Tilapäinen työkyvyttömyys Toimivapaan aikana

NeuvotonZombie

Olen sairastunut toimivapaan aikana, enkä pysty ansiotöillä rahoittamaan elämistäni tässä yllättävässä uudessa tilanteessani.

- Voinko anoa jotakin tukea ? (ilmeisesti sairauspäivärahaa? Tarvitsenko muuta kuin lääkärintodistuksen tähän hakemukseen?)

- Ilmeisesti en ole oikeutettu käyttämään työterveyshuoltoa (ilmaiseksi) toimivapaani aikana? (Jos näin on, voin ilmeisesti hakea lääkärintodistukseni mistä hyvänsä?)

- Toimivapaatani on vielä jäljellä kuukausia, olenko kuitenkin velvoitettu ilmoittamaan sairastumisestani toimivapaan myöntäneelle työnantajalleni? (Tietysti ainakin siinä vaiheessa, mikäli työkyvyttömyyteni näyttää jatkuvan myös toimivapaani päättymisen jälkeenkin)

- Maksetaanko tukea takautuvasti ? (kuinka pitkältä ajalta? millainen karenssi lasketaan viimeisimmän työssäolopäivän jälkeen, siis toimivapaalla toiselle työnantajalle tehdyn viimeisimmän työssäolopäivän?)


Kiitollisena kaikille minua neuvoneille jo näin etukäteen

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerttula

      Hae Kelalta sairauspäivärahaa. Tarvitset lääkärintodistuksen. Lue Kelan ohjeita sairauspäivärahan hakemisesta http://www.kela.fi/sairastaminen tai soita Kelaan.

      Tarkista työpaikalta, tarjoaako työnantaja lääkäripalveluita myös palkattomalla vapaalla oleville, Jos ei tarjoa, niin mene terveyskeskukseen tai yksityiselle.

      Jos et saa mitään etuja työnantajalta, ei sinun tarvitse myöskään kertoa sairastumisestasi. Jos olet työkyvytön vielä toimivapaasi loppuessa, siirryt palkalliselle sairauslomalle. Noudata silloin työnantajan ohjeita sairauden ilmoittamisesta ja todistamisesta.

    • hoitse

      En ihan ymmärtänyt noita toista työnantajaa koskevia mainintoja. Jos sinulla on/oli sairastuessasi voimassa oleva työsopimus muun kuin vakituisen työnantajasi kanssa, niin silloin tuo toinen työnantaja on velvollinen maksamaan sairausajan palkkaa ko. alan työehtosopimuksen tai sen puutuessa työsopimuslain mukaisesti siihen saakka, kunnes oikeutesi sairausajan palkkaan päättyy tai työsuhteesi tähän toiseen työnantajaan loppuu.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010055#L2P11

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      355
      11808
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      41
      3527
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      80
      3116
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      112
      2858
    5. 93
      2710
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      57
      2566
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2476
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2344
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1501
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1488
    Aihe