Pikkumies näyttää hormoonigorillalle kaapin

oletkoswag

9

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuntoloppu

      Kevyempi sälli näytti naturaalilta ja isompi sälli roinarilta.

    • työkapasiteetti

      Pienempi mies on joutunut tekemään töitä tulosten eteen ja siksi työkapasiteetti on kovempi. Laiska sekopää on roinannut tuloksiin.

      • EiVoiVerrata

        Sumo-mave on täysin eri liike kuin perinteinen vaikka sana maastaveto molemmissa esiintyykin. Vasemmanpuolinen sälli tekee n. 1.5x enemmän työtä kuin vastustajansa.


      • aitoBlueteam

        se paino painaa tasan saman verran rippumatta miten nostaa

        sama paino ja sama matka

        sumo ei oikeasti lyhennä nostomatkaa yhtään

        jos et usko niin mittaa itse ensi kerralla


      • työkapasiteetti

        Samat säännöt molemmilla. Miksi sitten vetää edestä? Pidempi liike selälle kapeassa maastavedossa. Sumolla veto enemmän reisille. Sama paino saman verran tarvitaan voimaa hiukan eri suhteissa samoille lihaksille.


      • EiVoiVerrata
        aitoBlueteam kirjoitti:

        se paino painaa tasan saman verran rippumatta miten nostaa

        sama paino ja sama matka

        sumo ei oikeasti lyhennä nostomatkaa yhtään

        jos et usko niin mittaa itse ensi kerralla

        Jatka vain niitä liikennekartiojuttujasi kun et tiedä perusasioista hevonvittuakaan.


      • aitoBlueteam

        sinäkö tiedät lollotiloo

        yrittäkääpäs nyt mitata se matka joka on sama molemmilla tyyleillä

        miettikääpä hieman vipuvarsia joita kropassa on

        yrittäkää edes hinttapulit

        se paino painaa yhtä paljon riippumatta miten sen nostaa


      • Jokainen voi mitata paljonko on matkaa lattiasta käsiin eri maastanostotyyleillä. Sumotyylillä nostaessa kädet ovat noston yläkohdassa jonkin verran kapealla asennolla nostettasssa alempana. Ei paljoa mutta muutaman sentin kuitenkin. Yksittäisessä nostossa sillä ei ole merkitystä mutta mitä suurempi määrä tehdään toistoja sitä enemmän merkitsee nostettu matka. Nostetun matkan pituus vaikuttaa suoraan tehdyn työn määrään vaikka paino sama olisikin. En väitä että sumotyylillä nostajat olisi jotenkin heikompia tai vahvempiakaan mutta karvan verran pienemmän työn sumolla nostajat tekevät kun toistojen määräkasvaa. Itse olen aikanaan vetänyt 320kg kapealla ja 340kg sumolla. Kapealla nostan enimmäkseen.


    • Viireooo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      194
      8339
    2. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      23
      6057
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      169
      5709
    4. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      15
      3487
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      82
      2957
    6. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      291
      2630
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      178
      2529
    8. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      618
      2380
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      91
      2196
    10. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      13
      1338
    Aihe