Talvirenkaiden suositeltu minimi urasyvyys

Johan-Pomppas

Olen nähnyt useammassakin yhteydessä suositeltavan talvirenkaiden minimi urasyvyydeksi 6 mm, mm. Liikenneturva suosittaa 6 mm, Trafi 5-6 mm.

Omien kokemusten mukaan nastarenkaan kulutuskestävyys on hiukan parempi kuin kesärenkaissa, mistä sitten johtuukin. Kitkarenkaat kuulemma kuluu nopeemmin kuin nastarenkaat, ei omia kokemuksia.

Niin tai näin, 6 mm minimisuositus tunttu kuitenkin aikamoiselta turvallisuuden maksimoinnilta. Itsellä ei ainakaan ole sellaiseen varaa. Eihän talvirenkassa ole uutenakaan pintaa kuin 8 - 9 mm.

7

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sohjoliirtoa-vastaan

      Sohjoliirto yksi tilanne missä tarvitaan reilusti urasyvyttä, mutta enemmän varmaan auttaisi kapeampi rengas kuin syvä pintakuvio.

      Onhan tuollainen 6 mm aika paljon, 2/3 kulutuspintaa silloin vielä jäljellä. Laki vaatii 4mm, joten jokainen saa itse valita vaihtaako heti 6mm kohdalla vai vasta sakkorajalla. Testien mukaan renkaan pito heikkenee jyrkästi noin puolen välin jälkeen, jolloin millinkin ero voi vaikuttaa paljon.

      • Miljoona.kilometriä

        Ei vaadi laki 4 milliä vaan 3. Sitten voi nyppiä nastat pois ja ajaa kesärenkaana 1,6 milliin. Ja näin olen aina tehnytkin.
        Toki rengaskauppiaat haluaa talvirenkaat pois alta jo sanotaan nyt vaikka 5 millisenä ja ettei niitä käytettäisi sitten kesärenkaina loppuun. Näin rengaskauppias pyrkii maksimoimaan voittonsa. Kansantaloudelle ja kuluttajalle se on pelkkää vahinkoa, mutta mitäs se kauppiaaseen kuuluu.


      • siisLähesAinaPaskatKumit

        Melkoinen surmanaja, et saa ajaa talvikumeja 1,6 milliin, vaan 3 milliin.


      • Tietoo
        siisLähesAinaPaskatKumit kirjoitti:

        Melkoinen surmanaja, et saa ajaa talvikumeja 1,6 milliin, vaan 3 milliin.

        Laki määrittää henkilö- ja pakettiauton kesärenkaiden minimiurasyvyydeksi 1,6 mm. Talvirenkailla vastaava urasyvyys on talvirengaspakon eli 1.12 - 28.2 välisenä aikana 3,0 mm.


    • hanattaja

      Saa ne vanhat nypityt talvirenkaat ajaa 1,6 milliin kesällä. Rengas kuin rengas, ei laki määrittele kuin kesällä 1,6 milliä ja talvella m s 3milliä

      • dayton-700

        Ajelin vanhat talvirenkaat loppuun eli 2 mm oli elokuun lopussa ja sitten laitoin alle toiset jo vanteilla olevat talvirenkaat, joissa oli pintaa vielä 4,5-5,5 mm. Soveltuvat oikein hyvin syksyn sateisiin rengasliiton kätyreiden puheista huolimatta, sillä en aio ajaa koskaan sadekelillä 100-120 km/h, vaan vähän rauhallisemmin . Marraskuun alussa voi sitten laittaa alle ne varsinaiset talvirenkaat (uudet), jolloin ne kuluneet renkaat jää loppuun ajettaviksi ensi kevään ja kesän karkeille keleille.
        Kun päästään taas siihen 2 mm:n pintaan niin voi ostaa loppukesällä uudet kesärenkaat, kun niitä saa siihen aikaan todella sopivilla tarjouksilla, sillä pitäähän rengasliikkeiden saada varastoihin tilaa uusille sesonkituotteille.
        Ei kuluneista renkaista ole mitään vaaraa, kun tietää, minkälaiset renkaat on alla ja ajelee tiellä sen mukaisesti.


    • rahatpois.tyhmiltä

      Rengaskauppiailta jos kysyy niin renkaat pitäisi vaihtaa jo kun kulutuspinnasta on hävinnyt puoli milliä pois...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe