Naimisissa joitakin kuukausia, perus alle kolmekymppisen opiskelija-arkea eletty.
Vaimo kertoi tulleensa viime viikonloppuna raiskatuksi. Tekijä on meidän hyvä kaveri. Myöhemmin vaimo sanoi ettei tee rikkaria, koska saattoi olla itse aloitteellinen, oli niin humalassa ettei muista. Eli en tiedä pitäisikö lohduttaa raiskattua vai syyttää pettämisestä.
Luin salaa vaimon viestit, joissa juttelee kaverilleen vaihtavansa minut parempaan mieheen, puhuu muutenkin halventavasti.
Kasvokkain vaimo vakuuttaa että kyllä tämä tästä korjaantuu ja hyväksi muuttuu. Itse olen tilanteeseen aivan loppu.
Mitä itse tekisit tilanteessa?
Vaimo kertoi tulleensa viime viikonloppuna raiskatuksi. Tekijä on meidän hyvä kaveri. Myöhemmin vaimo sanoi ettei tee rikkaria, koska saattoi olla itse aloitteellinen, oli niin humalassa ettei muista. Eli en tiedä pitäisikö lohduttaa raiskattua vai syyttää pettämisestä.
Luin salaa vaimon viestit, joissa juttelee kaverilleen vaihtavansa minut parempaan mieheen, puhuu muutenkin halventavasti.
Kasvokkain vaimo vakuuttaa että kyllä tämä tästä korjaantuu ja hyväksi muuttuu. Itse olen tilanteeseen aivan loppu.
Mitä itse tekisit tilanteessa?
Vastaukset 40
Vanhimmat
Hei nimimerkki JussiLLLL
Olet kurjassa tilanteessa, monenlaisten ristiriitaisten tunteiden kanssa. Mietit mitä teet. Älä tee ainakaan mitään äkillisiä päätöksiä. Anna tilanteen tasoittua ja tunnekuohujen laantua. Vaimosikin on hyvin vaikeassa tilanteessa, raiskattu ja hämmentynyt. Ehdotan, että menette jonkun ulkopuolisen kanssa juttelemaan, tilanne on melko monimutkainen keskenään selvitettäväksi, niin helposti tulee syytökset mukaan. Jos haluat(te) jatkaa yhdessä, kannattaa tehdä kaikki mahdollinen avioliittonne hyväksi.
Tsemppiä, jaksamista sinulle ja teille,
Pirkko-pappi
Asennoituisin niin, että nyt ero on tulossa ja laittaisin omia asioita kuntoon. Näkisin kavereita, harrastaisin yksin, ostaisin vetäviä kuteita ja katselisin jo uusia naisia. Naisia kiinnostaa miehet, jotka kiinnostaa muita naisia eli naisesikin saattaa taas kiinnostua - tosin en osaa sanoa olisinko kiinnostunut hänestä tilanteessasi.
No kyllä minulle olisi se rikosilmoituksen teko ihan ehdoton edellytys parisuhteen jatkumiselle. Jos ei tee rikosilmoitusta, ei kyseessä ole raiskaus,vaan pettäminen ja silloin seuraisi ero.
Jos on ollut niin humalassa, ettei muista tapahtunutta, rikosilmoituksen tekeminen tuskin kannattaa, ei siihen poliisikaan saa sen kummempaa tolkkua.
Toisekseen, jos on ollut noin humalassa, on joka tapauksessa ollut melko lailla syyntakeettomassa tilassa. Ainoa päätelmä, mitä muistamattomana sekoilusta kannattaa tehdä, on päihteiden käytön tuntuva vähentäminen.
"Toisekseen, jos on ollut noin humalassa, on joka tapauksessa ollut melko lailla syyntakeettomassa tilassa"
Raiskaus on nimenomaan myös sellainen tilanne jossa toinen käyttää hyväkseen toisen humalatilaa tai vastaavaa avuttomuuden tilaa seksuaalisen teon tekemiseksi ilman toisen selvää suostumusta. Uhrin kova humalatila ei siis ole mikään oikeus harrastaa hänen kanssaan seksiä. Päinvastoin, jos toinen on ollut riiitävän avuttomassa tilassa, kyseessä on nimenomaan raiskaus.
Tiedän ihmisiä, jotka tietyn humalatilan saavutettuaan pystyvät toimimaan, puhumaan, olemaan aloitteellisia jne. Silti käyttäytyvät täysin vastoin normaaleja tapojaan, ryhtyvät esim. haastamaan järjetöntä riitaa tai iskemään kavereitaan - eivätkä yleensä muista jälkeenpäin, mitä tuli tehtyä. Muut eivät siis välttämättä huomaa, että holtti on täysin pois ja ihminen toimii jollain kummallisella automaattiohjauksella.
Aivan eri asia on toki se, jos joku on juonut itsensä avuttomaan tilaan, ei pysty ilmaisemaan itseään tai liikkumaan tai suorastaan sammuu. Tämän tilan jokainen tunnistaa, ja tällöin hyväksikäyttö on selvästi vastoin lakia ja tapoja.
Ei voi olla niin, että jos kaksi tukevassa humalassa olevaa henkilöä harrastaa keskenään seksiä (kuten yleensä kännipanoissa on tilanne), niin se on raiskaus. Jotain vastuuta omastakin toiminnasta ja päihteiden käytöstä pitää ottaa. Kyllä omien rajojen arviointi on ihan omalla vastuulla. Jos olisi vastaava tilanne toisinpäin, eli mies tunnustaisi harrastaneensa seksiä umpihumalassa, niin eipä tulisi kenellekään mieleen kutsua sitä raiskaukseksi. Nyt jotain rotia nyt siskot tähän hommaan.
No eipä näin ole väitettykään, perinteiset kännipanot ovat asia erikseen. Mutta jos toisen avutonta tilaa käyttää tieten tahtoen hyväkseen, se on raiskaus. Tämän eron luulis ja toivois jokaisen ymmärtävän.
Näin naisena mun on muuten kovin vaikea keksiä, miten mä edes onnistuisin raiskaamaan sammuneen miehen... Tai sammumaisillaan olevan.
Jos mies ryhtyy harjoittamaan seksiä sammumispisteessä olevan naisen kanssa, se on seksuaalista hyväksikäyttöä, PISTE!
Ja puhu sen ''hyvän kaverin'' kanssa. Onko hän kaverisi jos käytti ystävänsä vaimon humalatilaa hyväksi?
Todennäköisesti vaimosi syyllistää itseään.
"Jos mies ryhtyy harjoittamaan seksiä sammumispisteessä olevan naisen kanssa, se on seksuaalista hyväksikäyttöä, PISTE!"
Se on itse asiassa lain mukaan täysin yksiselitteisesti raiskaus.
Mehän tiedetään vain se, ettei vaimo muista kunnolla tapahtumia - ei sitä kuinka humalassa hän näytti olevan ulospäin, eikä sitä missä kunnossa toinen osapuoli oli. Kahden humalaisen välinen seksi ei ole raiskaus vaikka se kuinka aamulla kaduttaisikin.
Mutta seisooko hyvällä ystävällä tukevassa kännissä?
Ei seiso, siinäpä se. Mutta jos on nousuhumalassa seksi - ja raiskaus - on mahdollinen. Jos nainen on sammunut eikä kykene puolustautumaan eikä ajattelemaan järkevästi, niin mies voi käyttää hyväksi. Siis sellaiset miehet, joilla aivot ei toimi tai miehet jotka eivät ota aivoja käyttöön vaikka sellaiset on.
Tue vaimoasi. Anna kaverille turpaan. Kyllä te selviätte.
Kyse on myös siitä että siitä aiheettomasta raiskaus rikosilmoituksesta saattaa saada nainenkin syytteen.
Ser tultaisiin tutkimaan koko illan tapahtumat oikeudessa ja jos vähänkään naisesta löytyy myötämielisyyttä jo todistajienkin valossa niin syytteelle käy ja saa itse syytteen.
Se että miksi nainen on ilmoittanut sinulle tulleensa "raiskatuksi" niin pelkona että muut kertovat totuuden sinulle ennemmin tai myöhemmin.
Itse en näkisi oikein tulevaisuutta teillä jo noiden viestienkin perusteella ja myöhemmin saat maistaa samaa "lääkettä" tyttöjen illan jälkeen....
"Kyse on myös siitä että siitä aiheettomasta raiskaus rikosilmoituksesta saattaa saada nainenkin syytteen.
Ser tultaisiin tutkimaan koko illan tapahtumat oikeudessa ja jos vähänkään naisesta löytyy myötämielisyyttä jo todistajienkin valossa niin syytteelle käy ja saa itse syytteen."
Tuo on täysin perusteetonta pelottelua. Kukaan ei joudu syytteeseen jos kertoo asiat juuri niin kuin ne muistaa ja kertoo myös mitä ei muista. Omiaan ei saa satuilla mutta jos epäilee joutuneensa raiskatuksi, siitä on oikeus tehdä ilmoitus poliisille. Poliisi tutkii onko jotain rikosta tapahtunut. Jos ei ole niin ei siitä mihinkään syytteeseen joudu jos ei ole suoraan mitään perusteettomia väitteitä tehnyt.
Kuulostaa vähän siltä kuin yrittäisit vähätellä raiskausta. Kyllähän vaimo varmaan on raiskattu, mutta hän häpeää sitä itse niin paljon, että miettii jo miehen vaihtamista. Erityisesti jos mieheltä ei ole tullut mitään tukea asiassa. Outoja nämä kommentit, jossa ollaan heti eroamassa. Heitä ei paljon järki päätä pakota. He ovat varmaan eroamassa mistä tahansa. Minkälainen mies on ensimmäisenä syyttämässä vaimoaan raiskauksesta? Aika raskasta raiskatulle. Raiskatulle pitää antaa ensinnäkin aikaa. Jos ei muista tapahtumia, niin silloin asioiden käsittely voi olla vain rasittavaa, erityisesti oikeudessa toisten kuultavana. Asiat eivät ole niin mustavalkoisia, että heti kannattaisi päättää erota. Ylipäätään ihmiset, joilla ei ole kovin hyvä tunneäly ei kannata edes pariutua, koska ei siitä mitään tule.
"Luin salaa vaimon viestit, joissa juttelee kaverilleen vaihtavansa minut parempaan mieheen, puhuu muutenkin halventavasti." Väärin teit sinäkin, mutta taisit löytää totuuden, siis miksi sinun pitäisi kunnioittaa ja arvostaa kaksinaamaista pelleä. Kyllä vaimosi tekisi rikosilmoituksen, jos olisi aihetta ja humalassahan ne estot voi lähteä häneltäkin, kuten itse sanonut "koska saattoi olla itse aloitteellinen, oli niin humalassa ettei muista."
Sinuna ottaisin etäisyyden tilanteeseen, pakkaisin tavarat ja muuttaisin pois, jos asutte yhdessä. Tuollainen on ihan tarpeeksi loukkaavaa käytöstä ja voit mietiskellä rauhassa omalla tahollasi tilannettanne sen harkinta-ajan verran ja tehdä sen jälkeen lopullisen päätöksen erosta. Itse eroaisin, koska arvostus, kunnioitus ja luottamus toista kohtaan on nollassa ja sitä on aika vaikea rakentaa takaisin tuollaisen tapahtuman jälkeen. Itselle myöskin uskollisuus merkitsee paljon, joten jos toisen käytös humalassa on seksihakuista, niin ei se ole mun vika, vaan hänen ja hänen tulisi alkaa muuttua ihmisenä, ja ansaita luottamus silläkin saralla takaisin. Mutta toista ihmistä ei voi muuttaa, vain itseään, joten aloita siitä, että muutat pois hänen läheltään.
Ai että oikein naisen ajatuksia... Taidat kuitenkin olla keski-käinen tai vanhempi mies joka on jostain syystä katkera naisia kohtaan. Onko ikävä avioero takana, vaimo jätti? Nyt haluat kostaa kaikille naisille?
Ei sinun kannata rakentaa tulevaisuutta sellaisen naisen kanssa, joka vetää niin hyvät kännit ettei muista tuliko raiskatuksi vai ei.
Poliisin mukaan tyypillinen raiskaissyyte syntyy kuviosta, jossa humalainen nainen on pettänyt ihan vapaaehtoisesti. Krapulaisena katuu tekoaan ja hänellä on paha mieli, johon hän kaipaa lohdutusta keneltäpä muulta kuin tietysti mieheltään. Niinpä sitten on helppoa selittää tulleensa raiskatuksi, sehän on melkein puoleksi totta ja mieheltä saa varmasti enemmän empatiaa kuin kertoessaan pettäneensä vapaaehtoisesti.
Mies vaatii kuitenkin rikosilmoituksen tekemistä - krapulainen nainen ei ole osannut ajatella asiaa näin pitkälle, joten hän tässä vaiheessa joko kertoo totuuden tai sitten vie valheen jopa pitemmälle ja tekee rikosilmoituksen. Tutkinnassa yleensä selviää, että seksiä olikin harrastettu humalaisen vapautuneena ja vapaaehtoisesti.
Minua ihmetyttää tuo "hyvä kaveri raiskasi"!? Siis HYVÄ KAVERI????
Ensi lukemalta pakostikin saa sen kuvan, että melko holtitonta elämää elätte. Menittekö vihille päähänpistosta ja hetken huumassa? Siltä se melkein kuulostaa.
No, tilanne on nyt se mikä on. Se on selvitettävä. Otettava vakavasti. Onko vaimolla alkoholin kanssa ongelmaa? On tai ei, tolkuttomassa tilassa toisen hyväksi käyttäminen on rikos. Ei mitään anteeksipyyntöä.
Poliisi tuskin saa asiasta mitään tolkkua. Teidän pitää saada apua muualta. Poliisille kannattaa kyllä rikosilmoitus tehdä, ja tehdä se selväksi myös tälle "hyvälle kaverille", vaikka se poliisin taholta ei etenisikään.
Miettikää vakavasti alkoholin käyttöänne. Miettikää mitä haluatte, rakentaa hyvän tukevalla pohjalla seisovan suhteen toinen toisianne tukien, vai sinkkuelämän "riemut" avioliitossa? Miettikää keitä haluatte kaveripiiriinne, keihin voitte luottaa ja ketkä ovat niitä oikeita kavereita.
Olette luultavasti ihan kakaroita vielä, teidän ei pitäisi olla sidottuna vielä pitkään aikaan!
sitä minäkin ihmettelin miten hyvä kaveri voi raiskata ystävänsä puolitiedottoman vaimon.
Jälleen kerran, missä sanottiin että nainen oli puolitiedoton??? Tunnen paljon ihmisiä, itseni mukaanluettuna, jotka pystyvät hyvin toimimaan humalassa vaikka seuraavana päivänä ei muista mitään.
Olet kyllä varsin harvinainen poikkeus tai sitten sinulta menee muisti tavallista helpommin.
Kyllä+on+taas+uskomatonta+naisten+logiikkaa+tämäkin+kirjoittelu+ja+vielä+saadaan+raiskauskin+tähän+ympättyä+kun+nainen+pettäjänä+on+aina+oikeutettu.....
Sehän+on+tosiasia+10-20%+parisuhteiden+lapsistakin+on+eri+isän+kuin+papereissa+on...ja+onneksi+nykyään+on+dna-tutkimus+ja+siihen+mahdollisuus.
Itse+olen+pannut+lukuisia+naisia+jotka+ovat+parisuhteessa+ja+ihan+myötämielisiä+olleetkin++vaikka+osa+on+ollut+humalassa+ja+näistä+ei+ole+tehty+"raiskausilmoituksia"+jälkikäteen+ja+silloin+tässä+maassa+tehtäisiin+kymmeniätuhansia+raiskauksia.
Olen+itsekkin+elänyt+ja+ollut+parisuhteessa+pettäjä+naisten+kanssa+ja+uskomattomia+selityksiä+olen+saanut+kuulla+mutta+raiskauksista+eivät+puhuneet+mutta+yhteinen+walssimme+on+päättynyt+siihen.
Aisankannattaja+tämä+AP+on+kylläkin!
ap:hän kertoi, että vaimo oli raiskattu.
Vaimohan voi kertoa että on "raiskattu" kun se todellinen pettäminen tulee ja saattaa tulla muuta kautta miehen tietoon.
Tiedän muutaman pariskunnan joissa nainen on ihan omasta halustaan ja vapaaehtoisesti "raiskattu" mutta mitään rikosilmoitusta ei ole ihmeellisesti tehneet.
Joo, ja sen jälkeen kertonut ettei vaimo halunnut tehdä rikosilmoitusta koska ei muista kunnolla onko sittenkin ollut itse aloitteellinen. Ilmeisesti logiikka menee nykyään näin, että join liian känniin enkä muista kunnolla illan tapahtumia, mutta ilmeisesti petin puolisoani ja nyt kaduttaa, joten sen on täytynyt olla raiskaus.
Sinähän varsinainen pukki olet ainakin nettikirjoittelussa.
Joo jatka vaan samaan malliin jos vielä pystyt, mieshuora!
Varmaan sun mielestä 10 - 11 vuotiaat hyväksikäytetyt tytötkin on vaan ''raiskattu''? Ja että ne varmaan itse halusi sitä?
Miehet on perseestä
Haluisko aloittaja isoa melaa kakkoseen noin kostomielellä? Voisitte sitten jatkaa taas normaalisti vaimon kanssa.
Kun australianmies kertoi tarinaansa valtamediassamme kun joka ravintolaillan aikana olisi saanut aina uudennaisen varatuista vapaisiin naisiin ja missään muussa maassa ei kokenut vastaavaa ja tämä tieto meni maailmalle....
Tämä kuubalaisten tapaus missä tupakan ensitapaamisen jälkeen heti mentiin hotellihuoneen lakanoita testaamaan ja oman kulttuurinsa mukaisesti kuubalainen jakoi myös kavereilleen mutta ikäväkseen "nainen" sai melaa mekkoon enemmän kuin tarvitsi....
Nyt alkaa pikkujoulu aika laivaristeilyineen ja kuinka paljon siellä "raiskataankaan" kun tämä tieto voi mennä työkavereidenkin kautta miehelle kun vierasta melaa tekee mieli....ja nyt ilmoitetaan tulleen "raiskatuksi" mutta kaverista tai työkaverista ei edes kehtaa tehdä raiskausilmoitusta kun molemmat tietää miten se meni oikeasti.
Miten alas jo moraalissaan ja kiimassaan suominainen vaipunut että HÄVETKÄÄ naiset.
"Miten alas jo moraalissaan ja kiimassaan suominainen vaipunut että HÄVETKÄÄ naiset."
Niin, eihän toki seksissä ole osaa eikä arpaa sillä miehellä puhumattakaan että olisi joku vastuu...
Suomalaiset miehet eivät ole kiihottavia ja ulkomaisilla miehillä on sosiaalisia taitoja ja ulkonäköä, niin siitähän näiden ulkomaalaisten miesten suosio johtuu. Suomalaiset ovat negatiivinen kansa ja negatiivisuudella ei vaan isketä naista. Miksi suomalainen mies harvemmin saa iskettyä länsimaalaista miestä? Mistäköhän johtuu? Johtuu juuri niistä sosiaalisten taitojen puutteesta ja monilla ulkonäössäkin on vikaa.
Ei kannata kuitenkaan sekoittaa asioita. Raiskaus on aina rikos ja vapaaehtoinen seksi ei ole sitä.
No älähän suotta kiihdy. Ehkäpä jonain kauniina iltana tapaat kauniin naisen jonka kanssa menet toiveikkaana hotellihuoneeseen. Älä ylläty jos sitten huoneeseen ilmestyykin 6 homomiestä jotka raiskaa sua pari tuntia.
Muista sitten ettet mene tekemään rikosilmoitusta! Koska sehän oli vaan ''raiskaus'', sun omaa syytä.
Ja toinen juttu, jos satut menemään kävelemään hämärälle kujalle ja joku hullu puukottaa sua, niin älä mene silloinkaan tekemään rikosilmoitusta, sillä kaikki on sun omaa syytä. Aivottoman hullun houkuttelet kimppuusi, ihan niinkuin se nainen joka houkutteli kimppuunsa aivottomat ''raiskaajat''....
Olen vierestä katsonut, miten viina todella saa aloitteelliseksi, minä todella hämmennyin asiasta. Tässä ei toteutunut pitemmälle, koska miespuolisella henkilöllä oli moraali kohdallaan ja ei ehkä niin juovuksissa, osasi alkoholin kanssa toimia oikein.
En todellakaan ymmärrä, miksi nuori aviovaimo lähtee tuollaisiin ryyppyjuhliin, joissa ottaa niin, että moraali ja itsensä kunnioittaminen katoaa. Liian paljon elämä pyörii viinan ympärillä, siinäkö on jotain hauskaa.
No siinä liian viinan voimalla sitten tapahtuu näitä asioita, joita selin päin ei tekisi. Toki viestit ovat sellaisia, että olisi varmaan hyvä ottaa yhteys perheterapiaan ja sinne voit mennä alkuun vaikka yksin, jotta jää kotona sanomatta edes muutama paha sana jos toisenkin saisi mukaan olisi se parempi käydä läpi tuota muuttunutta tilannetta.
Uskon että kärsimystä on nyt molemmilla-
Aluksi kannattaa mennä parisuhdeterapiaan. Menet sinne yksin tai vaimon kanssa.
Siellä voit jutella ja selkiyttää ajatuksiasi.
Raiskaus on raiskaus. Humala ei asiaa muuksi muuta.
Vahva humalatila on ongelma ihmiselle ja hänen läheisilleen.
Hyvä kaveri? Et tuntunut lainkaan olevan huolissasi suhteestasi häneen. Ehkä hän ei niin hyvä kaveri sinulle olekaan.
Jos jostain syystä eksyt vaimosi kanssa petipuuhiin, niin käytä kondomia. Vielä ei voi tietää, mitä tauteja hän sai matkallaan. Lastakaan ei kannata tehdä ennen kuin avioliitto on kunnossa ja ennen kuin vaimo on lopettanut alkoholin käytön. Tuhdissa humalassa oleva nainen ei muista syödä pillereitään ja voi hyvinkin unohtaa kertoa sinulle, että on lopettanut ehkäisyn käytön.
Jos tuo on totta mitä kerroit että olisi viestejä lähettänyt ystävälleen hälventää sinua että vaihtaa sut niin eiköhän olisi hyvä kun yhdessä avaate ne viestit ja sen on annettava hyvät perustelut tuosta vaihtamisesta. Ei tuollaista huumoria käytä kukaan nainen omasta miehestään ellei siihen ole todella syytä. Oletkos ajatellut sitä miksi se halventaisi omaa miestään kertoen ystävälleen samalla tulisi kertoneeksi kuinka typerä itse ollut kun tuollaisen miehen otti? En usko että kukaan nainen ilman syytä haukkuisi miestään jos ei ole aihetta. Jos olisi pettynyt vaikka niin ei sitä noin kertoisi ystävälleen että vaihtaa. Jos olet esim. Pettänyt silloin se olisi loogista että kertoo sinut vaihtavansa ja halventavaan sävyyn kirjoittaa sinusta. Kai tämän käsität? Kysy rohkeasti mitä ne viestit tarkoittaa ja miksi? Ei kukaan halvenna puolisoaan ilman syytä.