Kannustusta laihdutukseen!

läskit_poijes

Terve! Ajattelin kirjoittaa tämän kaikille laihduttajille kannustukseksi. Kesällä tuli syötyä niin paljon herkkua ja mättöä että mahaan pääsi kertymään aikamoinen röllykkä. Elokuun alulla sitten pistin kakku- ja mässyhanat kiinni, aloitin säännöllisen melko kasvispainotteisen peruskotiruokailun (ei enää pizzaa, kebabia ja kermakakkuja ollenkaan) ja työmatkat hoidin fillarilla (n. 3km x2) ja viikonloppuisin kiskoin raskaimmalla vaihteella n. 15-20km lenkkejä per päivä.

Täytyy sanoa että nyt on painoa lähtenyt vähän vajaa 6kg ja mahtava ja kiinteämpi olo. Mahan röllykkä on kokonaan lähtenyt, jäljellä on enää semilöllyvä ahteri. Onnea ja kannustusta muiden laihdutukseen ja kuntoiluun! Kyllä se onnistuu! :)

5

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkkeetön

      Itse aloitin 15.8 ja painoa on lähtenyt 9 kg. En ole koskaan syönyt näin paljon ja näin hyvin, mutta tosiaan karkit, alkoholi, vehnä, kevyttuoteet, lisäaineet ja muut kemikaalit ja tyhjät kalorit ovat poissa ruokavaliosta. :)

      Liikuntaa en ole päässyt täysillä harrastamaan kipeän jalkani vuoksi eli liikun nyt vähemmän kuin aiemmin koskaan.

    • jos-vaikka

      VHH:n ruokavalio sisältää paljon hyviä herkkuja, jotka ei sisällä sokeria mutta kermaa, voita, lihaa jne.
      Tämän vuoksi en ymmärrä, miksi ihmiset alkaa jollekakin epämääräiselle nälkä dieetille, kun vastaavasti voi syödä hyvin ja ei tarvitse olla nälissään ja silti laihtuu sekä terveys paranee.
      Voi syödä kuten ennenkin kunhan jättää viljatuotteet ja perunan pois ruokavaliosta sekä kevytmaito tuotteet.

      • hpv16

        Minä olen laihduttanut nutraamalla 15 kiloa eikä ole ollut nälkä kertaakaan. Ei karppaamallakaan laihdu jollei energiansaanti vähene.

        Miksi rasvaton ja kevytmaito pitäisi jättää pois? Samaa maitoa mutta vähemmän energiaa.


      • Lääkkeetön

        Itse en ole ollut nälkädieetillä, vaan syön nyt enemmän ja tiheämmin kuin aikaisemmin. Ja paino putoaa, vaikka en pelkällä kerma, voi ja liha-dietillä olekaan. :D
        Kevytmaitotuotteita en käytä, mutta kermakin on pitänyt jättää lisäaineiden/hylan vuoksi pois ostoskoristani. Voita toki vielä voin ostaa, mutta eiköhän Valio/Arla tai joku muu meijeri mene senkin vielä pilaamaan.


    • Pekka-vin

      Noudattamalla vähähiilihydraattista dieetti ei todellakaan tarvitse olla nälissään.
      Painoa voi pudottaa monella eri tavalla, mutta pysyvää painon pudotusta ei saa ilman ruokavalio remonttia.
      Vähähiilihydraattinen ruokavalio ei olekaan mikään laihdutus dieetti vaan pysyvä elämän tapa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      180
      8316
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4518
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4088
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      51
      3365
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3106
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2860
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2546
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      31
      2139
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2003
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1996
    Aihe