Kikkailua pohjolassa

pullamölliä

Poromies on hyvä esimerkki, millaiseksi pullamossöllä syötetty heppu taantuu.

Poronhoitajat katsovat olevansa lakien ja kohtuuden yläpuolella, mikä on suora seuraus siitä paapomisesta, jolla valtaväestö on poroharrastelijoita kohdellut. poromiesten julkeita rikkeita ja rikkomuksia on katsottu läpi sormien, koska he ovat muka luonnonystäviä.

Ja poronomistajien saamia petokorvauksia on leikattava rajusti, koska ne pitävät yllä poromiesten harhakuvaa omasta erinomaisuudestaan. Poronhoitajat tehkööt työtä ja maksakoot erillisharrastuksensa omilla rahoillaan, jos haluavat.

Ennen kaikkea tuntuvat rangaistukset petokorvauksilla kikkailusta.

25

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alaitteporomieheksi

      Tajat olla se Enontekiön kathellisin ihiminen.Nimenkö vielä sanot niin tiiämmä antaa sulle palakinnon.

    • juopposakkia

      Katos poikaa kisuraomistajat on niitä yhteiskunnan elättirastaita sanoit just oikhen
      yhdestä porosta saa neljäkoipi korvausta ovat kieroa kuin korkkiruuvit net täällä tiihettän

      • kisura1

        Mistä tuollaista päättelet että olisin poika.Olen ikivanha poikamies ja omistan muutaman kisuran.


    • porotokkaa

      Poromiehet ne pitää tämän kunnan pystyssä. Poromiehet on rikkaita ja hyväntahtoisia. Maksavat veroja ja tekevät töitä. Se on tosi asia.

      • Juuri.näin

        Älä nyt saatana paskaa jauha.vai veron maksajia!yhteiskunnan elättejä koko porukka.


    • tietämystäon

      No kyllä net on suurimpia alkoholiveron maksajia.

      • ghghjki

        Ja kaiken suurimpia ruikuttajia jos kuntiin yritetään muutkin työtä saada. Otetaan nyt vaikka Sokli esiin.


    • Kuri.löytyy

      Kunnolla kun ruoskis poromiehet niin ehkä olisivat loiset vähän aikaa hiljaa.

    • Roikkaa

      Tuet helvettiin niin haluttaa muutakin ajatella

    • poistotuki

      Joo tuet pois kaikilta maajusseilta. Tiiättä sitten mistä puhutta ko leipä ja maito alkaa maksaa paljon.

      • Ööölööll

        Poromiehiltä


      • tukiaiset

        On se ihme että poromiehet on kaikkeen syyllisiä tässä kunnassa.Maajussit saavat paljon enempi tukia kuin poro ihmiset.Niiltä pois myös tuet.Poro miehet maksavat myös veroja jos joku ei satu tietämään.Ei ne ainakaan ole sosiaali luukun asiakkaita.


      • Uhggh
        tukiaiset kirjoitti:

        On se ihme että poromiehet on kaikkeen syyllisiä tässä kunnassa.Maajussit saavat paljon enempi tukia kuin poro ihmiset.Niiltä pois myös tuet.Poro miehet maksavat myös veroja jos joku ei satu tietämään.Ei ne ainakaan ole sosiaali luukun asiakkaita.

        Eikö ole?!!!


    • Enkajehtosuaan

      Joo. Kyllä porotuet on pieniä verrattuna maajussien tukiin. Voi alkaa itse poronieheksi eikä kajehtia tyhyjää.

      • Yhkkhh

        Maajussit ei vingu jos jotaki muuta yritettään ja ajatellaan kuntaan


      • Vilijonkku
        Yhkkhh kirjoitti:

        Maajussit ei vingu jos jotaki muuta yritettään ja ajatellaan kuntaan

        Maajussit ei raiskaa toisten omaisuutta, maita, mönkijöillä ja kelkoilla.


      • yhyhy

        Poromiehetkö niihin on yksin syyllisiä.Kyllä siellä metsässä näkyy liikkuvan muitakin.Maajussien perheen jäseniäkin näkyy ajelevan mönkiöillä ja ajavan kelkoilla.Että se siitäkin väittämästä.


      • Roikkaa
        yhyhy kirjoitti:

        Poromiehetkö niihin on yksin syyllisiä.Kyllä siellä metsässä näkyy liikkuvan muitakin.Maajussien perheen jäseniäkin näkyy ajelevan mönkiöillä ja ajavan kelkoilla.Että se siitäkin väittämästä.

        Ei saatana ole mitään lupaa moottoriajoneuvoilla ajaa toisten mailla, perkeleen mettäraiskaajat.


    • hokkuspok

      van jos on maajussi ja poromies ja molemmat tuet

    • Tuet.pois

      Kaikki tuet pois.niin poromiehiltä kuin maa jusseilta.samoin sossun luukut kiinni.ei mitään harkinnan varasta tai asumisen tukea.ja jos ei ole työeläkettä kertynyt niin ei makseta myöskään kansaneläkettä.sossun tantatkin pantas risusavottaan niin laihtusivat .lapsilisien maksu myös lakkautetaan.kouluun kotoa kakaroille eväät matkaan.kirkot lakkautettas eikä kirkollisveroa tarvis maksaa.toki se on jo vapaaehtoista.puolue tuet pitää myös heti lopettaa.matut vois myydä Venäjälle jos niistä saisi valtio vähän rahaa.kun niihin on aika paljon sitä sijoitettu.toki niitä euroja on jonkin verran myös saamelaisten taskuunkiin hurahtanut.eiköhä hieman alkas verotus perkele keveneen.noin mitäpä ootta näistä asioista mieltä.

    • Näillä.mennään

      Puhut vähän mutta asiaa.lisäisin listaasi vielä jotta kunnan suojatyöpaikat on lopetettava ja peruskouluun lukukausimaksut.sampukoiden kielikylpylät heidän itse maksettava.

    • pilsneeri

      Porovihaajat muuttakaa poronhoitoalueen ulkopuolele. Helppoa.eikö?

      • Ttruuuuttttu

        Haista vittu! Sinut syötetään sammakoille!!


    • virkamieskö

      Köyhiä ei kannata kajehtia. Suurin osa poroniehistä on köyhiä.

    • Missä siellä on niitä maajusseja kovin viljalti?
      Muutama isompi karjatila koko kunnan alueella.
      Onko sitten "muodollisesti viljeltyjen peltojen" viljelijöitä, niitä kunttalaitumien tukien nostajia, sitä en tiedä.
      Turha kadehtia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      107
      4662
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3433
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1514
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1236
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1142
    8. 159
      1036
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1028
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe