoi lomarahat
=> uusi viesti että missä tunnit ylityöt => vastaus oli että pomo kielsi maksamasta koska olin tehnyt enemmän hallaa kuin hyötyä.
Tämän jälkeen sitten monentasoista vit% = pomon suunnalta ja monta viestiä.
Kaikenkaikkiaan lopputulos tähän mennessä se että nyt on löytynyt mun työstä kaikenlaista reklamaatiota yms ja hänen mielestään ei tartte mitään maksaa, että ollaan sujut ehkä, tai jopa saattaisin joutua maksamaan jotain.
Eli tällainen homma mulla, mitäs te tekisitte mun asemassa? (en harmikseni ehtinyt liiton jäseneksi liittyä kun vasta tosiaan kesällä menin palkkatöihin, ja aikaisemmin olen tehnyt toiminimellä samoja hommia).
Irtisanoutuminen ja omistajan oikut
4
197
Vastaukset 4
- Mikset
ota yhteyttä liittoon? Kai kuulut liittoon?
Nou hätä ! Muistit varmaan tallettaa viestit eli kirjeenvaidon pomon kanssa. Ne ovat sinun valttikorttisi, kun käy ilmi pomon ala-arvoinen kielenkäyttö.
Oletko liitossa. Sieltä saat apua.
Jos et ole liitossa, niin ota yhteyttä työsuojeluun. Toimintaohjeet löydät tästä linkistä.
Sanot sitten sille firman pomolle, että viet asian työsuojeluun, ellei hän laita asioita pikaisesti kuntoon. Jos hänellä on vähääkään älliä päässään, niin rahat ovat pikapuoliin tililläsi.
http://www.tyosuojelu.fi/tyosuhde/palkka
Muista myös pyytää asiallinen työtodistus, jossa kerrotaan, mitä olet kyseisessä työpaikassa tehnyt. Työtodistukseen ei tarvitse ottaa mainintaa ahkeruudesta yms.- Jännähommia
Liittoon en tosiaan ehtinyt liittyä kun ehdin olla töissä tuolla vain reilut 2kk, mutta viestit on kaikki tallella. Ja vaikkei isoista rahoista olekaan kyse, enemmän minua ärsytti huonot käytöstavat. Ja siitä syystä meinaan kyllä katsoa homman loppuun asti vaikka se loppupeleissä maksaisikin jotain. Loppuu ainakin todennäköisesti seuraavien työntekijöiden huono kohtelu jos hyvin käy.
Työsuojelu oli itselllänikin mielessä, ehkä myös höystettynä lakimiehellä. - Sitävartenneon
Liittoon ja työsuojeluun vaan yhteys, jos työpaikalla ongelmia.
Sieltä saa apua ja tukea ja neuvoa miten toimia. Jos ei muuten ratkaisua tule
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1201319- 2301087
- 67990
- 58942
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66916Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal250860Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki37798Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70775Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72762- 42736
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58700- 66688
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26608Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää117565- 83563
Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen181523Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47504- 18498
- 24494
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12487