Olen sairastunut toimivapaan aikana, enkä pysty ansiotöillä rahoittamaan elämistäni tässä yllättävässä uudessa tilanteessani.
- Voinko anoa jotakin tukea ? (ilmeisesti sairauspäivärahaa? Tarvitsenko muuta kuin lääkärintodistuksen tähän hakemukseen?)
- Ilmeisesti en ole oikeutettu käyttämään työterveyshuoltoa (ilmaiseksi) toimivapaani aikana? (Jos näin on, voin ilmeisesti hakea lääkärintodistukseni mistä hyvänsä?)
- Toimivapaatani on vielä jäljellä kuukausia, olenko kuitenkin velvoitettu ilmoittamaan sairastumisestani toimivapaan myöntäneelle työnantajalleni? (Tietysti ainakin siinä vaiheessa, mikäli työkyvyttömyyteni näyttää jatkuvan myös toimivapaani päättymisen jälkeenkin)
- Maksetaanko tukea takautuvasti ? (kuinka pitkältä ajalta? millainen karenssi lasketaan viimeisimmän työssäolopäivän jälkeen, siis toimivapaalla toiselle työnantajalle tehdyn viimeisimmän työssäolopäivän?)
Kiitollisena kaikille minua neuvoneille jo näin etukäteen
Tilapäinen työkyvyttömyys Toimivapaan aikana
2
242
Vastaukset
- kerttula
Hae Kelalta sairauspäivärahaa. Tarvitset lääkärintodistuksen. Lue Kelan ohjeita sairauspäivärahan hakemisesta http://www.kela.fi/sairastaminen tai soita Kelaan.
Tarkista työpaikalta, tarjoaako työnantaja lääkäripalveluita myös palkattomalla vapaalla oleville, Jos ei tarjoa, niin mene terveyskeskukseen tai yksityiselle.
Jos et saa mitään etuja työnantajalta, ei sinun tarvitse myöskään kertoa sairastumisestasi. Jos olet työkyvytön vielä toimivapaasi loppuessa, siirryt palkalliselle sairauslomalle. Noudata silloin työnantajan ohjeita sairauden ilmoittamisesta ja todistamisesta. - hoitse
En ihan ymmärtänyt noita toista työnantajaa koskevia mainintoja. Jos sinulla on/oli sairastuessasi voimassa oleva työsopimus muun kuin vakituisen työnantajasi kanssa, niin silloin tuo toinen työnantaja on velvollinen maksamaan sairausajan palkkaa ko. alan työehtosopimuksen tai sen puutuessa työsopimuslain mukaisesti siihen saakka, kunnes oikeutesi sairausajan palkkaan päättyy tai työsuhteesi tähän toiseen työnantajaan loppuu.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010055#L2P11
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 484046
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131920Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631385Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951316Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681205Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51081- 47961
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥28939Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334930En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?40917