Kaidin tonttikauppa

Kemin kaupungin Kaidile myymä tontti sisältää pilaantuneita maita jotka maan entiset vuokralaiset pitäisi puhdistaa,,,mutta jos he ei puhdista niitä niin vastuu puhdistamisesta siirtyy kaupungille,,,,,siis hyvin todennäköisesti teboil ja st1 ei puhdista maita vuoden loppuun mennessä kuten kauppakirjassa luvataan,,,,joten kaupunki on luvannut puhdistaan pilaantuneet maat tammikuun loppuun 2017 mennessä.
Siihen voi mennä koko 2.55 miljoonaa euroa mikä on tontin myyntihinta,,,,joten joko taas petettiin Kemin kaupunkia oikein toden teolla.
786
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei mitään väliä pienillä saasteilla. Kohta tontti on 10000 kertaa saastuneempi, jos se myydään kiinalaiselle yritykselle. Samalla tuhoutuu Lapin metsät. Kukas ne sitten maksaa? Siihen ei riitä kemiläisten rahat eikä koko Suomenkaan rahat. Voivatko poliitikot olla noin umpisilmäisiä, etteivät tajua seurauksia.

Äänestä

"joten joko taas petettiin Kemin kaupunkia oikein toden teolla."
Oikea petosjytky on vasta tulossa, kunhan kiinalaiset pääsevät hässimään alueelle. Sinne mahtuu paljon saastetta ja ohjuksia. Ilmasaasteet eivät edes pysy tontilla. Nykyiset saasteet ovat kuin kirpun jätös valtameressä. Lapin luonto ja puhtaus on kohta historiaa.

2Äänestä
  • Jätä vainajat tämän .askanjauhamisesi ulkopuolelle.Levätköön he rauhassa,keitä ja mitä uskontoja tai uskonnottomia edustaneita ovatkaan olleet.

    Äänestä

AHAHAHAHAA, Onko sinulla jäänyt joku neuroosi päälle Ibrahimistä, kun joka paikassa hänet mainitset. Jätä jo rauhaan.

Äänestä

Jättäkää Ibru raukka rauhaan, se kärsii pitkäaikaisen taistelun aiheuttamasta sotaneuroosista. Vituttaahan se kun on ensin tehny sandaalit jalassa lumitöitä, kerännyt kuusenkäkrejä ja toiminut muuttoapuja ja siten joku kalju hyppii " rapsakoiden ranteiden päällä"

Toivottavasti pystyy runnelluilla nakeillaan selaamaan koneinsinöörin käsikirjasta " lähtökitka on voitettava " ja muuttaa turvalliseen Irakiin jossa ratsastaa dromedaarillaan kohti aavikon auringonlaskua väsyneenä mutta onnellisena.

Äänestä
  • Painu sinäkin sinne kamelin kyytiin ja jätä nämä palstat ittiäs viksumpien käyttöön.

    1Äänestä

Luyftf, kuinka viksu luulet itse olevasi, kun et pysty ottamaan vastaan erilaisia mielipiteitä ????

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kemii kirjoitti:

Kemin kaupungin Kaidile myymä tontti sisältää pilaantuneita maita jotka maan entiset vuokralaiset pitäisi puhdistaa,,,mutta jos he ei puhdista niitä niin vastuu puhdistamisesta siirtyy kaupungille,,,,,siis hyvin todennäköisesti teboil ja st1 ei puhdista maita vuoden loppuun mennessä kuten kauppakirjassa luvataan,,,,joten kaupunki on luvannut puhdistaan pilaantuneet maat tammikuun loppuun 2017 mennessä.
Siihen voi mennä koko 2.55 miljoonaa euroa mikä on tontin myyntihinta,,,,joten joko taas petettiin Kemin kaupunkia oikein toden teolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu