Yhtäkkinen ahdistus uudessa parisuhteessa

sssofie

Toivoisin nyt apua ja kokemuksia niiltä, joilla on suhteessa ollut joskus ahdistusta. Tapasin mieheni 8kuukautta sitten, mutta hän oli naimisissa ja seurustellut 10 vuotta toisen kanssa. Mieheni on nyt 30v ja minä olen 23. Ihastuimme molemmat toisiimme heti, ja aloimme tapailemaan. Mieheni erosi vaimostaan kuukausi tapaamisemme jälkeen. Muutimme yhteen 2kk tapailun jälkeen.

Miehet, joiden kanssa ennen olen seurustellut, ovat olleet ihan eri tasoa kuin tämä mies. Väkivaltaisia, ei läheisyyttä kehuja, pettämistä, pelkkää riitelyä. En voi vieläkään käsittää, että olen saanut elämääni näin upean miehen joka täyttää kaikki kriteerini unelmamiehestä. Meillä on kaikki niin hyvin, eikä minua kiinnosta ketään muu mies ollenkaan, ja haluan olla juuri tämän kanssa.

Tällä hetkellä on alkanut ahdistaa jokin, enkä tiedä mikä. Entisissä suhteissa ei ole ahdistanut, johtuukohan siitä etten ole koskaan ollut varma olenko kyseisen miehen kanssa loppuelämääni. Nyt arki sujuu hyvin ja haluan olla nykyisen kanssa aina, mutta jokin ahdistaa. Emme riitele koskaan, ja kaikki sujuu hyvin, ilman tätä ahdistustani. Tuntuu että pää hajoaa kun vain mietin suhdettamme. Miksi juuri nyt, kun kaikki on hyvin ja olen löytänyt sen mitä haluan. Samaan aikaan on ollut myös toista ahdistusta siitä, kun keskeytin opintoni ja olen nyt työtön. En tiedä johtuuki ahdistukseni osittain siitä, ja syytän turhaan suhdettani.

Onko joku muu kokenut ahdistusta alkusuhteessa? Mikä siinä voi olla, ja lähteekö ahdistus koskaan pois..

1

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aktiviteetteja_elämään

      Ei ole vastaava kokemusta, sori, mutta ekana tuli mieleen, että sua alkoi ahistaa, koska sulla ei nyt ole mitään tekemistä ja sä mietit vaan kaiket päivät sitä parisuhdettas. Tekemisen puute saa ihmisen kuin ihmisen ymmälleen ja ajatukset alkaa helposti kiertämään kehää.

      Rakastuneenakin pitäisi suunnitella MYÖS sitä omaa, itsenäistä elämää ja kiinnittää huomiota sen suuntaan. Ei voi jäädä roikkumaan toiseen ihmiseen ja kuvitella, että pelkkä tunne kannattelee loppuelämän ajan.

      Ole enemmän arvoinen, eli jatka koulua tai hae aktiivisesti duunia, sillä sellainen pitää sun päivät touhukkaina eikä sulla siten ole enää aikaa murehtia pinnallisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      125
      2965
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1295
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe