Feministi Saara Särmä nimittää Trumpia

27117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Miksi fanaattinen feminismi ei löydä kirjoilleen yhtäkään kaunista naista?

Varmaankin siksi että feminismi on fundamentalismia joka syntyy nimenomaan jossain mielessä syrjäytyneiden vinksahtaneissa nupeissa. Tottahan kukaan ei halua olla ei-haluttava ja ei-toivottu, jolloin viimeistään omaa nuppiaan säätämällä taisteluun muuta maailmaa vastaan voidaan kompensoida.

Tämä kuitenkin aiheuttaa sen että tavoitettu aate ei sitten miellytä tai aatteen jäseniksi ei kelpuuteta niitä joilla ei sitä ongelmaa ole. Kaunis nainen ei voita feminismissä mitään eivätkä feministit myöskään sulata kaunista naista joka miellyttää "patriarkaattia" eli on miesten mieleen - vaikka tuo kaunis nainen sinänsä ei myötäilisi mieskulttuurin perseilyjä ja osittain varmasti voisi yhtyä osaan feminismia siitä mitä tulee naisen asemaan pelkkänä objektina.

Äärifeministit ovat myös suoraansanottuna tyhmiä. He antavat ideologan vaikuttaa arvostelukykyynsä. Särmän tapauksessa se ilmenee johtopäätöksenä että Trump vihaa naisia. Tuskin vihaa. Trump on populisti ja hänen populisminsa toteutuu vetoamalla luiskaotsaiseen osaan miesväestöä ja Trumpilla tuskin on mitään antipatiaa naisia kohtaan, naiset ja naiseus vain ei ole se angle mitä kautta Trump pyrkii kohti presidenttiyttä. Jos feminismi ei aatteensa takia pysty näkemään näin yksinkertaisia tosiasioita on hän aatteensa tyhmistämä. Naisia kohtan Trump on luultavasti "indifferent" tai toivoisi että hänellä olisi heillekin jotain tarjottavaa poliittisessa agendassaan - mutta niin kauan kuin Trumpin kilpailijalla on tissit niin sukupuoliakselilla Trumpin ei kannata lähteä ainakaan feministeihin vetoamaan koska feministit valitsevat sukupuolen perustella eivätkä ansioiden tai muun poliittisen agendan.

1Äänestä
  • Naisista tulee feministejä,,jos eivät saa yt-munaa

    3Äänestä

  • Laulaja Chisu kertoi Vain elämää -ohjelmassa olevansa feministi, ja hän on kaunis.

    Trump on juntti.

    Äänestä

  • Trump on imago ja se imago on juntti. Chisulla on uran puolesta ambitioita ja noiden ambitioiden kannalta on hyödyllistä sanoa olevansa feministi.

    Kun minä menen työhaastatteluun olen silmä kirkkaana väittämässä että olen ahkera ja täsmällinen. Usein jopa itse uskon olevani.

    Äänestä

  • DFewsfnddfsdfsdfsddsf kirjoitti:

    Trump on imago ja se imago on juntti. Chisulla on uran puolesta ambitioita ja noiden ambitioiden kannalta on hyödyllistä sanoa olevansa feministi.

    Kun minä menen työhaastatteluun olen silmä kirkkaana väittämässä että olen ahkera ja täsmällinen. Usein jopa itse uskon olevani.

    Chisun feminismi on sitä, että hän tekee samoja asioita kuin miehet ja osoittaa tekemisillään, että hänellä on annettavaa myös perinteisesti miehisillä sektoreilla (kuten tuottajana toimiminen). Särmän feminismi on sitä, että hän ei tee muuta kuin valittaa kaikesta, eikä hänellä ole mihinkään mitään muuta annettavaa.

    Parasta feminismiä naiselle on tehdä niitä miehisiä asioita ja tehdä niitä hyvin. Silloin "all male panel" -rakenteet sortuvat, kun tarjolla on myös päteviä naisia. Tämä ei tarkoita feministien kritisoimaa "naisen on oltava hyvä äijä" -ajattelua, paitsi että aivan kuten hyvän äijän myös naisen tulee osata asiansa. Särmä aatetovereineen kuitenkin ajaa vain kiintiöitä ja pakkotasa-arvoa, jossa hänen kaltaisiaan kaikestaloukkaantujia pitäisi sietää asiantuntijatehtävissäkin vain sukupuolensa takia.

    Äänestä

  • Hämärän_rajoilta kirjoitti:

    Chisun feminismi on sitä, että hän tekee samoja asioita kuin miehet ja osoittaa tekemisillään, että hänellä on annettavaa myös perinteisesti miehisillä sektoreilla (kuten tuottajana toimiminen). Särmän feminismi on sitä, että hän ei tee muuta kuin valittaa kaikesta, eikä hänellä ole mihinkään mitään muuta annettavaa.

    Parasta feminismiä naiselle on tehdä niitä miehisiä asioita ja tehdä niitä hyvin. Silloin "all male panel" -rakenteet sortuvat, kun tarjolla on myös päteviä naisia. Tämä ei tarkoita feministien kritisoimaa "naisen on oltava hyvä äijä" -ajattelua, paitsi että aivan kuten hyvän äijän myös naisen tulee osata asiansa. Särmä aatetovereineen kuitenkin ajaa vain kiintiöitä ja pakkotasa-arvoa, jossa hänen kaltaisiaan kaikestaloukkaantujia pitäisi sietää asiantuntijatehtävissäkin vain sukupuolensa takia.

    Minun+mielestäni+se+että+nainen+tekee+asioita+hyvin+ei+ole+feminismiä,+vaan+se+on+ihan+normaalia+kilpailua+ja+pärjäämistä.+Feministit+haluavat+etua+sukupuolelleen,+kun+taas+miehisiksi+väitetyt+rakenteet+perustuvatkin+usein+todelliselle+osaamiselle+ja+ongelma+on+ollut+lähinnä+se+että+naisia+ei+ole+kiinnostanut+nuo+roolit+ja+siihen+liittyvät+taidot.+Onhan+se+jo+todettu+että+keinotekoiset+sukupuolikiintiöt+ovat+aiheuttaneet+mm.+puutteita+miehityksessä+yksinkertaisesti+siksi+että+naisia+noin+yleensä+eivät+kiinnosta+tietyt+asiat+tarpeeksi+-+feministi+maukuu+siis+kiintiöitä+muttei+huomio+että+naisia+ei+kiinnosta.+MIkä+vitun+pointti?+Lisäksi+naukumista+on+tullut+lasikatosta,+mutta+kannattaa+muistaa+että+lasikatto+koskee+myös+99.8%+miehistäkin.

    Äänestä

  • vihatipunen kirjoitti:

    Laulaja Chisu kertoi Vain elämää -ohjelmassa olevansa feministi, ja hän on kaunis.

    Trump on juntti.

    "Laulaja Chisu kertoi Vain elämää -ohjelmassa olevansa feministi, ja hän on kaunis."

    kaunis ;)

    http://www.seiska.fi/images/upload/cms/files/admin/chisu_0.JPG

    Äänestä

  • vihatipunen kirjoitti:

    Laulaja Chisu kertoi Vain elämää -ohjelmassa olevansa feministi, ja hän on kaunis.

    Trump on juntti.

    Chisu ei ole kaunis ja te molemmat olette feministisikoja.

    Äänestä

Tyypillinen feministisika.

1Äänestä
  • Kirjaimellisesti

    1Äänestä

Trumpin kaltainen YTM ei tietenkään vihaa naisia vaan ottaa naisten (nuorten) tarjoaman kiimavitun mielihyvin ja kiittäen vastaan. Tyypillinen YTM kuten esim. Trump suhtautuu naisiin positiivisesti toisin kuin kaikkia vihaavat särmäfemakot.

2Äänestä

Kaksinaamaiset ätmit pitävät omana oikeutenaan haukkua ja dissata rumia naisia (kuten tästäkin ketjusta näemme), silti naiset eivät saisi heidän mielestään toimia samoin rumia miehiä kohtaan :DDD

Kyllä kuulkaa teidän raukkojen nyt vaan on tyydyttävä siihen samaan kohteluun, mitä itse annatte kanssaihmisillenne.

Äänestä

Onhan Donald naisvihamielinen kun ilmoittaa olevansa kiinnostunut naisista - kauniista naisista.

Naisetkin sen tietävät, siksi vähemmän kauniit eivät edes yritä lähestyä päästäkseen suutelu tai kourimisetäisyydelle.

Miesten pitäisi olla tasa-arvoisia ja kiinnostuneita myös rumista naisista, ällöin feminismi kävisi osin tarpeettomaksi.

Äänestä

Feminismin vastaiset argumentit ovat aika heikolla pohjalla, jos ei ole muuta kuin tarttua joidenkin feministien ulkonäköön. :-) Eivät miesasiamiehetkään aina mitään bradpittejä ole.

Äänestä
  • Ulkonäkö tärkein tekijä kun feministiä määritellään. Eli kun nainen määrittää itsensä feministiksi.

    Äänestä

  • Valkoritariuden lisäksi olet arvatenkin myös feministi.

    Feminismi ja muu social justice -toiminta on yhteiskunnan syöpä.
    Feminismi, natsismi, fasismi, kommunismi. Kaikki samaa paskaa.

    Äänestä

  • Ilman "social justice" -hömpötystä sinäkin kenties olisit jokin maaorja ilman ihmisoikeuksia..

    Äänestä

  • outsider1 kirjoitti:

    Ilman "social justice" -hömpötystä sinäkin kenties olisit jokin maaorja ilman ihmisoikeuksia..

    Olet valkoritari. Häpeä.

    Äänestä

  • "joidenkin feministien"

    Näytä feministi joka on pitänyt itsestään huolta

    Äänestä

  • UlkopuolinenMielistelijä kirjoitti:

    Olet valkoritari. Häpeä.

    Ei sellaisia olekaan. Kyse on manosfäärin fantasiahahmosta ja pyrkimyksestä mitätöidä vasta-argumentit shaming languagella.

    Äänestä

Minusta Saara Särmä ja Donald Trumpi pitäisi sulkea kahdestaan pieneen komeroon viikoksi tai pariksi ja tehdä siitä Big Brother 24/7 tapainen tv-show.

1Äänestä
  • Hyvä idea!

    1Äänestä

Saara Särmä on feministisika ja miestenvihaaja.

1Äänestä
  • Ruma vanha ämmä joka on kiinnostuntu puhumaan kiimavitustaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


feministivauhdissa kirjoitti:

naisvihaajaksi

http://www.hs.fi/ulkomaat/a1475890605254

Tässä kyseinen feministi:

http://suomenkuvalehti.fi/wp-content/uploads/2015/07/saara.särmä14-11-600x386.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu