LInnut ja ruoka

Kyselisin siitä, että mikäs ajankohta olisi hyvä lintujen talviruokinnan aloitukselle. Kyse olisi Rovaniemen korkeudesta ja mietinnässä se, ettei muuttolintujen muutto häiriintyisi vain ruokinnan vuoksi?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ruokki lintuja talvisin. Ei niitä kannata ruokkia, oppivat helpolle ja osa ei ymmärrä lähtä etelänmäksi, kun kelit kylmenee. Kuolla kupsahtelevat sitten syyttäsuotta.
Entäpäs kun ruokkija ei jostain kumman syystä pystykkään säännöllisesti hoitamaan hommaansa ja linnut ei saa ravintoa jonka helppouteen ovat tottuneet?

Äänestä

Heti siinä vaiheessa kun maa jäätyy. Ruokinnan kun aloittaa, niin sitä on jatkettava vappuun asti napapiirin korkeudella

Äänestä
  • Kiitos paljon asiallisesta vastauksesta!

    Äänestä

En minäkään vielä täyttänyt ruokinta-automaatteja, kun näyttää nuo linnut löytävän ruokansa luonnosta. Tänäänkin seurasin valtavan suurta tilhiparvea joka ruokaili pihapihlajissa. Siinä kävi myös tiaisia ja rastaita. Seurailen kuinka pian saavat pihlajat tyhjiksi marjoista ja sitten alan laittamaan evästä tarjolle. Ihanaa seurata pikkulintujen liikkeitä.

Äänestä

toukokuussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Västis kirjoitti:

Kyselisin siitä, että mikäs ajankohta olisi hyvä lintujen talviruokinnan aloitukselle. Kyse olisi Rovaniemen korkeudesta ja mietinnässä se, ettei muuttolintujen muutto häiriintyisi vain ruokinnan vuoksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu