Miten ihmeessä

Valetyöpaikkako

Selailin entisen mollin ns. hanttiduuneja, miten niitä voi kukaan hakea. Ei tietoa työnantajasta, osoitteesta, työtehtävistä, työajasta eikä palkasta hiiskaustakaan. Miten rajoitetusti liikkuva esim. autoton, muihin velvollisuuksiin sidoksissa oleva tark. lapset, perhe, opiskelu, voi sokkona hakea mitä tahansa työtä. Haku ei tietenkään suoraan vaan välikäsien kautta, kysymyksiin ei vastata "valitettavasti", täytetään heti kun "sopivin" (=?) ei pätevin löytyy. Oman elämäsi saa tietenkin avata tietämättä mihin (myyntiin?) keräilyyn se menee. Sadat epätoivoiset kuitenkin hakevat, "heti".

7

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harmiharmi

      Tuo on ärsyttävää kun ei suoraan laiteta firman nimeä mihin firmaan, vaikka vuokrafirman alla onkin. Sitten turhaan hakee niihin, joihin joko on jo hakenut, joissa on jo ollut aikaisemmin, niihin mihin ei halua, kilpailevaan firmaan mihin itse ei halua ja mihin firma itsekään ei halua kilpailevasta firmasta työntekijöitä, firmoihin, joista tietää jo, että kaikki on peestä ja jotka eivät maksa kunnon liksaa, firmoihin, joilla on jo erityisen huono maine, kamala henkilökunta jne. tai firmoihin, jotka eivät halua palkata kun olet liian hyvä tms.

      Sama työpaikka voi olla auki monella eri vuokrafirmalla samaan aikaan ja lopulta ei ole koko työpaikkaa olemassa, kerätään tietoja ja ehkä 1-10 vuoden päästä otetaan yhteyttä ja tarjotaan jotain hantti/kusetushommaa jne. Siihen mennessä olet jo hankkinut uuden koulutuksen tms. tai jos palkataan ja olet aloittanut jo duunin niin silti haastatellaan vielä siihen samaan ja ehkä halvemmalla palkataan kilpailevasta firmasta se omaan silmään miellyttävämpi pärstä. Sitten lennetään koeajalla ulos kun kilpaileva firma on ostanut sinut ulos tai pärstä ei enää miellytäkään ja kestää aikansa kun korvaukset juoksee jne.

    • Ex-rekryassari

      Henkilöstövuokraustoiminnassa on tärkeätä koko ajan saada uusia "tuoreita" työnhakijoita hakiarekisteriin, koska vuokratyövoimaa tarjoavat yritykset markkinoin palveluitaan perjaatteella " työ kuin työ meiltä tekijä joustavasti heti kun sitä tarvitset"

      Ongelma alalla on se että kuukausia sitten rekisteröitynyt hakia ei ole luotettava heti töihin lähtijä. Työntekijää tarvitsevat yritykset eivät osta tai kysy vuokratyövoimaa yritykseltä jolta ei ole tarjolla joustavasti ja heti vuokratyöntekijää ja tämän vuoksi jatkuvasti kannatavan henkilöstövuokrausliiketoiminnan edellytys on se että yritys saa koko ajan uusia "tuoreita" työnhakijoita rekisteriinsä. On hyvin yleistä että yli kuukausi sitten rekisteröitynyt hakija on voinut jo työllistyä tai aloittanut opiskelun tai muuttanut paikkakunnalta mutta ei ole sitä henkilöstövuokrausyritykselle kertonut.

      Syy miksi he eivät kerro työantajan nimeä tai paljon yksityiskohtia työstä on se että työtä ja työnatajaa ei perjaatteessa ole oikeasti olemassa ja mainostasvat jo täytettyä työpaikkaa avoimena työpaikkana imuroidakseen uusia tuoreita työnhakijoita rekisteriinsä. Yleisintä on juuri tämä jo täytetyn työpaikan mainostaminen avoimena.

    • hghhf

      Osaan ns. vuokratyöpaikoista pitää hakemuksen lähettämisen jälkeen tehdä videohaastattelu. Kännykällä, tai nettikameralla vastataan kysymyksiin ja videoidaan itseä. Kysymys esimerkiksi "Miksi haet juuri tätä tehtävää?" On hieman vaikea vastata kun ei edes tiedä työnantajaa tai toimenkuvaa. Ei mitään puhetta työajoista, eikä palkoista. Silti pitäisi lähettää itsestä videoita.

      Aivan törkeää toimintaa.

      Laitat cv:t ja oman valokuvasi ja sitten pitäisi vielä videoida, että riittääkö naamaraja varsinaiseen haastatteluun arvon paskaduunivälittäjälle.

    • paskaduunit

      Ihan pelkkää kusetusta...miksi lähteä moiseen kusetukseen mukaan?
      "Palkkakin" on luokkaa ruokapalkka ja halvin pääsee tekemään paskaduunia.

      On menty jo takaisin 1930 luvulle jolloin satamassa jätkiä palkattiin muutama kerrallaan hanttihommiin ja halvin pääsi ja porukkaa oikein kilpailutettiin, tätäkö haluatte...vuokratyö on suoraan jatkoa tälle riistolle.

    • sj123
    • pkyritys-työllistää2hlö

      Jos takapuoli liikkuu ja tykkää tehdä töitä/on hyvä, kannattaa perustaa oma yritys. Näin tein minäkin. Inhoan työnhakua. Teen mitä tahansa rahasta, paitsi myyn seksiä ja varastan. Töitä on riittänyt jo 6pv/vk toistakymmentä vuotta. Päätoimiala on kiinteistöala. Mutta jos kysytään muihin hommiin, niin olen aina lähtenyt.

      Vinkkinä annan ajatuksen, että yrittäjillä on koko ajan ainakin joitain töitä. Minulta käydään kysymässä löytyykö töitä ja olen yleensä palkannut. Keikkaa on koko ajan, mutta en ilmoittele niistä. Jos ei ole ketään ketä soittaa töihin, niin olen itse tehnyt tuplapäivää. Työsuhteeseen 8h en voi palkata, mutta töitä löytyisi vakituisesti 2h joka päivä 7 päivänä viikossa keikat. Mutta noin pienelle tuntimäärälle on turha hakea porukkaa töihin. Ei löydy tekijää. Teen itse ja jos en jaksa, tarjoan keikkoja.
      Tykkään jos minulta käydään kysymässä töitä. Katson että se on positiivista aktiivisuutta. Kesällä taas aukeaa yksi 8h työpaikka, mutta ei mene työkkärin kautta. Palkkaan siihen yhden joka on jaksanut kauimmin tehdä keikkaa. Tämä jo tuntee talon tavat.

      Yhden kerran olen hylännyt suoraan yhden joka kävi töitä kysymässä. Tämä oli mt kuntoutuja joka halusi 6kk työsuhteen 8h päivässä, että pääsee liiton rahoille. Tämä sanoi asian ihan suoraan. Töitten pitäisi kuitenkin jotenkin kiinnostaa hakijaa. Meillä yritys palkkaa samoja henkilöitä useita vuosia. Ei riitä resurssit ajaa uutta porukkaa sisään joka 6.kk.

    • metalliala

      sama virsi kun pistää kyselyä että montako tuntia vko ja mikä palkka ei saa vastausta kysymyksin vaan pitäs kirjautua johonkin vitun rakoon ja sit ootella
      ja paskat unohdin ne samantien

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      246
      3342
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      364
      2992
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      20
      2008
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      82
      1861
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      65
      1788
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1662
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1553
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      125
      1512
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      485
      1429
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1414
    Aihe