Monta tonnia roskaa paskaa ja kaljatölkkejä kerätty tänäkin vuonna maastosta ja kenenkhän jäljiltä? Poroerotus- ja vasanleikkopaikoilla ja porokämppien ympärillä sitä tölkki- ja viinapullopaskaa riittää ja muovikasseja. Lojuvat maastossa kuukausikaupalla. Kännipäissään viskotta nuotiolla maahan kaikki roskat! Hävetkää!
Roskittajat luonnossa
22
212
Vastaukset
- jääkääkotiinkännissä
Tuohon voisi sanoa, että kyllä se meitä roskien kerääjiä suivauttaa ja kaikkien poromiesten maine menee kun on mätöjä porukoissa mukana.
- oiv0867
Keräkkää ite tölkkinne seuraavalla kerralla.
- Oxyy
Olisi luullut, että moinen on jo taakse jäänyttä ja uusi polvi poromiehiä
olisi sivistyneempiä.- SallalaistaÄlyä
VAi että sivistyneempiä, katsohan vaikka valtuuston kokoonpanoa ja persujen ryhmää. Siellä riittää sallalaista tyhmyyttä poromiehen muodossa yllin kyllin.
- Oxyy
Meinasin tuota roskaamista, en valtuustotyöskentelyä. Eihä roskaaminen ole persujenkaan etu.
- kelkkaansammuvat
Yhtä kännissä ne on kuin ennen vanhaankin. Eikä siihen ammattiin koulua tarvi käydä, riittää ajokortti. Senkin voisi monelta ottaa pois kun ajelevat päissään.
- Viinaviisastenjuoma
Kuinkahan moni virkamies ja kunnan työntekijä (eikun työpaikalla oleva) ajelee päissään? Ja kuinkahan moni muu roskaa ja rellestää tulla luonnossa?
- tiyonfgjh
Sepä koira älähti johon kalikka kalahti :) jallupullo povarissa paraikaa erotuksiin ajelee.
- Viinaviisastenjuoma
Ha ha, en ole poromies enkä juo viinaa ollenkaan, enkä käy minkään sortin erotuksissa. Kiinnitti vain huomiota tuo ainainen kateus :D Tehkää hyvät ihmiset jotain, ettei tarvi naapuria kateilla
- tuuurperi
Luonnon roskaaminen ei ole oikeaa peliä eikä sen kritisoiminen ole kateutta.
- rettoo2
Joo eine tyhjät kaljatölökit ja viinapullot itestääni sinne erotuspaikoile kävele. Kylä net joku siinä paikan päälä juo ja nakkoo menemään.
- asiastamitääntietämätön
Olen aina kuvitellut, että poromiehet ovat luontoihmisiä ja osaavat
arvostaa sitä mistä leipä tulee. Sukkahousumiehet maastopyörillään ja kilpasuksillaan kyllä heittelevät energiapatukoiden kääreitä miten sattuu. Eihän se ole mies eikä mikään, joka ei omia roskiaan korjaa. Mikään homma ei kyllä kännissä hoidu paremmin kuin selvinpäiten. Ensin työ ja sitte huvi vai onko se porohomma yhtä huvia.- selekosemeikka
Jos on porukassa joku poromies on lihalle heikko viinamäen veikko, miksettä pane sitä ojennukseen.
- Emäntäitelläki
Pankaas asialle kipakka emäntä, niin eiköhä jää tölkit ja putelit heittelemättä. Ja jos kerran tiiätte keitä nuo roskaajat ovat niin heljppo homma ne on emäntien kuriin saaha.
- emäntämitävoi
Jo tuli kothin punakkanaamanen elämään nähneen näkönen erästeliä vaan ei myöntäny roskittaneensa erotuksisa eikä muutakaan. mithään ei sanonu. aika rajalisia emäntien vaikutuskeinot. Luulen että paras lääkeon sakin hivutus. Pankaa toimeksi.
- iiislampvlip4
Jumalauta sano muuta. Meille kans tuli lommoposkinen sanono mille haiseva eläjä kottiin iltasella. Nyt koolle ja kurinpalautukseen.
- 124yykaakoo
Taitaa olla muutenkin aika emäntien puuttua touhuun ja nostaa poromiehet ja heidän työnsä sille kuuluvaan arvoon. Loppuispahan kateellisiltakin aiheet.
- Pikkurahanpuutteessa
Joko on kaikki roskat kerätty ? Pantillisista rahat lunastettu ?
- wpåw
en kyllä poro erotuksessa ole kaljapulloja nähnyt mutta hirvimiehet ne vasta sikoja on tullaan päissään ,ollaan rapulassa kun on juotu edellisenä päivänä,ajetaan autolla ja kaiken huipuksi lähetään vielä metsälle,tuommoiset pitäisi laittaa ojennukseen heti eikä antaa mennä ollenkaan.
- aqszx
niitä viskojia on moneen lähtöön.
- Lapin_perinne
Jos kiertelette eteläsuomen metsissä siellä osataan jo arvostaa luonnon siisteys;toki on vielä matkaa Ruotsiin. Jokaisen olisi hyvä ajaa Saksasta Ruotsin kautta Lappiin siinä voisi verrata kansan käytöstapoja.
Saksassa ja Ruotsissa eivät pihoilla loju työkoneet eikä tienvarsi vessoja ole sotkettu, eikä rikottu. Lappiin tultaissa näkee mitenkä laitteet koneet on pihoilla sekaisin moottorikelkka on siinä mihin on sammunut ruohot kasvaa ympärillä.
Poromiehet ennen oli sikoja ihme jos nyt jo elintarvikelakien tiukentuessa käyttäytyminen ei ole luonnostaan mennyt siistimmäksi.
Ei ole hyvää mainosta porotaloudelle jos maine epäsiisteydestä lähtee liikkeelle, noilla kilohinnoilla ihmiset jo vaatii riimaa. - ainalähössä
on viskovia poromiehiä moneen lähtöön tosissaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1313817Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va201783Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos321642Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3101468Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu201423Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi421356Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy771009Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti161004Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä127964- 74888