Hyvä paino?

Pulleatyttö

Olen nyt 158/60, ikää 18 vuotta. Olen ruumiinrakenteeltani melko omituinen, sillä omistan pienet A-kupin rinnat, mutta hartiani ovat verraten leveät lapsuuden urheilutaustastani varmaankin johtuen (tosin lihaksia minulla ei ole enää nimeksikään tällä hetkellä). Reiteni ovat myös erittäin pulskat, 57 cm, ja vyötärö 75 cm. Mikä olisi kokoiselleni ja ruumiinrakenteeseeni suhteutettuna sopiva paino?

6

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemppiä

      Sanoisin, että 50 -52 kg olisi sopiva paino 158 senttimetriä pitkälle. Painoindeksi olisi 50 kg:n mukaan 20.03, joten 52 kg myös menettelee.

      • Pulleatyttö

        Kiitos, tuota olenkin miettinyt. Olisiko vielä vinkkejä miten pääsen tuohon painoon, kärsin ahmimisesta minkä vuoksi paino on tänne noussutkin, olin ennen 35-kiloinen painonlaskun vuoksi (valmentaja pisti 48 kiloa painavan 13-vuotiaan dieetille), kuukautisetkin loppuivat silloin joten se ei varmaankaan ollut se oikein paino minulle


    • bvbvbvbvbvbvbvbv

      Heips! Älä ala laihduttaa - saat sillä aikaan syömishäiriön. Jos kärsit ahmimisesta, on ensisijainen tavoite päästä eroon ahmimisesta ja normalisoida ruokaileminen. Sinulla on peruste saada lähete esim. ravitsemusterapeutille. Tosin esim. psykologikäynnit voisivat parantaa tulosta.

      Jos ei hallitse syömistä (kuten ahmimisessa tapahtuu) niin laihdutus on vaarallista. Pahimmillaan sairastut joko bulimiaan tai ahmimishäiriöön. Painon jojoilu on aina haitallista. Useimmilla laihdutusdieeteillä on tavoitteena nopea laihtuminen. Kuitenkin tervettä painonhallintaa on se, että muutokset ovat hitaita. Myös mikä tulee painon laskuun. Eli ensin syömisrytmi kuntoon, sitten hidasta painon laskua, jos tarve niin vaatii. Läski lähtee liikkumalla, etenkin kun sitä on vähän, tai korvaantuu lihaksilla. Oikeasti et ole ylipainoinen.

      Olen itse pituisesi keski-ikäinen nainen. Enimmillään olen painanut jota kuinkin saman kuin sinä. Teininä pelkäsin lihomista. Nuorena aikuisena ollessani työssä ja stressaantunut huomasin, että painoni pikemminkin laskee kuin nousee. Eli olen aivan turhaan huolehtinut painosta saatikka laihduttanut. Lihakset toki tuppaavat katoamaan, jollen asialle mitään tee, ja lihaskuntoharjoitteluun itsensä pakoittaminen on työlästä. Olen aina ollut kuppikokoa AA. Vyötärö 72 cm, lantio 90 cm. Itselläni ei ole ikinä ollut kapeaa vyötäröä, joten turha siitä stressata. Viimeksi lääkärissä käydessä painoin 49 kg. Yleensä olen 52 - 54 kg. Ja se oli lääkäri, joka minut passitti vaakaan. Eli tällä pituudella hyväksi painoksi katsotaan yli 50 kg, vaikka painoindeksit hyväksyvät matalammat arvot.

      Olet vielä nuori, älä pilaa elämääsi syömishäiriöllä. Pyydä terveysasemaltasi/opiskelijaterveydenhuollosta/työterveyshuollosta lähete esim. ravitsemusterapeutille ja/tai psykologille.

      • Aaapeee1998

        Kiitos, arvostan viestiäsi paljon, tuli ihan kyynel silmään kun luin tätä :( oon just pilannut elämäni laihduttamisella ja kun esimerkiksi painoin 52 kg olin mielestäni lihava, nyt painan lähes 10 kg enemmän ja olisin iloinen entisessä painossani. En vain tiedä miten pääsisin sinne. En viitsi puhua vanhemmilleni tai mennä kouluni terveydenhoitajalle sillä hän on perhetuttu, joten voisikohan terveyskeskuksen kautta päästä ilmaiseksi hoitoon ilman vanhemmille kertomista, en haluaisi rasittaa heitä enää enempää. Vakuutus mulla on myös mutta korvausta haettaessa joutuisin varmaan kertomaan heille.


    • Relaxdontdoit

      Koska olet noinkin lyhyt sekä hyvin nuori, niin olen myös sitä mieltä että olet tällä hetkellä ylipainoinen.
      Syö nyt aluksi ½ kg kasviksia päivässä ja juo runsaasti vettä. Jätä pois sokeri ja vehnä. Syö laatuisaa lihaa ja kalaa, pähkinöitä, avokadoa. Niin paljon luomua kuin kiinni saat.

      Ahmiminen on yleensä merkki siitä, että keho ei saa riittävästi ravinteita. Voit olla ylipainoinen, mutta kärsiä aliravitsemuksesta. Älä laihduta, vaan keskity korjaamaan aineenvaihduntasi ja liiku, rentoudu ja nuku tarpeeksi.

      • Pulleatyttö

        Kiitos vinkeistä, olen itse kasvissyöjä ollut muutamat viime kuukaudet mutta aion panostaa juurikin ravinteiden saantiin, laitan nyt terveyteni etusijalle, eli jos kalan lisääminen ruokavalioon olisi parempi, vai pitäisikö mennä monien amerikkalaisten hehkuttamalla high carb low fat vegan -tyylillä? Tällä hetkellä en käytä maitotuotteita aknen vuoksi, ja kananmunia ainoastaan, jos sitä sattuu esimerkiksi kasvispihveissä olemaan. Ainakin nyt alan syömään säännöllisemmin, syömään suurimmaksi osaksi kasviksia, juomaan paljon vettä, jätän kaikki kevytjuomat, leivät, herkut ja ahmimista aiheuttavat ruuat pois (eli kaiken prosessoidun, runsashiilihydraattisen ja -rasvaisen ruuan) ja alan liikkumaan esim. kolme kertaa viikossa. Tosin en tiedä onko juurikaan mitään ruokia mitkä eivät saa minua ahmimaan, paitsi vihannekset, hedelmät, pavut, täysjyväriisi, quinoa ja kaikki näistä valmistetut ruuat suolattomana, ehkä tällä voisi aloittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      31
      7024
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      107
      3775
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      45
      3743
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      250
      1951
    5. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1830
    6. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      40
      1817
    7. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      26
      1252
    8. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      77
      1243
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      29
      1151
    10. Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille

      Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https
      Maailman menoa
      6
      1146
    Aihe