Tietääkö joku vaikka jonkun englanninkielisen vastaavan keskustelupalstan kuin tämä, jossa voisi keskustella ulkomaisista nettihuijausksista/yrityksistä/vedätyksistä, kun täällä ei nyt kukaan löydä tätä asiaa.
On tuo iltalehden juttu, ok, mutta MITEN? Miten tuo huijaus tapahtui. Eli oliko kuinka taidokas profiili? Oliko henkilö omalla nimellään vai valenimellä?
Oliko valeprofiili kuinka taidokas? Ei löytynyt aukkoja vaan vastasi todellisuutta? Valeprofiili kaapattu joltakin toiselta, jolloin ammatit, matkustelevat työtehtävät vastaavat todellisuutta? Ei löydy todisteita siitä että valeprofiili olisi valeprofiili vaan jopa päinvastoin? Alkuperäisestä valeprofiilin esikuvasta ei kuvaa netissä, että voisi osoittaa todeksi-epätodeksi?
Taidokas, manipuloiva, erittäin?
On tuo iltalehden juttu, ok, mutta MITEN? Miten tuo huijaus tapahtui. Eli oliko kuinka taidokas profiili? Oliko henkilö omalla nimellään vai valenimellä?
Oliko valeprofiili kuinka taidokas? Ei löytynyt aukkoja vaan vastasi todellisuutta? Valeprofiili kaapattu joltakin toiselta, jolloin ammatit, matkustelevat työtehtävät vastaavat todellisuutta? Ei löydy todisteita siitä että valeprofiili olisi valeprofiili vaan jopa päinvastoin? Alkuperäisestä valeprofiilin esikuvasta ei kuvaa netissä, että voisi osoittaa todeksi-epätodeksi?
Taidokas, manipuloiva, erittäin?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Lue nyt aluksi tämä Wikipedian artikkeli
https://fi.wikipedia.org/wiki/Romanssihuijaus
Kyseessä+ilm.+aito+amerikkalainen+huijarimies,+puhetapa+vastasi+sikäläistä.+Ei+esiinny+omilla+kasvoillaan,+vaan+esillä+vain+kuvia.
Ilmeisesti+useamman+samanaikaisen+profiilin+takana.+Ikähaarukka+toistaiseksi+ollut+40-55,+ainakin+tuolta+väliltä+ne+ilmoitukset.+Eipä+nyt+varsinaisia+todisteita+että+kyseessä+olisi+huijari.+99,99%+varma+asiasta+olen+kuitenkin.+Lopullinen+tavoite+jäi+häneltä+saavuttamatta+kuten+myös+minä+en+tiedä+mikä+se+tavoite+olisi+ollut.+Tavoittelee+mahdollisimman+suurta+vaikuttamista+naisen+tunne-elämään+ainakin.+Etsii+etsii...
55v. kaksi profiilia. kuvat tumma ja vaalea, halua ostaa talo, ha
Minusta usempi profiili. Tiedän sisällöstä. Mitä aikoo huijata?
Mitä jos onkin pelle? Ihan hassuja ne profiilit. Alle sen todellisen tason.
joskus oli tämmönen mut ehkä jo suljettu kun ... vedättivät
www://arutelu.romanssimuulit/orgiat.ee
Tuolta joku vironkielinen artikkeli tulee, mutta ikävä kyllä en ymmärrä sisältöä.
Tämä huijariksi epäilemäni mies siis amerikkailanen. Keskustellut puhelimessa.
Niin mikä tuon vironkielisen linkin sisältö on?
Nyt tämä amerikkalaisena Suomessa asuvana herrasmiehenä tällä kertaa esiintynyt huijari pyytänyt TUHANSIA EUROJA rahaa lainaksi!!!! että selviytyisi liike-elämässä kohtaamastaan vastoinkäymisestä. Älkää vain kirjoittako että älä anna.
En ymmärrä minkälaiset ihmiset lähettävät rahaa huijareille takuuksina pelkkä huijaava nettideitti.
No mulle nyt on käynyt niin, että olen tullut huijatuksi ja raskaasti.
Kaikki alkoi deittisivustolta.
Kun henkilö huomasi että minä alan olla kypsä rahan lähetykseen niin sitten se alkoi.
Tein huomattuani epämääräisyyksiä eri asioissa, poliisille mutta eihän mitään ulkomaalaiselle huijarille voi.
Yksi hyvä neuvo oli kun tämä oli lähettänyt minulle muka kuviansa niin semmoinen netin sovellus kuin Tineye eli tinasilmä.
Kopioi kuva jonka haluat tuon etsivän jonnekin mistä sen tarvittaessa löytää.
Tineye ylälaidassa on kohta mihin se kuva liitetään.
Aina se ei löydä mutta minun tapauksessa löysi ja olen ollut henkilöön yhteydessä jonka identiteetti on varastettu niin sanoakseni.
Onhan se kuvien väärinkäyttökin varkaus.
Nyt sitten odotellaan koska tulee käräjäoikeuteen kutsu asiasta koska summat ovat niin suuret etten voi niitä maksaa kun luvattiin melkein miljoona josta velat olisi voinut maksaa
Kyllä ne on sellasia ammattilaisia ettei hyvällä järjelläkään voi aina piolustautua.
Luin että näihin haksahtaa kuka vaan mistä vaan ihmiskuntaluokasta.