Haluaisin kysyä minkä tasoinen olen suurinpiirtein. Ratsastan satunnaisesti enkä millään vakiotunnilla, joten en senkään perusteella voi sanoa.
Ymmärrän varsin hyvin, että pelkän kuvailun perusteella ei voi tarkkaa tasoa sanoa, mutta haluaisin edes vähän käsitystä siihen olenko perusmerkkitasoinen vai HeA tasoinen tms.
Siis. Olen ratsastanut epäsäännöllisesti nyt vähän yli kaksi vuotta. Olen koulupuolelta mennyt kaikkia askellajeja sekä erilaisia ratsastusradan teitä. Olen mennyt pohkeenväistöä, ja avotaivutusta. Myös takaosakäännöksiä olen tehnyt. Saan hevosen lähes aina peräänantoon, ja hetkellisesti muotoon.
Estepuolelta olen mennyt yksittäisenä n. 65cm, ratana ristikkoja.
ratsastustasoni?
1
110
Vastaukset 1
- z--
Kuten olen ennenkin sanonut, tasoa ei voi määrittää näin netissä, varsinkaan kun et tarkemmin kerro miten ratsastat. Yksittäiset "temput" ei kerro tasosta mitään. Samoja voltteja, avotaivutuksia, väistöjä yms. harjoitellaan ihan joka tasolla. Taitojen kasvaessa vaan vaatimustasoakin nostetaan.
Mutta useimmat ratsastuskoulussa menevät ovat noin HeC-tasoa tai sen alle. Jo kerran viikossa ratsastaminen on suht vähän ja harva pystyy kerran viikossa ratsastamalla kehittymään merkittävästi HeC-tasoa ylemmäs muutamassa vuodessa. Kokeneemmat pääsee ratsastuskoulussakin HeB ja jopa HeA-tasolle, mutta se vaatii yleensä jo vuosien ratsastuksen.
Eli uskoisin että sinäkin olet noin HeC -tasoienn :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3591153- 71758
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37706- 50612
- 44595
- 63533
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri20520SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht321501- 76481
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459