Alkon hallistus on esittänyt että Muonion toimipiste ajetaan alas vuoteen 2018 loppuun mennessä jo nyt nähtävän myynnin taantumisen johdosta,merkittävänä syynä tähän on Norjalais asiakkaiden ostosten siirtyminen Alkon Kilpisjärven toimipisteeseen !
Alko Muonio
11
1294
Vastaukset
- Syrahkupittelija
Ei haittaa yhtään.Aina olen juomani ostanut Kittilästä ja Rovaniemeltä.Aika monta muoniolaista yllätystä olen tavannut siellä etsimässä "ruokaan sopivaa viintä".Ei salajuojiltakaan viinat lopu mutta surettaa kuinka taas työpaikat vähenevät.
- klunk_klunk
Hyvä esitys. Silloinhan on vapaan viinan aika.
- Pekka.peräkylästä
Myös käväsen eestissä hakemassa paketti autonomisen viinaa kerralla.samalla voi eestittärien kanssa piehtaroida.
- tietäparempa
ajetaan alas vuoteen 2018 loppuun mennessä. ??? Yllätys yllätys, son tapahtunu nyt jo...suljettu
- jokohtataasoviaukeaa
Niin, eilenhän 27.11 taisi olla sunnuntai, turha on pitkäripaisen ovea kolkutella pyhänä ! Ja sitäpaitsi sielä on remontti menossa ja tuskinpa rempattais jos olisi tiedossa sulkeminen viimestään kahen vuoden päästä.
- vastanottaja
vai nii. heräsi mielenkiintoinen kysymys. KUKA SEURAVAKSI
- Paajhl
Veikkaan kyllä vahvasti paavoa.
Taisi olla huhtikuun 1. päivä.
- Vainhyvääviiniäkp
Muonion Alkoa ei nyt kannata ajaa alas. Alkon käyttöä juuri seuraa pörssi kannattavuudessa. Suomen hyvinvointi paranee parhaillaan noin 3%;n nousua ja Muoniossakin alkaa kaupankäyntiä maan vapaa-ajan asunto paikoille ja ympäri vuoden käytössä oleville lomapaikkoja rakennettaessa. Kehityksessä Alkon tarve lisääntyy, mutta alasajo on huono ratkaisu vääränä aikana.
- vinetto
Ei nyt saa ajaa Alkoa alas, kun hän on lomapaikallaan. Ymmärsinkö oikein ?
- Hyiryöttää
Kaikki alkoholijuomat Alkoon. nyt niitä kaupan lonkerotölkkiä lojuu jäällä nuotiopaikoilla. Ei ne alumiinitölkit pala eikä foliopaperit. Ja tuskinpa kelkkakaakaan selvinpäin ajetaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311031
- 535269
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452483- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131731Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421594Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351206Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6956Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952