Kuntaan ollaan suunnittelemassa pakolaiskiintiötä!
Mistä asunnot, mistä työpaikat ? Levottomuutta tulossa!
Mistä asunnot, mistä työpaikat ? Levottomuutta tulossa!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
On hienoa, että saadaan uusia ihmisiä tänne Sodankylän "sisäsiittolaan" !
Idiootti
Levottomuutta tulossa heheh......
Aivan varmasti tulee
Paras sivusto.
Son hyvä. Naisekki alakaa saaman kunnon kalua
Ei olis uskonu, että Pyssykylästä löytyy noita hyysäreitä, jotka haluaa "pelastaa Syyrian sotalapset" (lue: aikuiset sotarikolliset/sotakarkurit/ym. islamistimilitantit)!!!
Te, jotka väitätte, että kunta rikastuu - muuten kuin rikos- ja huumetilastojen
kasvulla - olette ilmeisesti puna-vihersokeita ja elätte "maailmanhalaus- kuplassa!
ELY-keskukset ympäri maata pukkaavat noita elätettäviä syrjäisiimpinkin kuntiin ja lobbaavat heidän olevan tuottavaa kunnille - suorastaan ilmaisia, haloo!!!
Ja sitten on noita kuntapäättäjiä ja muita epäisänmaallisia, jotka suhmuroivat mielenkiintoisia sopimuksia, päästäkseen veronmaksajien rahoihin... on VOK-bisnestä, muka-kotouttamiskoulutuksia ym ym.
Heittäkää hyvät ihmiset jo hyysäämästä noita vale-sotapakolaisia, nehän nauraa teille selkänne takana, puhuvat muunneltua totuutta (taggyya), jotta pääsisivät loisimaan suomalaisten veronmaksajien rahoilla, lopun elämäänsä, sukuineen päivineen!!!
Nämä nuorten miesten armeijat, jotka ovat viime vuosina tulla lompsineet - saandaalit läpsyen - Euroopan turvallisten maiden halki, ovat kaikkien kansainvälisten lakienkin mukaan LAITTOMIA MAAHANTUNKEUTUJIA - seitinohuella verukkeella "Asylum" (turvapaikka)! Jokaikinen näistä on lähtökohtaisesti palautettavien listalla, ainakin Ruotsiin, joka dumppasi heidät tänne. Vapaa liikkuvuus my ass, sanoisin...
Ja nyt vasemmisto, vihreät, sossut, kepu ja kokkareet sekä muutama persukin haistoi tienan tyngän. Sippilän roisto kutsui heidät, luvaten jopa oman kämppänsäkin. Orpo salli kaiken tapahtuvan, pitämällä raajoja auki, kuin portto... Nerginpäivi mussutti, että "me tunnetaan kaikki Ahmedit ja Muhamedit sekä heidän taustansa" Poliisiylijohtaja eläköityi ja tilalle tuli vielä pahempi marionetti, entinen sai suunsa auki vasta kun pääsi ns. kahleista.
Eduskunnassa mamu-edustajat piti säälipuheita, oli "meillä on unelma"-konserttia ja MEDIA LAULOI SAMAA VIRTTÄ KIIHTYVÄLLÄ TAHDILLA, JOKA IKINEN PÄIVÄ!!!
Syyria, Irak, Syyria, Irak, Kreikan saarilla sitä, Italian vesillä tätä, Aleppo, Aleppo, Aleppo... Eikö teillä ole ihmiset rakkaat silmiä ja omia aivoja, kuka tätä palettia
vetelee naruista??!
Ja porukat lukee vain paikallislehtiä, lapinkansaa ja iltapäivälehtiä sekä kuuntelee YLE:n uutisia - HERÄTKÄÄ KANSA, ENNEN KUIN ON LIIAN MYÖHÄISTÄ!!!
Asia puhetta !
Kyllä niitä sopii tänne esim.sivukylien rivarit tyhjillään ei asukkaita,vaikka Jeesiössäkään tyhjiä asuntoja on,taitaa olla syväjärvi,riipi ym.kylät myös ottakaa vaan asukkaita,niitä apua tarvitsevia toisi kyliin vähän elämää.
Tarkoitat ilmeisesti tuolla apua tarvitsevilla näitä pakoloisia. Unohdat sen,ettäon niitä suomalaisiakin jotka apua tarviivat. Et taatusti hurraata huutaisi jos sinne syrjäkylille tulisi suomalaisa "loisimaan" yhteiskunnan varoilla. Tuskin niille päivää sanoisit.
Toisi kyliin vähän eläimiä,hah
Kerrankin oikeaa ja suoraselkäistä kirjoitusta, mitään kiertelemättä. Ei taida kyseinen kirjoittaja olla ainakaan politiikan ryvettämä. Tuollaista pitäisi päästä valtakunnan uutisiin ja medianäkyvyyttä enemmän! ! !
Nimim. sodankylä_ensin. Mukana ollaan, ei mitään tyhjäntoimittajia tänne! Pahoin pelkään, että kuntapoliitikot on jo selkämme takana sopineet asioista, kysymättä meiltä MAKSAJILTA yhtään mitään?!? Pitää alkaa rustaamaan kuntalais-kyselyä, haluammeko noita kulueriä ja paperittomia muukalaisia tänne!
Ihme kun tämmönenki kirjotus pääsi läpi! Ei siinä mittään, hyvä se oli ja asiaa
Kohta lappaa arabianrinssejä ovista ja ikkunoista, ja Pyssykylän mamuttajat hyysää mirrit mär***nä ja SPR järjestääpi niistä "vanhusten avustajia", "lastentarhan kummeja" ja "nuoriso-koordinaattoreita". Mistäkhän ryhmästä löytyy se ensimmäinen uhri ja millanen on oman kylän poikien kosto, ku kitisenvarresta raiskattu ja pahoinpielty löyvetään? Mahtaako korpilaki astua voimhan? Kysyä soppii...
Pistäkääpä Sodankylän päättäjät korvan taka... "Sen eestä löytää, minkä taakseen jättää!" tai "Lumen alta se paskaki pilkistää kevhäällä!" Meinaan vain, kun niitä ELY-keskuksen sopimuksia sorvaatte tai olette sorvaamatta. Vieraanvarainen saapi olla, muttei sinisilmäinen hölmö!
Jortikkaa vaan vipuvarteen. Kyllä se siitä.
Pitkästä aikaa käyräselkäistä tekstä. Tätä kansa kaipaa.
Kehutaan aloittajan kirjoitusta ja samalla kuitenkin ääliöt puolustavat eu:ta. Eivät tajuu vieläkään,että EU:STA se johtuu tuo pakolaisten rahtaus ,pakottaminen köyhiin kuntiin. Aloittajan kirjoitus on todella hyvä ja asiallinen.
Pitää olla todella sairas päästään, jos haluaa Pyssykylän taloustilanteessa olevaan kuntaan lisää elättejä - siis ELÄTTEJÄ, joista yhestäkään ei tule kuin hlevetin pitkä lasku kuntalaisille!!!
No, jos kunnan sosiaalitoimen haluaa väenväkisin kyykkyyn, niin mummot ja oman kylän sossuasiakkaat eivät ole mitään verrattuna noihin "kotiutettaviin" ja "Syyrian evakoihin"!!! Kaapuämmät ja sandaalimiehet ei tule ikinä - siis ikinä - integroitumaan suomalaiseen yhteiskuntaan. Saatikka Sompion perille, tänne kaamoksen ja sääskien valtakuntaan... Never!
Kuntalaisten on kollektiivisesti vastustettava tätä ylhäältä painostettavaa hulluutta ja tyrmättävä ne "unelmoitsijat" ja "kuplassa eläjät", joiden mielestä "tämä ei ole keneltäkään pois" - VASTUUTONTA JA RÄIKEÄÄ ISÄNMAANPETTURUUTTA MOINEN!
Jos nuo "sandaalinläpsyttäjät" pääsevät kunnan "lihapatojen ääreen", niin alkaa semmonen vaatimusten lista, jota näiden tulijoiden haalijat sitten kampeevat kuntapäätöksiin, että oksat pois... Missä moskeija? No, kirkosta tilat tai srk-talolta. Evankelisluterilainen valtionkirkkomme muutenkin hyysää jo enemmän näitä maahantunkeutujia agendassaan, kuin omaa laumaansa - Mäkinen ja Askola etunenässä - SAIRASTA?!
Mistä halal-ruokaa ja erikoisuuksia? No, valjastetaan Oraniemi, Syväjärvi ja Kemin-Sompio tuottamaan kiduttamalla tapettua halal-poroa näille kunniakansalaisille... Ei muutako imaamit aijalle ja puukot teräviksi... Kuulostaisko hyvältä? Sitte muutama epämääräinen "etninen" kauppa katukuvaan, josta tiskin alta saa kannabista ja muita huumeita, jopa aseita - ne tosin vain oikeauskoisille.
Sitte alkais turkinpoikien ja näitten: kurdien, afgaanien, somalien, eritrealaisten ja mitä nyt näitä tuliskaan - välienselvittelyt kylänraitilla... Olis etnistä värinää kyläpoliisille, heh! Mitenkä mahtais käydä, ku nuo ei omissa maissakaan kovin esivaltaa kunnioita?
Varmaan Sodankylän filmifestivaalitkin muutettais joksikin "Kuunpalvojien juhlaksi" tai eid al idhan-festariksi, jonne völjyis bussilasteittain värinää...??? Vain siksi, koska monikulttuurisuus on vain rikkautta!!!
Tämä kaikki edelläkuvattu ei ole mitään kauhuskenaariota tai foliohattuteoriaa. Ei tarvitse kuin vilkaista Ruotsiin tai Euroopan maihin - siellä vallitseva kollektiivinen "unelmointi" on aiheuttanut jo niin vakavia konflikteja ja talouden ylikuumentumista, että SILMÄT KÄTEEN JA VAATIKAA EDUSTAJIANNE JA KUNTAPÄÄTTÄJIÄNNE VASTUUSEEN!!! Päätösten on oltava läpinäkyviä, kuntalouteen suhteutettuja ja isänmaan sekä oman kunnan/kuntalaisten etuja ajavaa!
Onpa todella todellisuus ja vain todellisiuus yllä olevassa viestissä. nimerkiltä hulluutta seurannut. Olen tismalleen samaa mieltä.
Yksikään "pakolainen" ei ole tulossa töihin . Heille yhteiskunta tarjoaa yllpidon . Kunta tavoittelee tulolähdettä valtion maksamista avustuksista . Noooo muutamat päätäjät ostavat aneen kaltaisen sielunvalkaisun maksattamalla yhteiskunnalla heille muutaman "pakolaisen ".
No saavathan Sodankylän kamelitkin ammattitaitoiset hoitajat. Yliopiston puuttuessa arabitohtoreille ei taida olla käyttöä.
Valtion avustus loppuu ensinnäkin 4 vuoden päästä kokonaan näille sondaaleille.
Eikä se riitä nytkään kokonaan kattamaan tulevia menoja lähellekään. Eli kuntalaiset maksaa
Pitsabaareja on jo nyt yli tarpeen.
https://youtu.be/QHBarYdpF1s
Rakennusmiehet ovat tällaisia kaikki.
Eikö etes soankylän kirkko auta näitä raukkoja jokka on saanu karkotuksen takasin kotipuoleensa.Eikö kirkolla ole rivitaloja jotta vois nämä raukat lapsoset pelastaa pakkasesta lämpimhän.Kirkkoherrat hei hei....!Pojat voi vaikka soitella ajankuluksi vaikka harmoonia seuraavaa ateriaa ootellessa
Jaana laitila Pesola on kuin syöttöporsas.
Yle on paskaa kaikki, nyt ja aina ennenkin.
On muutkin. Mutta yle on kaikista paskin.
Rönkö matti.......
Nimim "perheellinen"
Kyllä se vain niin on, kun tätä muualla seurannut muutaman vuoden ja viime syyskesän vyöryn jälkeen etenkin, että maamme hallitus haluaa tietentahtoen lietsoa maassamme vihaa valtiovaltaa vastaan sekä yhteiskuntarauhan rikkoutumista. Se ei ole kovinkaan pienestä kiinni...
Muutama todella törkeä #yksittäistapaus on jo sattunut, mutta kantasuomalaiset eivät vielä ole heränneet. Puotilan vanhuksen murha, Kajaanin Otanmäen miestappo, lukuisat raiskaukset ja muut tihutyöt näiden #turvaa hakevien toimesta... Kuinka monta uhria valtiovalta haluaa? Ja ennen kaikkea, montako uhria kansa sietää??
Suomalaiset on johdonmukaisesti sotiemme jälkeen mädätetty vasemmistolaisten, ruotsalaisten ja kulloisenkin valtaeliitin toimesta hiljaiseksi. Meistä yritetään tehdä kuuliaisia työmyyriä, jotka takovat selkänahastaan veroeuroja mukisematta.
On pakkolakeja ja pakkoveroja, esim. YLE-vero, järkyttävät polttoaine- ja autovero, lista on pitkä kuin nälkävuosi... Byrokratia kukoistaa ja säätelee sekä hankaloittaa ihmisten arkisia toimia. Yrittämisestä ja työllistämisestä on tehty pirullisen vaikeaa. Pankkilaki ja ulosottotoimet ovat lama-aikojen jälkeen vauhdittaneet alasajoa. Leipäjonot kilometrien mittaisia isoissa kaupungeissa, eikä maallakaan ole mukavaa. Bernerit ja kumppanit kyhnää vielä loputkin Suomesta ulkomaille ja omiin liiveihinsä veroparatiiseihin, edellisistä hallituksista puhumatta... Käteinen, Stuppi ja Urpalainen ym ym.
Kysyä vain sopii, oikeasti, miten kauan Suomi ja suomalaiset haluaa kustantaa tätä hulluutta - jossa valtion omaisuus myydään ulkomaille ja maamme täytetään #ulkomaanelävillä, joista koituva lasku lankeaa karmeana jälkipolville???
Ps. YLE: "Ylen uutisista hyvää iltaa. Me kerromme, kuinka teidän tulee ajatella. Illan aiheina tänäänkin Venäjän uhka, Syyrian pakolaiset ja Italian merivartiosto haki Libyan rannikolta taas kolme tuhatta siirtolaista Eurooppaan"
MIETTIKÄÄ HYVÄT IHMISET!!!
https://youtu.be/K_s4g_zeoVs
Romaneja Sodankylään lisää.
Tuohon romanien sairaan toiminnan lopettamiseen olisi ollut heti alussa vaikka kuinka monta keinoa. Siis heti alkuunsa. Siis laillisia ja ilman virkavaltaa. Vaikka kuinka monta tapaa. Eli ajatuksena: Sitä saa mitä tilaa.
Aivojen käyttö on sallittua.
Avutonta porukkaa Ruotsissakin. Ei voi muuta sanoa.
Puhumattakaan sitten vähän laittomistakin keinoista.
SIIS VAIKKA KUINKA MONTA KEINOA.
Itse kukin keksiköön keinonsa. En sano.
Miksi suvaitsevaisto on niin naisvaltainen?
30.4.2016 23:13 · tuonenjoutsen · 40 kommenttia
Turvapaikanhakijat täyttävät vasemmistonaisten mielissä pahan pojan vaatimukset: nainen voi kuvitella lempeästi hoivaavansa heistä traumat pois. He ovat suomalaisnaista heikommassa asemassa, koska usein tarvitsevat heitä kansalaisuuden saamiseen ja arkielämässä pärjäämiseen. Heissä on myös eksoottisuutta ja vaaraa, mikä kiihottaa tunnevetoista naista.
Ksenofobia fobiana
Ksenofobiasta kärsivä tuntee äärimmäistä pelkoa tai vastenmielisyyttä kohdatessaan muukalaisen tai ulkomaalaisen. Hän kokee muukalaisuuden itselleen uhkana, yleensä ilman todellista syytä. Pelkoreaktio johtaa joskus väkivaltaan tai sanalliseen hyökkäykseen, mutta joskus turvaan vetäytymiseen. Välttääkseen pelko-oireet ksenofoobikko pyrkii usein välttämään muukalaisia. Ksenofoobikko voi itsekin tietää pelkonsa olevan perusteeton, mutta ei pääse pelosta eroon, vaikka se vaivaa häntä ja rajoittaa hänen elämäänsä. Useimmissa tapauksissa, mutta ei aina, vaiva on seurausta aikaisemmasta voimakkaan kielteisestä kokemuksesta.
Ksenofobian fyysisiä oireita ovat muun muassa levottomuus, hengityksen kiihtyminen ja hengästyminen, pulssin kiihtyminen, paniikkikohtaukset, pahoinvointi, vapina ja hikoilu.
Ksenofobia ulkomaalaisvastaisuutena
Marxilaistaustaisen Jouko Jokisalon mukaan Sparta on klassinen esimerkki ksenofobian äärimuotona eristäytymisestä ulkoisia vaikutteita vastaan, kokonaisen kansan hierarkkisena ja sotilaallisena yhteiskuntajärjestelmänä. Jokisalon mukaan ksenofobialla on pyritty oikeuttamaan turvapaikanhakijoitten ja siirtolaisten rasistinen syrjintä. Rasismia ja ulkomaalaisvastaista politiikkaa on perusteltu ksenofobialla.
Ksenofilia ja ksenosofia
Ksenofobian vastakohta on ksenofilia, jolla tarkoitetaan muukalaisuuteen, vieraaseen, tuntemattomaan tai toisenlaiseen kohdistuvaa suopeutta, ihailua tai rakkautta. Ksenofobia ja ksenofilia voivat olla samanlaisia käyttäytymisen malleja siinä, että molemmissa korostetaan erilaisuutta havainnoijaan. Rakentavaksi näkökulmaksi esitetään ksenosofia eli vierasta koskeva viisaus
Se on Tuonen joutsenen kysymys. Siis miksi suvaits......
Päin persettähän tuo on. Siis tuommoinen kopioitu kakka ksenofilia.
Luulette olevanne älykäs. Tyhmä te oLette. Sen huomaa heti.
Googlatkaa Tuonen joutsen, kuunnelkaa ja arvioikaa sitten omia pelkotilojanne.
Saa tänne tulla ulkomaalta porukkaa vaikka kuinka paljon, jos elää omillaan.
Ei sitä varmaan kukaan vastusta. Päinvastoin.
Kysymyshän on yksikertaisesti vain rahasta.
Kuka maksaa.
Miksi suvaitsevaisto on niin naisvaltainen?
30.4.2016 23:13 • tuonenjoutsen • Luettu 3214 kertaa
Tältä näyttää länsimaisten naisten kollektiivinen itsemurha..
Vieraillessani Monokulttuuri FM -podcastissä (linkki lopussa) minulta pyydettiin mielipidettä siihen, miksi yltiöpäisen maahanmuuttomyönteisissä on niin paljon enemmän naisia kuin miehiä, miksi länsimainen nainen toivottaa oman turmionsa tervetulleeksi. Jouduin toteamaan, että en osaa tarjota tyhjentävää vastausta siihen.
Monimutkaista asiaa ei voi selittää yhdellä, yksinkertaisella syyllä, mutta tällaiseen kokoelmaan syitä päädyin omassa amatööriteoriassani pohdittuani asiaa paremmalla ajalla. Nämä seikat on mainittu satunnaisessa järjestyksessä, joten jokainen arvioikoon kunkin tekijän merkittävyyden itse.
Renttuihin rakastuminen ja hoivavietti
Se ryhmä naisia, joka kirjoittelee rakkauskirjeitä elinkautisvangeille ja haaveilee kauhusarjojen seksikkäistä vampyyreistä on juuri sitä ääripäätä, joka ei osaa hallita tuntemuksiaan. Pahat pojat herättävät heissä hoivaamisen halun: he uskovat, että he voivat korjata miehen perimmäisen vian. Se saa heidät myös tuntemaan itsensä jaloksi, ja itsensä hyväksi tunteminen voi olla suorastaan huumaavan hieno tunne. ”Viallisen” miehen rinnalla on myös helpompi tuntea itsensä halutuksi ja hyväksi kuin korkean markkina-arvon omaavan miehen rinnalla. Vaara taas toimii seksuaalisena kiihokkeena.
Turvapaikanhakijat täyttävät Refugees Welcome -naisten mielissä pahan pojan vaatimukset: nainen voi kuvitella lempeästi hoivaavansa heistä traumat pois. He ovat suomalaisnaista heikommassa asemassa, koska usein tarvitsevat heitä kansalaisuuden saamiseen ja arkielämässä pärjäämiseen. Heissä on myös eksoottisuutta ja vaaraa, mikä kiihottaa tunnevetoista naista.
Tunnevetoinen nainen ei kykene hallitsemaan hoivaviettiään ja kiihottumistaan, joten järki jää taka-alalle turvapaikanhakijoita arvioidessa. Tunne on verrattavissa rakastumiseen, jossa kohteen pahimmatkin viat näyttävät edullisilta piirteiltä, koska tunnetila estää rakastujaa ajattelemasta järkevästi.
Hylkäämisen pelko
Sanotaan, että miesten pahin pelko on nöyryytetyksi tuleminen ja naisten hylätyksi tuleminen. Tämä näkyy mm. koulukiusaamisessa: kun pojat kiusaavat toista poikaa ja haluavat iskeä arkaan paikkaan, he nolaavat hänet. Jos taas tytöt haluavat satuttaa toista tyttöä, he sulkevat hänet joukon ulkopuolelle. Mamumyönteisyys ylipäänsä on hyvin ryhmäkeskeinen ajatus, mikä näkyy heidän suurissa ryhmäkampanjoissaankin. Luonnollisesti sellainen vetää puoleensa laumasieluisia ihmisiä, jotka haluavat kuulua porukkaan. Niitä ihmisiä on naisissa enemmän. Porukan linjasta ei poiketa, koska ei haluta ottaa sitä riskiä, että jouduttaisiin ulkopuolelle.
Optimismi
Naiset ovat myös luonnostaan miehiä optimistisempia erilaisen käytösmallin vuoksi: murheita kokiessaan miehet vetäytyvät mietteisiinsä, naiset puhuvat ystäville. Keski-ikäiset naiset ovat kyselytutkimuksen mukaan liki 6 kertaa optimistisempia elämän suhteen kuin miehet. Optimismi on voimavara tiettyyn rajaan saakka, mutta itsevarma toiveikkuus voi myös sokaista ihmisen niin, ettei hän näe tulevaisuuteen kohdistuvia uhkia optimismiltaan. Suvaitsijoiden odotukset turvapaikanhakijoille ovat yltiöoptimistiset ja johtavat vääjäämättä pettymyksiin.
Harvinaisen älykästä ulosantia.
Tämä on hyvä
http://mvlehti.net/2016/11/14/suurin-takinkaanto-omia-vastaan-suomessa-koskaan-video/
No? Hyvinhän nuo persut ja Soini hoitaa Suomea jaloilleen vasemmiston jäljiltä.
80-luku oli vielä huikean nousun aikaa Suomessa.Sitten tuli nämä kokkarehallitukset ja pankolla makaavat tukiaissukupolvet eli Suomen elintasohuippu tuli ja meni,nyt lasketellaan Euroopan köyhälistöön.Nuoriso vaan näpyttelee päivät somessa,saattaa sinä vielä vilu ja karu koittaa
Niin ja ne jotka tekevät oikeita töitä ovat tukiaissukupolven röyhkeän arvostelun alla jatkuvasti näillä palstoilla. tukiaiset maksetaan työtätekevien verotuksesta. Tukiaissukupolvi- kuntoutukseen ja töihin.
Soankylä on rikas kunta.Kyllä se muutaman sata elintasopakolaista voi hyvin elättää.On laajat jängät,hillasuot,kaivoksia,turistirysiä,poroja ja vaikka mitä.
Pakolaiset tuovat muutaman työpaikan sodiksen tukiaissukupolvelle.
Tänne vain lisää työntekijöitä.
Yhteenkään kysymykseen en ole koskaan saanut vastausta kun puhutaan että nämä ns "pakolaiset" paikkaavat työllisyyttä, miten? Ensinnäkin suomessa on oman maan työttömiä 500 000. Miksi nämä ei kelpaa? Toisekseen tiedän muutamankin näitä holhokkeja hoitaneiden ihmisten kertoneen että nämä eivät edes halua opetella suomen kieltä. Kursseja järjestetään ja osallistujia on sadasta ehkä yksi tai kaksi. Miten teet työtä kun et opettele edes kieltä?
Ainiin nämähän eivät tajua työehtosopimuksen perään! Eli olisivat tyhmiä orjia tekemässä ilman tessiä kymmenen kertaa halvemmalla kun itse suomalainen ja saavathan he muutenkin jo yhteiskunnan ylläpidon. Kokkareen unelma ja suvakkien "meillä on unelma" tapaus. Tosiaan tämähän oli se juttu.
Tuttavani joka asuu japanissa ihmetteli miksi sinne ei mene pakolaisia vaikka muuten seilaavat ympäri maailmaa. No siksi koska siellä ei ole sosiaaliturvaa. Mutta töitä on kyllä riittävästi ja se joka haluaa töitä tehdä pääsee sitä tekemään. Ei elintasopakolainenkaan tyhmä ole kun kuulee että "tuonne jos menen joudun tekemään työtä ja suomeen jos menen ei tarvi tehdä mitään vaan rahat ja tavarat kannetaan veronmaksajien kustantamaan asuntoon"
Tästä syystä tänne on kova hinku!
Jetsulleen, jetsulleen, jetsulleen näin.
Virkamies turvaa samalla loisvirkaansa tyytyväisenä.
https://youtu.be/sr1P9wBIozU
Pakolaispuhe Kittiläksi.
Juneksella on huumorintajua.
https://youtu.be/sR7yCnQJJnM
Junes on ahkera. Eli ei ole laiska. Eli viria mies.
Junes tekee hyvää työtä.
Tänne vaan! Saadaan kaikki mustaa melaa, kaikki me jotka siitä tykkäämme. Voi sitä naimisen ihanuutta! Kohta se ilo alkaa....ja vattat paisuu akoilla
Bensaan lisää veroa. Auto on ylellisyyttä. Auton käyttömaksuun lissää vaan veroa.
Virkamiehiä lisää. Se on työllistävää ja tuottoisaa.
Alvihan on vielä pieni.
Kiinteistöveroa voisi nostaa.
Pakolaiset tarvitsevat asuntoja ja rahaa.
Niitä kuuluu auttaa.
Koska ne persukset alakaa tekemään niitä perseestä olevia lupauksiaan.
Eivät ole vielä ainakaan tehneet mitään.
Sipilän mukaan menevät kaikessa.
Mitätöntä porukkaa. Niinkuin kaikki muutkin.
Soinin pöhöttynyt vanha naama ei tee mitään.
No pienentäähän tuo 780 euron eläkkeetkin. Leikkaa siitäkin.
Itelle nostivat siekailematta palkkaa taas.
PERSUKSET JAKAA SITÄ paskalehteään vaalien lähestyessä.
Kuka vielä uskoo persuksiin.
Puhumattakaan vasemmistoon eli kommunisteihin.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLsC06l3sm3mGMm0kFvrVlLea9aGSKigzR
suvakkihullut ovat nostaneet syytteen Junes Lokkaa vastaan kun hän tekstitti tuon puheen ensikerran suomenkielelle.
No Juneksen vastaus on tässä.
Näitä Juneksia tarvittais lisää. Paljon lisää.
Lin a paskoo kohta sukupuolineutraaliin huusiin timpan kanssa.
Persukset ovat aivan perseestä.
Uskomaton paskakasa koko porukka.
Mitätöntä porukkaa.
Onhan näitä sukuja täällä Sodiksessakin, jotka ovat niin suvakkeja. Ollaan oltu punaisen ristin hommissa ja vastaanottokeskuksissa. Nyt vedetään niitä tänne, ainoa peruste se, että itse työllistytään. On se ihanaa, että on näitä Punaisen Ristin "vapaaehtoisia, jotka eivät aja omaa etua"
No ei sitten kauaa mene, kun on ulkomaan vieraat saapuneet, perustetaan jos jotain koordinaattorin hommaa kunnan nimissä. Seurataanpa kuka paikat saa.
https://youtu.be/Y4VsCDFWdZs
Soini haarasennossa munat vaahossa.
Persukset kaikkien aikojen paskaisin takinkääntäjä
PersuksenTakkiNurin
29.11.2016 14:51
Persuja äänestäneet olivat tyrmistyneinä ja järkyttyneinä, kun Soini käveli hallitusneuvotteluista pöhöttyneessä silavanaamassa hyväksyen kaiken Sipilän laatiman köyhien kiristysohjelman täysin tuppisuuna maha pullottaen.
Täysin takki nurinpäin maha kylläkin oikein päin entisellään pullottaen.
Voi iesus kuiten. Vuosisadan takin kääntö.
Eivät ole tehneet mitään köyhimpien hyväksi vaikka heidän äänillään pääsivät palleilleen lihomaan lisää.
Soini haisee varmaan.
20 vuotta räyhänneet opposiitiossa seinähulluina ja nyt vallankahvassa ovat kuin kusi sukassa myötäillen kaiken mitä keskusta käskee.
Ei pienitäkään yritystä edes.
SPR terkkarit jo himoissaan odottaa kun kunnantalolta järjestellään työmaata mamujen hyysäämiseen
Häpyhuulet törröttäen SPR jo oottaa munaa.
"ploki
Feminismiä ja käymäläpolitiikkaa
21.11.2016 Timo Soini
Oi aikoja, oli tapoja.
On meillä ongelmat ja niihin ratkaisut.
Suomen Ylioppilaskuntien Liitto on julistautunut feministiseksi. Onnekseni olen jo lukuni lukenut.
Helsingissä valtuutettu Vuorjoki( vas) haluaa kaikki kaupungin käymälät sukupuolineutraaleiksi. Eduskunnassa ei tähän toivottavasti mennä, mikäli minun pääni keikkuu.#
PERSUILLE TÄRKEINTÄ TÄMÄ.
Samoin tuulimyllyjen huminan poistaminen.
Siinä tärkeimmät saavutukset.
SOINISMIA.
https://youtu.be/9tHI9Na2Mls
Päivvii koomikkonaaa.
Ei tule olemaan pakolaisilla kaksista, näistä kannanotoista päätellen.