Kannustusta laihdutukseen!

läskit_poijes

Terve! Ajattelin kirjoittaa tämän kaikille laihduttajille kannustukseksi. Kesällä tuli syötyä niin paljon herkkua ja mättöä että mahaan pääsi kertymään aikamoinen röllykkä. Elokuun alulla sitten pistin kakku- ja mässyhanat kiinni, aloitin säännöllisen melko kasvispainotteisen peruskotiruokailun (ei enää pizzaa, kebabia ja kermakakkuja ollenkaan) ja työmatkat hoidin fillarilla (n. 3km x2) ja viikonloppuisin kiskoin raskaimmalla vaihteella n. 15-20km lenkkejä per päivä.

Täytyy sanoa että nyt on painoa lähtenyt vähän vajaa 6kg ja mahtava ja kiinteämpi olo. Mahan röllykkä on kokonaan lähtenyt, jäljellä on enää semilöllyvä ahteri. Onnea ja kannustusta muiden laihdutukseen ja kuntoiluun! Kyllä se onnistuu! :)

5

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkkeetön

      Itse aloitin 15.8 ja painoa on lähtenyt 9 kg. En ole koskaan syönyt näin paljon ja näin hyvin, mutta tosiaan karkit, alkoholi, vehnä, kevyttuoteet, lisäaineet ja muut kemikaalit ja tyhjät kalorit ovat poissa ruokavaliosta. :)

      Liikuntaa en ole päässyt täysillä harrastamaan kipeän jalkani vuoksi eli liikun nyt vähemmän kuin aiemmin koskaan.

    • jos-vaikka

      VHH:n ruokavalio sisältää paljon hyviä herkkuja, jotka ei sisällä sokeria mutta kermaa, voita, lihaa jne.
      Tämän vuoksi en ymmärrä, miksi ihmiset alkaa jollekakin epämääräiselle nälkä dieetille, kun vastaavasti voi syödä hyvin ja ei tarvitse olla nälissään ja silti laihtuu sekä terveys paranee.
      Voi syödä kuten ennenkin kunhan jättää viljatuotteet ja perunan pois ruokavaliosta sekä kevytmaito tuotteet.

      • hpv16

        Minä olen laihduttanut nutraamalla 15 kiloa eikä ole ollut nälkä kertaakaan. Ei karppaamallakaan laihdu jollei energiansaanti vähene.

        Miksi rasvaton ja kevytmaito pitäisi jättää pois? Samaa maitoa mutta vähemmän energiaa.


      • Lääkkeetön

        Itse en ole ollut nälkädieetillä, vaan syön nyt enemmän ja tiheämmin kuin aikaisemmin. Ja paino putoaa, vaikka en pelkällä kerma, voi ja liha-dietillä olekaan. :D
        Kevytmaitotuotteita en käytä, mutta kermakin on pitänyt jättää lisäaineiden/hylan vuoksi pois ostoskoristani. Voita toki vielä voin ostaa, mutta eiköhän Valio/Arla tai joku muu meijeri mene senkin vielä pilaamaan.


    • Pekka-vin

      Noudattamalla vähähiilihydraattista dieetti ei todellakaan tarvitse olla nälissään.
      Painoa voi pudottaa monella eri tavalla, mutta pysyvää painon pudotusta ei saa ilman ruokavalio remonttia.
      Vähähiilihydraattinen ruokavalio ei olekaan mikään laihdutus dieetti vaan pysyvä elämän tapa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2459
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2291
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1122
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      228
      962
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      837
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe