Miten ihmeessä

Valetyöpaikkako

Selailin entisen mollin ns. hanttiduuneja, miten niitä voi kukaan hakea. Ei tietoa työnantajasta, osoitteesta, työtehtävistä, työajasta eikä palkasta hiiskaustakaan. Miten rajoitetusti liikkuva esim. autoton, muihin velvollisuuksiin sidoksissa oleva tark. lapset, perhe, opiskelu, voi sokkona hakea mitä tahansa työtä. Haku ei tietenkään suoraan vaan välikäsien kautta, kysymyksiin ei vastata "valitettavasti", täytetään heti kun "sopivin" (=?) ei pätevin löytyy. Oman elämäsi saa tietenkin avata tietämättä mihin (myyntiin?) keräilyyn se menee. Sadat epätoivoiset kuitenkin hakevat, "heti".

7

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harmiharmi

      Tuo on ärsyttävää kun ei suoraan laiteta firman nimeä mihin firmaan, vaikka vuokrafirman alla onkin. Sitten turhaan hakee niihin, joihin joko on jo hakenut, joissa on jo ollut aikaisemmin, niihin mihin ei halua, kilpailevaan firmaan mihin itse ei halua ja mihin firma itsekään ei halua kilpailevasta firmasta työntekijöitä, firmoihin, joista tietää jo, että kaikki on peestä ja jotka eivät maksa kunnon liksaa, firmoihin, joilla on jo erityisen huono maine, kamala henkilökunta jne. tai firmoihin, jotka eivät halua palkata kun olet liian hyvä tms.

      Sama työpaikka voi olla auki monella eri vuokrafirmalla samaan aikaan ja lopulta ei ole koko työpaikkaa olemassa, kerätään tietoja ja ehkä 1-10 vuoden päästä otetaan yhteyttä ja tarjotaan jotain hantti/kusetushommaa jne. Siihen mennessä olet jo hankkinut uuden koulutuksen tms. tai jos palkataan ja olet aloittanut jo duunin niin silti haastatellaan vielä siihen samaan ja ehkä halvemmalla palkataan kilpailevasta firmasta se omaan silmään miellyttävämpi pärstä. Sitten lennetään koeajalla ulos kun kilpaileva firma on ostanut sinut ulos tai pärstä ei enää miellytäkään ja kestää aikansa kun korvaukset juoksee jne.

    • Ex-rekryassari

      Henkilöstövuokraustoiminnassa on tärkeätä koko ajan saada uusia "tuoreita" työnhakijoita hakiarekisteriin, koska vuokratyövoimaa tarjoavat yritykset markkinoin palveluitaan perjaatteella " työ kuin työ meiltä tekijä joustavasti heti kun sitä tarvitset"

      Ongelma alalla on se että kuukausia sitten rekisteröitynyt hakia ei ole luotettava heti töihin lähtijä. Työntekijää tarvitsevat yritykset eivät osta tai kysy vuokratyövoimaa yritykseltä jolta ei ole tarjolla joustavasti ja heti vuokratyöntekijää ja tämän vuoksi jatkuvasti kannatavan henkilöstövuokrausliiketoiminnan edellytys on se että yritys saa koko ajan uusia "tuoreita" työnhakijoita rekisteriinsä. On hyvin yleistä että yli kuukausi sitten rekisteröitynyt hakija on voinut jo työllistyä tai aloittanut opiskelun tai muuttanut paikkakunnalta mutta ei ole sitä henkilöstövuokrausyritykselle kertonut.

      Syy miksi he eivät kerro työantajan nimeä tai paljon yksityiskohtia työstä on se että työtä ja työnatajaa ei perjaatteessa ole oikeasti olemassa ja mainostasvat jo täytettyä työpaikkaa avoimena työpaikkana imuroidakseen uusia tuoreita työnhakijoita rekisteriinsä. Yleisintä on juuri tämä jo täytetyn työpaikan mainostaminen avoimena.

    • hghhf

      Osaan ns. vuokratyöpaikoista pitää hakemuksen lähettämisen jälkeen tehdä videohaastattelu. Kännykällä, tai nettikameralla vastataan kysymyksiin ja videoidaan itseä. Kysymys esimerkiksi "Miksi haet juuri tätä tehtävää?" On hieman vaikea vastata kun ei edes tiedä työnantajaa tai toimenkuvaa. Ei mitään puhetta työajoista, eikä palkoista. Silti pitäisi lähettää itsestä videoita.

      Aivan törkeää toimintaa.

      Laitat cv:t ja oman valokuvasi ja sitten pitäisi vielä videoida, että riittääkö naamaraja varsinaiseen haastatteluun arvon paskaduunivälittäjälle.

    • paskaduunit

      Ihan pelkkää kusetusta...miksi lähteä moiseen kusetukseen mukaan?
      "Palkkakin" on luokkaa ruokapalkka ja halvin pääsee tekemään paskaduunia.

      On menty jo takaisin 1930 luvulle jolloin satamassa jätkiä palkattiin muutama kerrallaan hanttihommiin ja halvin pääsi ja porukkaa oikein kilpailutettiin, tätäkö haluatte...vuokratyö on suoraan jatkoa tälle riistolle.

    • sj123
    • pkyritys-työllistää2hlö

      Jos takapuoli liikkuu ja tykkää tehdä töitä/on hyvä, kannattaa perustaa oma yritys. Näin tein minäkin. Inhoan työnhakua. Teen mitä tahansa rahasta, paitsi myyn seksiä ja varastan. Töitä on riittänyt jo 6pv/vk toistakymmentä vuotta. Päätoimiala on kiinteistöala. Mutta jos kysytään muihin hommiin, niin olen aina lähtenyt.

      Vinkkinä annan ajatuksen, että yrittäjillä on koko ajan ainakin joitain töitä. Minulta käydään kysymässä löytyykö töitä ja olen yleensä palkannut. Keikkaa on koko ajan, mutta en ilmoittele niistä. Jos ei ole ketään ketä soittaa töihin, niin olen itse tehnyt tuplapäivää. Työsuhteeseen 8h en voi palkata, mutta töitä löytyisi vakituisesti 2h joka päivä 7 päivänä viikossa keikat. Mutta noin pienelle tuntimäärälle on turha hakea porukkaa töihin. Ei löydy tekijää. Teen itse ja jos en jaksa, tarjoan keikkoja.
      Tykkään jos minulta käydään kysymässä töitä. Katson että se on positiivista aktiivisuutta. Kesällä taas aukeaa yksi 8h työpaikka, mutta ei mene työkkärin kautta. Palkkaan siihen yhden joka on jaksanut kauimmin tehdä keikkaa. Tämä jo tuntee talon tavat.

      Yhden kerran olen hylännyt suoraan yhden joka kävi töitä kysymässä. Tämä oli mt kuntoutuja joka halusi 6kk työsuhteen 8h päivässä, että pääsee liiton rahoille. Tämä sanoi asian ihan suoraan. Töitten pitäisi kuitenkin jotenkin kiinnostaa hakijaa. Meillä yritys palkkaa samoja henkilöitä useita vuosia. Ei riitä resurssit ajaa uutta porukkaa sisään joka 6.kk.

    • metalliala

      sama virsi kun pistää kyselyä että montako tuntia vko ja mikä palkka ei saa vastausta kysymyksin vaan pitäs kirjautua johonkin vitun rakoon ja sit ootella
      ja paskat unohdin ne samantien

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      225
      2960
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      184
      2606
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      110
      1227
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      135
      1144
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1078
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1060
    7. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1055
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      348
      1022
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      959
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      808
    Aihe