Suvakkien vihapuheet

Miksi suvakit puolustavat matujen tekemiä rikoksia ja viranomaiset salailevat näitä?
Suvakit toimivat tunteilla ja eikä järjellä!
Objektiivisten tutkimuksien mukaan Suomi on globaalisti erittäin suvaitsevainen ja epärasistinen maa.

Turun yliopiston sosiaalipolitiikan professorin Heikki Ervastin mukaan suomalaisten ulkomaalaisasenteet ovat Euroopan myönteisimpiä. Suomessa European Social Survey -tutkimusta johtaneen Ervastin mukaan suomalaiset ovat tietyillä mittareilla jopa ruotsalaisia edellä. ”Suomi on muiden Pohjoismaiden ja Luxemburgin ohella Euroopan vähiten ksenofobisia maita”, Ervasti toteaa

Koska toisten syyttäminen ja haukkuminen rasistiksi on erittäin vakava ja raskas syytös, tulee sille olla hyvin vahvat perusteet.

Suomalaisten ja Suomen haukkumiselle rasistiseksi tällaisia perusteita ei löydy.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kulttuurimarxismilla on Suomessa vankka historia, ja jatkuva asiasta jankkaaminen toimii kuten aivopesu... viimeistään siinä vaiheessa kun rasismikorttia ollaan heiluttelemassa koko kansakunnan edessä.
Kaikki Amerikassa hyväksi havaitut, hajottavat mallit siirtyvät automaattisesti Suomeen ja on jotenkin kuvaavaa kuinka Helsingissä oltiin mieltäosoittamassa "Black Live Matters" asian tiimoilta tuossa eilen, tosin Mustaa Barbaaria ei nähty em. tempauksessa. Mukana hengessä toki, FB:n kautta.

Eli härre gud, emme suvaitse suvaitsemattomuutta, sillä joku "meitä viisaampi" sanoo niin ja näin MEKIN olemme parempi ihmisiä. Ainakin omasta mielestä

Äänestä

Jaaa-a. Olen tekemisissä turvapaikanhakijoiden kanssa pari kertaa viikossa. Ihan kunnon ihmisiä suurin osa. On siellä joukossa kriminaalejakin, vankilasta karanneita, ihan murhamiehiäkin. Mutta suurin osa tapaamistani on kyllä ihan kunnon väkeä.

En mielestäni suosi ulkomaalaisia, mutta heille on annettava mahdollisuus samoihin asioihin kuin suomessa olevilla. Tiedän kyllä että ns Suvakit hermostuvat kritiikistä, joka on yksilöimätöntä ja yleistävää. Minäkään en ymmärrä moista. Samanlaisia ihmisiä kuin savolaiset tai vaikka saamelaiset. Eihän niitäkään leimata yhden tai kahden kriminaalin perusteella.

Onko niin että kouluja käymätön sosiaalituilla elävä ranttaliporukka pelkää jäävänsä toiseksi kun työkykyisiä ja -haluisia tuli maahan. Tämä on totta, iltakaljalla paskaa porisevat ikityöttömät ovat edelleen pohjasakkaa, suurin osa turvapaikanhakijoista nostaa itsensä sosiaalisessa toiminnassa parissa kuukaudessa toimivaan yhteiskuntaan eikä jää surkuttelemaan maailman vääryyttä.

Tällä haluan siis sanoa että turvapaikanhakijoiden joukossa on murhamiehiä, rosvoja, vankikarkureita, miehiä jotka ovat tappaneet jopa sata miestä. Mutta he ovat pienen pieni vähemmistö. Suurin osa on fiksuja, ammatillisen tutkinnon suorittaneita tai yliopiston-koulutuksen saaneita. Ja ne joilla ei koulutusta ole, ovat kuitenkin työ-intoisia ja valmiita oppimaan uutta, päinvastoin kuin suomalaisten pohjasakka joka tästä maahanmuutosta eniten uhoaa.

Äänestä
  • "miehiä jotka ovat tappaneet jopa sata miestä. Mutta he ovat pienen pieni vähemmistö"

    No uhuu, laatu korvaa määrän?

    Vähän kuulostaa, että tuollainen on nyt pientä, pääasia että pojat vain tsemppaavat!

    Äänestä

  • Sairas rumavajakki kun PUOLUSTAT Terroristeja !!!!! Yksikin "murhamies/ämmä on liikaa.!! Pedofiilia/Eläintenrääkkääjiä KAIKKI PASKA LOISET ! Olen työssä ja oma yritys niin EN ole sosku asiakas. KYSY "Vajakki"MITÄ JOS MENET HEIDÄN KOTIMAAHANSA LOISIMAAN(Tuet ja oleskelua,autorahat jne) Vain täällä ne haluaa olla ja tehdä kaikkea paskaa.TUNTEETTOMIA JA ERITTÄIN SAIRASTA SAKKIA KAIKKI !

    1Äänestä

Nimimerkki napa_piiri osui asian ytimeen. Iso kiitos hänelle loistavasta kirjoituksesta joka oli täyttä asiaa.

Suurinta meteliä pakolaisista tosiaankin pitävät ne elämäntapatyöttömät sosiaalipummit jotka eivät itse ole päivääkään olleet työelämässä.

Ja tämä ei ole mitään MV-paskan facebook-tietoa (eli juorua) vaan ihan tutkittu juttu.

Äänestä
  • Harmi vain että yhtä töitä painavaa "yliopistokoulutettua" maahanmuuttajaa kohden on paikkakunnassta riippuen 4-70 sosiaalituilla elävää ja usein myös veronmaksajien elämää häiritsevää häiriötekijää.

    Eikö suvaitsevaistolle riitä, että maksamme heidän puoluetuet kannattajiensa työttömyyspäivärahat?

    Äänestä

Li Andersson: Suomen pakolaiskiintiötä moninkertaistettava

Politiikka
28.10.2016 12:48


Emma Kari (vihr.), Eva Biaudet (r.), Li Andersson (vas.) ja Erkki Tuomioja (sd.) vaativat perjantaina jättämässä toimenpidealoitteessaan hallitusta ryhtymään toimenpiteisiin nykyisen pakolaiskiintiön moninkertaistamiseksi tilanteessa, jossa Syyrian sisällissota on johtanut suurimpaan humanitaariseen kriisin sitten toisen maailmansodan.

Lähes viisi miljoonaa syyrialaista on joutunut pakenemaan sotaa naapurimaihin. Yksin Turkissa on paossa 2,5 miljoonaa syyrialaista. Tämän vuoden puolivälissä hallitukset olivat luvanneet alle puolet niistä varoista, joita apujärjestöt tarvitsisivat syyrialaispakolaisten auttamiseen. Tilanne on kestämätön. Sen seurauksena miljoonat sotaa pakenevat joutuvat elämään epäinhimillisissä oloissa.

– Syyriassa ja Euroopan rajoilla on valtava inhimillinen hätä. Hallitus on vastannut tähän historialliseen humanitaariseen kriisiin pienentämällä pakolaiskiintiötä, mikä on häpeällistä. Tämä ei ole se aika, kun ihmisyydestä voidaan luopua, sanoo Kari.

– Humanitaarinen hätä ei ole vaikuttanut pysyvästi Suomen pakolaiskiintiöön. Vuosina 2014 ja 2015 pakolaiskiintiötä nostettiin väliaikaisesti 300:lla hengellä Syyrian tilanteen vuoksi. Nyt tämäkin väliaikainen kasvu on leikattu pois. Samaan aikaan humanitaarinen tilanne Syyriassa on vain pahentunut ja Aleppon tilanne on katastrofaalinen, sanoo Tuomioja.

Vuodesta 2001 alkaen Suomeen otettavien kiintiöpakolaisten määrä on ollut 750 henkilöä vuodessa. Tästäkin suurin osa vastaanotetaan EU:n yhteisten sopimusten kautta.

– Sotaa pakenevien on vaikea päästä turvaan kriisimaista. Laillisten reittien puute lisää ihmissalakuljetusta. Yksi keino auttaa kaikkein haavoittuvaisimmassa asemassa olevia olisi nostaa pakolaiskiintiötä, sanoo Andersson.

YK:n pakolaisjärjestö UNHCR on vaatinut kansainvälistä yhteisöä vastaanottamaan enemmän Syyriasta pakenevia ihmisiä. Järjestön mukaan Syyrian sisällissota on johtanut suurimpaan humanitaariseen kriisin sitten toisen maailmansodan.

>>>>> Useat hallituksen ministerit ovat todenneet julkisuudessa, että pakolaiskiintiötä voitaisiin nostaa huomattavastikin, ”kunhan turvapaikanhakijatilanne saadaan ensin hallintaan”. Nyt tilanne on hallinnassa. Suomeen arvioidaan saapuvan tänä vuonna kolmanneksen vähemmän turvapaikanhakijoita kuin mitä oli ennakoitu ja viidennes siitä, mitä viime vuonna.

– Edelläkävijöitäkin on. Esimerkiksi Kanada on vastaanottanut lähes 30 000 syyrialaista sitten marraskuun 2015. Mallia tulisi ottaa myös muista pohjoismaista. Norja on korottanut kiintiötään merkittävästi, sen kiintiö on tänäkin vuonna 3 120 ihmistä. Ruotsi on ilmoittanut nostavansa pakolaiskiintiönsä 5 000 henkeen kahden vuoden sisällä, vaikka Ruotsiin saapuu moninkertainen määrä turvapaikanhakijoita Suomeen verrattuna, sanoo Biaudet.

Hätä ja pakolaisten avuntarve ei rajoitu pelkästään Syyriaan, joten ei saa myöskään unohtaa pitkäaikaisista konflikteista tai ihmisoikeusloukkauksista kärsiviä. Maailmassa on yli 65 miljoonaa pakolaista – enemmän kuin koskaan aiemmin. Heistä 86 prosenttia on kehitysmaissa.


------------------

Kaikki maailman pakolaiset Suomeen ja heti. Kyllä tänne mahtuu! Me pelastetaan vielä koko maailma, jaa ruokitaan kaiken maailman nälkää näkevät, vaikka ne ihkun hoikkia ovatkii.

Peace
Love
Understanding

Äänestä

sairaat puoltaa TERRORISTI SAKKIA.

Äänestä

suvakkiotoitimmajia piyäis lötkä nokkaan niin että turpoo saatana vittu motä hintejö ovat prkele

Äänestä

Ei tänne. Menkööt viidakkoon Afrikkaan.
30 PROSENTTIA SUOMALAISISTA ELÄÄ KÖYHYYSRAJAN ALAPUOLELLA.
Leipäjonot eiku pitenee.
Eihän me kaikki voi alkaa virkamiehiksi. Mistä tuottoa.
Loppuu ne suomen metsätkin.
Lappi on siliänä jo. Ei linnun istuma puuta.
VIRKALOISET SUVAKKEINA JAKSAVAT JAUHAA HYVIVOIVINA SITÄ IÄNIKUISTA YLTÄKYLLÄISTÄ PASKAANSA.

Äänestä

Jos IL:n on uskomist' (ja miksei ois?), niin kohta saadaan tulee tummempaa paahtoa tytöt ja pojat :DDD <3

---

Suomen ja Venäjän välille leimahti kiista viime talvena, kun pohjoisten rajanylityspaikkojen Sallan ja Raja-Joosepin kautta Suomeen tuli kaikkiaan vajaat parituhatta turvapaikanhakijaa kymmenistä kolmansista maista.

Virta katkaistiin presidentti Sauli Niinistön ja Venäjän presidentin Vladimir Putinin keväällä neuvottelemalla sopimuksella, jossa määrättiin, että pohjoiset raja-asemat suljetaan puoleksi vuodeksi muilta kuin Suomen, Venäjän ja Valko-Venäjän kansalaisilta.

Sopimus umpeutui lokakuun 6. päivä. Tämä on tiedossa myös niillä turvapaikanhakijoilla, jotka eivät talvella enää päässeet Suomeen.

Kun rajapuomit laskettiin, heistä suurin osa joutui palaamaan Venäjän suuriin kaupunkeihin, joissa moni oli asunut jo vuosia.

Nyt edessä on mahdollisesti uusi yritys, Iltalehden Pietarissa tapaamat turvapaikanhakijat sanovat.

>>>>> - Meillä on tällainen suunnitelma. Mutta emme voi tehdä sitä vain itse. Mutta jos löytyy joku, joka vie meidät rajalle, aiomme yrittää, kertoo Ghanasta kotoisin oleva Abdul.

IL tapasi Abdulin ja kolme muuta afrikkalaismiestä talvella Kantalahdessa, josta käsin nämä aikoivat Suomeen. Nyt he sanovat Pietarissa kuulleensa huhuja, että neljä kongolaista olisi päässyt rajan yli hiljattain.

- Venäjän rajalla on poliisi, joka pystyy tämän järjestämään. Hän soittaa ja kertoo, milloin rajalle on turvallista mennä. Se maksaa 1 500 dollaria, he väittävät.

Miehet oleskelevat Venäjällä laittomasti ilman voimassa olevaa viisumia. Siksi he eivät halua esiintyä koko nimillään ja kuvillaan.


Vaikeat olot :(

>>>>> Toimeentulo ja eläminen Venäjällä ovat muuttuneet afrikkalaismiehille koko ajan vaikeammaksi. Edes pimeitä hanttihommia ei juuri ole enää tarjolla.

>>>>> - Joskus sukulaiset lähettävät kotimaasta rahaa, usein joudumme varastelemaan. Se on tietysti vaarallista, tansanialainen Abdulhalim kertoo.

>>>> - Meillä ei ole täällä mitään. Varmasti 95 prosenttia Venäjällä asuvista mustista haluaa täältä pois. Meitä kohdellaan niin huonosti, toinen tansanialainen Agyemans kuvaa.

>>>>> Uhkana on erityisesti viranomaisten mielivalta. Siksi he välttelevät esimerkiksi metroa, jossa poliisi usein syynää ulkomaalaisilta näyttävien ihmisten papereita.

Yösijana heillä on Pietarin pohjoisosissa sijaitseva väliaikaismajoitus, jota asuttavat pääosin Keski-Aasiasta tulevat vierastyöläiset. Onneksi on myös hyväsydämisiä venäläisiä, jotka auttavat heitä, minkä voivat.


"Vlad järjesti" :D

Miehet ovat kuulleet Suomessa esitetystä tulkinnasta, jonka mukaan Venäjä halusi testata Suomea turvapaikanhakijoilla.

Heidän puheissaan toistuu yhä uudestaan Murmanskista kotoisin oleva venäläinen Vlad, joka järjesti pakolaiset Kantalahteen.

- Kuka hän oli, sitä minä en tiedä. Mutta Vlad, poliisi ja siirtolaisviranomaiset toimivat yhdessä. He tulivat aina ilmoittamaan, ketkä lähtevät nyt Suomeen, Abdul muistelee kokemuksiaan kylmässä pohjoisessa.

>>>>>> - Jos vain Suomi voisi auttaa meitä. Minulla on vahvat kädet, pystyn varmasti tekemää lujasti töitä, hän sanoo.

:DDDDD <3

----------------

Eli toimeliaita, tummia poikia, joilla on lihaksikkat treenatut.. aah kädet :DDD, rytmi veressä.. oihh, värinää !

Äänestä
  • Mursmanskin mafia taitaa olla aika harrasta tai ainakin periaatteen väkeä, kun eivät tuohon bisnekseen ala. Taisivat olla myös mukana Mursmanskin liepeillä kurittamassa bussilastillista disco-pakolaisia..

    Noh, vodkapalkalla luopiopoliisi tekee mitä/missä/milloin vaan.

    Äänestä

http://static.mvlehti.net/uploads/2016/10/Ilja-vapaus-video.mp4?_=1
Ei ole liioittelua sanoa että MV lehti on parhaimpia asioita mitä Suomelle on tapahtunut pitkään aikaan. Tällä on isot vaikutukset.
Niinpä... Mielenkiintoista kuulla, millaista tuomiota näille Arto Mikkosen kuoliaaksi puukottaneille matuille haetaan...

Täysin kohtuuttomia vaatimuksia 13 vuotta.toivottavasti mv lehti on piikki lihassa näille suomen valtion paskoille vielä helvetin pitkään!

Äänestä
  • MV-lehti, idioottien näpertelyopas.

    Äänestä

MV-paska on vähä-älyisten ajanvietettä. Kyllä nuo alakoululaisvitsit heihin puree, ei normaaleihin ihmisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ValitettavastiTotta kirjoitti:

Miksi suvakit puolustavat matujen tekemiä rikoksia ja viranomaiset salailevat näitä?
Suvakit toimivat tunteilla ja eikä järjellä!
Objektiivisten tutkimuksien mukaan Suomi on globaalisti erittäin suvaitsevainen ja epärasistinen maa.

Turun yliopiston sosiaalipolitiikan professorin Heikki Ervastin mukaan suomalaisten ulkomaalaisasenteet ovat Euroopan myönteisimpiä. Suomessa European Social Survey -tutkimusta johtaneen Ervastin mukaan suomalaiset ovat tietyillä mittareilla jopa ruotsalaisia edellä. ”Suomi on muiden Pohjoismaiden ja Luxemburgin ohella Euroopan vähiten ksenofobisia maita”, Ervasti toteaa

Koska toisten syyttäminen ja haukkuminen rasistiksi on erittäin vakava ja raskas syytös, tulee sille olla hyvin vahvat perusteet.

Suomalaisten ja Suomen haukkumiselle rasistiseksi tällaisia perusteita ei löydy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu