vanhat karismakonkarit kunniaan!

Juuso

Olisipa ja tulisipa vielä komeita ja karismaattisia pikajuoksija naisia areenoille, kuin olivat aikoinaan 100-400m. pikakiitäjät Roya Ahrari ja Yvonne Hannus. Upeita ja nopeita naisia kerrassaan!!
Kukapa vielä muistaa heitä??............Molemmat ovat nykyään Jehovantodistajia,,huhujen mukaan.., siinäkö oli syy lupaavan huippu-urheilun lopettamiseen leideillä???

12

3539

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samppa

      Olihan nuo karismaattisia leidejä juu.., kait ovat vissiin vieläkin, vaikka ravaavat jo muissa kuvioissa. Eipä taida enää vastaavanlaisia Ahrareita ja Hannuksia löytyäkään. Tsemppiä vaan uudemmille juoksija-lupauksille!

    • Penkkikonkari?

      Pidän itseäni yleisurheilun penkkiurheilukonkarina, mutta en ole koskaan kuullut nimeä Roya Ahrari. Putosinko nyt penkiltä?

      • Ripa.K.

        Ahrari....no, kyllä tuo nimi tuli jälkeenpäin, naimisiin menon myötä(Pacher os.) Kyseinen juoksija oli puoliksi saksalainen ja jos oikein muistan ei juossut kuin nuorten sarjassa ja pärjäsi siinä suht hyvin. Eipä tainnut jäädä kuin tähdenlennoksi, koska
        lopetti lajin melko lyhyeen, ehkä muutaman hassun kärkisijoituksen jälkeen. Lupaava juoksijalahjakkuus olisi ollut, mutta tuskin nyt sentään mikään
        konkari.


      • racket
        Ripa.K. kirjoitti:

        Ahrari....no, kyllä tuo nimi tuli jälkeenpäin, naimisiin menon myötä(Pacher os.) Kyseinen juoksija oli puoliksi saksalainen ja jos oikein muistan ei juossut kuin nuorten sarjassa ja pärjäsi siinä suht hyvin. Eipä tainnut jäädä kuin tähdenlennoksi, koska
        lopetti lajin melko lyhyeen, ehkä muutaman hassun kärkisijoituksen jälkeen. Lupaava juoksijalahjakkuus olisi ollut, mutta tuskin nyt sentään mikään
        konkari.

        Sorry vaan, mutta kyllä Ahrari juoksi A-sarjassakin,
        eipä vaan tainnu edustaa kaikkina kausina tätä siniristi-maatamme, vaikka tänne aikoinaan muuttikin. Porvoossa asui joskus, vaan nyt en tiiä missä enää, kun ei tästä "gebardista" ole aikoihin kuultu, onko se sitten niiden Jehovalaisten tapa se, ettei julkisuudessa saisi olla.


    • yleisurheilu fani

      Pikajuoksija Bacherin alias Ahrarin lisäksi olisi ollut muutamia muitakin lupaavia huippiksia tuossa 70-80-luvun vaihteessa.Sitäpaitsi, Bacher taisi edustaa Saksan Ltv:tä nuorten euroopanmest. kisoissa ja suurimmat mitalisaavutukset jäi kys. maahan, olkoonpa juoksija kuinka suomenkansalainen nykyään.
      Mieliin parhaiten ovat jääneet varsinaiset ratakonkarit mm. Nina Holmen ja Riitta Salin,(legendoja) Nykyisiä Yleisurheilijoita tuskin muistetaan enää 20-30 vuoden päästä. Tsemppiä silti..

      • Hansu

        ..niin, ja MonaLisa Pursiainen, mutta ne olivatkin pitkän matkan hinureita, Ahrari, siis ent.Pacher oli pikamatkan menijä, komee mimmi. Mihin hävisi
        Ari Paunonen, tietääkö kukaan?? Ennen oli naiset ja miehet rautaa....


      • venividivici
        Hansu kirjoitti:

        ..niin, ja MonaLisa Pursiainen, mutta ne olivatkin pitkän matkan hinureita, Ahrari, siis ent.Pacher oli pikamatkan menijä, komee mimmi. Mihin hävisi
        Ari Paunonen, tietääkö kukaan?? Ennen oli naiset ja miehet rautaa....

        Muistaakseni Ari Paunonen on siviilihommissa pankissa ja valmentaa. Mutta muistaako kukaan esim. Eeva Haimia, Laihorinteen sisaruksia, Sirkka Nordlundia, Aarno Muskua, Aarre Asialaa, Pauli Nytä.
        Entä 400 m:n aitojen suuri lupaus ja maaotteluratsu, Herttoniemen oma poika, Hannu Ehoniemi. Vieläkö treenaa?
        Entäpä Nevalan, Kinnusen varjoon jäänyt Väinö Kuisma Kouvolasta, vieläköhän keppi lentää?


      • voitto kotiin!
        venividivici kirjoitti:

        Muistaakseni Ari Paunonen on siviilihommissa pankissa ja valmentaa. Mutta muistaako kukaan esim. Eeva Haimia, Laihorinteen sisaruksia, Sirkka Nordlundia, Aarno Muskua, Aarre Asialaa, Pauli Nytä.
        Entä 400 m:n aitojen suuri lupaus ja maaotteluratsu, Herttoniemen oma poika, Hannu Ehoniemi. Vieläkö treenaa?
        Entäpä Nevalan, Kinnusen varjoon jäänyt Väinö Kuisma Kouvolasta, vieläköhän keppi lentää?

        Kyllä muistetaan nämä sankarittaret ja sankarit, Hannukset, Ahrarit, Paunoset etc. Voi sitä aikaa, mutta aikahan kulta muistot!! Ja näinhän se vissiin on, että Jehovantodistajiksi tulleet, eivät enää loista ja hekumoi kun meidän entisten yleisurheilu-hullujen muistoissa, he kun eivät enää meteliä anna itsestään pitää, on vissiin syntiä olla
        kansan ihailtavina ja palvottavina.


    • tuttuja menneisyydestä

      Jo vain Ahrari muistetaan Porvoosta, taisi vielä silloin olla äitinsä tyttönimellä Hämäläinen, (isä oli vissiin joku ulkomaalainen). Olihan tuo lupaava juu, mutta
      mikä lie, kun pikajuoksut tyssäsivät yhtä pikaisesti, kun alkoivatkin. Eihän tuo varmaan "huipulla tuullut" kun pari-kolme vuotta ja sitten hävis kun hyttynen saharaan. Jehovantodistajuus on tainnu viedä monen muunkin huippu-urheilijan tai julkimon mennessään, mihin lie sekin perustuu, kun ei saa enää julkisuudessa pärjätä??
      Onhan yksi Jehovantodistaja julkku vielä telkussa, nimittäin uutis-ankkuri Urpo Martikainen ja kolmosen kokki-ohjelmista tuttu tumma kaveri Alex Nurmi. Miksi ei sitten urheilijat saa loistaa samalla tavalla???? Entiselle Porvoon juoksijattarelle kuitenkin tsemppiä elämään!

      • Jimmy G.

        Hämäläinen "tuttuja menneisyydestä" kirjoittajalla on pöksyissään. Asuivat muistaakseni penskoina, en muista oliko sisaruksia enemmän kuin kaksi tai kolme isovanhemmillaan, jotka olivat Hämäläisiä. Ja noista uskontokunnan asioista en menekään sitten enempää sanomaan, kun en tiedä siitä mitään. Muistan vain, kun olen sitä samaa ikäluokkaa kuin Ahrarikin, (ehkä vähän vanhempi) että juoksi muistaakseni Terä tai Smile-nimisessä seurassa. Itse pelasin kiekkoa smilessa ja asuin aikalailla samoilla kylillä kyseisen juoksija-tytön kanssa, Ahlgrookissa. Kova sprintteri oli juu silloin. Monissa osakilpailuissa ja finaaleissa veti ihan kovia aikoja.
        Olipa tyttö nyt missä tahansa, niin lapsuus ja nuoruusaikojen muistojenkin kunniaksi, toivotan hyvää elämää ja tsemppiä hänelle


    • Anonyymi

      MÄ OON KUULLUT NIMEN YVONNE HANNUS TOI ROYA AHRARI ON VIERAAMPI

    • Anonyymi

      MISTÄS PÄIN YVONNE HANNUS NYT OLIKAAN

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      889
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      554
      789
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe