Alko Muonio

Valtioneuvosto

Alkon hallistus on esittänyt että Muonion toimipiste ajetaan alas vuoteen 2018 loppuun mennessä jo nyt nähtävän myynnin taantumisen johdosta,merkittävänä syynä tähän on Norjalais asiakkaiden ostosten siirtyminen Alkon Kilpisjärven toimipisteeseen !

11

1294

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syrahkupittelija

      Ei haittaa yhtään.Aina olen juomani ostanut Kittilästä ja Rovaniemeltä.Aika monta muoniolaista yllätystä olen tavannut siellä etsimässä "ruokaan sopivaa viintä".Ei salajuojiltakaan viinat lopu mutta surettaa kuinka taas työpaikat vähenevät.

    • klunk_klunk

      Hyvä esitys. Silloinhan on vapaan viinan aika.

    • Pekka.peräkylästä

      Myös käväsen eestissä hakemassa paketti autonomisen viinaa kerralla.samalla voi eestittärien kanssa piehtaroida.

    • tietäparempa

      ajetaan alas vuoteen 2018 loppuun mennessä. ??? Yllätys yllätys, son tapahtunu nyt jo...suljettu

      • jokohtataasoviaukeaa

        Niin, eilenhän 27.11 taisi olla sunnuntai, turha on pitkäripaisen ovea kolkutella pyhänä ! Ja sitäpaitsi sielä on remontti menossa ja tuskinpa rempattais jos olisi tiedossa sulkeminen viimestään kahen vuoden päästä.


    • vastanottaja

      vai nii. heräsi mielenkiintoinen kysymys. KUKA SEURAVAKSI

      • Paajhl

        Veikkaan kyllä vahvasti paavoa.


    • Taisi olla huhtikuun 1. päivä.

    • Vainhyvääviiniäkp

      Muonion Alkoa ei nyt kannata ajaa alas. Alkon käyttöä juuri seuraa pörssi kannattavuudessa. Suomen hyvinvointi paranee parhaillaan noin 3%;n nousua ja Muoniossakin alkaa kaupankäyntiä maan vapaa-ajan asunto paikoille ja ympäri vuoden käytössä oleville lomapaikkoja rakennettaessa. Kehityksessä Alkon tarve lisääntyy, mutta alasajo on huono ratkaisu vääränä aikana.

    • vinetto

      Ei nyt saa ajaa Alkoa alas, kun hän on lomapaikallaan. Ymmärsinkö oikein ?

    • Hyiryöttää

      Kaikki alkoholijuomat Alkoon. nyt niitä kaupan lonkerotölkkiä lojuu jäällä nuotiopaikoilla. Ei ne alumiinitölkit pala eikä foliopaperit. Ja tuskinpa kelkkakaakaan selvinpäin ajetaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe