-1 kg/päivä!!

Kärsin kai jonkin sortin syömishäiriöstä, kun olen "ikuisella laihiksella", eli en oo KOSKAAN tyytyväinen itseeni... Mutta saan helposti 1 kilon pois päivässä!! Yleensä en pysty laihduttamaan enempää kuin 5 kg, siihen aikaa kuluu siis 5 päivää... Syön yhden aterian päivässä, 2 litraa vettä, pyöräilen tunnin ja kävelen kaksi kertaa päivässä (yhteensä n. 10 km) sekä jumppailen päivän aikana...Mutta kilot tulevat AINA takaisin...Mitä minun pitäisi tehdä, ettei kilot tulisi takaisin??
2575
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ensimmäiseksi voin sanoa että syy sihen miksi laihdut esim 1kg/pv on se että sinulta häviää nestettä tuon edestä.
Syy miksi painosi tulee takaisin nopeasti on osaksi sitä että nesteet tulee viikossa takaisin oikealle tasolle ja sitten se että kun syöt noin vähän kehosi siirtyy ns. säästöliekille ja kuluttaa niin vähän kuin mahdollista omista varannoistaan. Kun taas alat syömään enemmän kehosi on vielä jonkin aikaa säästöliekillä ja saat kilot takaisin ja usein vielä pari lisää opetukseksi.

Ongelmasi on lähinnä tuolla syömisen puolella, minimi mitä sinun tulisi syödä on noin 1200-1500kcal/pv riipuen vähän liikunnan määrästä.
Ja tässä tulee tärkeä asia syö pieniä annoksia mutta usein, eli 5-6 ruokailua päivässä joissa syöt esim 3krt kunnon aterian 2-300kcal ja sitten 2-3 välipalaa eli esim hedelmiä tms.
Aluksi kun siiryt tähän ohjelmaan voin melkein taatta että saat kiloja takasin, mutta kun jaksat pysyä siinä ja urheilla tarpeeksi, kannattaa myös otta jonkun moinen lihasten kasvatus ohjelma käyttöön eli salilla käynti tms.
(lihas kuluttaa enemmän kaloreita kuin rasva joten mitä enemmän lihaksia sitä enemmän voit syödä).
Juonti sinulla näyttää olevan ihan kunnossa, 2-4l/pv liikunnan määrästä riipuen ja tasaisesti päivän mittaan mieluiten.
Ja muista dietti sana on oikeastaan huono kuvaus, se tarkoittaa väliaikaista muutosta, mutta jos haluat pysyä uusissa lukemissasi sinun tulee noudattaa uutta elämäntapaasi koko ajan.

Tässä nyt on joitain ideoita ja ihan simppeli tapa...
Pari linkkiä mistä on varmaan hyötyä:
http://www.ktl.fi/fineli/
Tuolta löytyy kaikki mitä olit koskaan halunut tietää siitä mitä suuhusi laitat ja enemmän.
Sitten on http://www.fit24h.com josta löytyy kaikkea lähinä kuntosali harrastukseen ja fitness/aerobic systeemeihin liityvää on tietoa liikeistä ja ohjelmista ja ruokavalioista ja kaikennäköisestä.

Toivotan onnea ja jos on kysyttävää vastaa vain tähän viestiin, tarkastan kutakuinkin päivittäin tämän keskustelualueen.

Äänestä

tee näin..sit..ku oot..viikon ajan..laihuttanu kilon päiväs..seuraavana..viikkona..kuntoilet..hieman..vältät..kaikkee..rasvast..ja oot..tehny viikon ajan sitä..ni sun elimistö ehk tottuu..siihe..painoon ja sit..voit alkaa syömää taas..normaalist..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jelly kirjoitti:

Kärsin kai jonkin sortin syömishäiriöstä, kun olen "ikuisella laihiksella", eli en oo KOSKAAN tyytyväinen itseeni... Mutta saan helposti 1 kilon pois päivässä!! Yleensä en pysty laihduttamaan enempää kuin 5 kg, siihen aikaa kuluu siis 5 päivää... Syön yhden aterian päivässä, 2 litraa vettä, pyöräilen tunnin ja kävelen kaksi kertaa päivässä (yhteensä n. 10 km) sekä jumppailen päivän aikana...Mutta kilot tulevat AINA takaisin...Mitä minun pitäisi tehdä, ettei kilot tulisi takaisin??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu