nälkä on ja pysyy

Näläkämäki

Viikon ankein tutkimustulos: ihan sama kuinka paljon syöt – nälkä on ja pysyy.

Nälkä on paljon monimutkaisempi juttu kuin luulemme.
Saisiko olla jälkiruokaa? No tietenkin – ainakin mieli tekisi.

Reaktio on tuoreen tutkimustiedon valossa ihan normaali. Syöminen ei nimittäin poistakaan nälkää, vaikka niin meille on aina kerrottu.

Sheffieldin yliopistossa tehdyn tutkimuksen mukaan haluamme lisää, vaikka olisimme kylläisiä. Vatsa ehkä lakkaa kurnimasta, mutta ruokahalu säilyy. Tavallaan olemme siis aina nälkäisiä syömästämme ruokamäärästä riippumatta......................

http://www.menaiset.fi/artikkeli/hyva-olo/ravinto/viikon-ankein-tutkimustulos-ihan-sama-kuinka-paljon-syot-nalka-ja-pysyy

4

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pekka-ihmettelijä

      Nälän tunne riippuu siitä mitä syö ei kalorien määrästä.
      Sokeri vaikutta suoraan aivoihin, ja antaa väärän signaali, joka saa ihmisen luulemaan jo parintunnin kuluttua ruokailun jälkeen olevansa taas nälkäinen. Usein tehdään pieni voileipä, jolloin nälkä lykkääntyy parilla tunnilla lisätyillä hiilihydraateilla.
      Sama koskee jälkiruokia. Nekin saa maukkaiksi ilman sokeria.
      Jokainen voi itse kokeilla, piittäkö tämä paikkaansa mutta usein ei ole varaa kokeilla. Suurin osa ihmisistä joko ei ymmärrä, ei usko asiaan ei edes vaikka sairastaa jotain kroonista sairautta.
      Ensin neuvotaan väärin ja sitten lääkitään. Kuka tästä kaikesta hyötyy, herää kysymys?

    • normaalipaino_pysyy

      Säännölliset ruoka-ajat, rytmi ruokailussa, ei syödä milloin sattuu. Kroppa oppi milloin ruokaa saa eikä nälkä pääse yllättämään.
      Itse syön klo 8, 12, 16 on pääruoka ja sitten voi pitää vähän pitemmän tauon ja iltapala klo 21.

      • Pekka-tyytyväinen

        Aamulla herätessäni otan partajogurttia itse tehdyn omenahillon kanssa ja kahvia, tietysti.
        Klo 11 on lounaan vuoro; kanamunia, pekonia (vaihtoehtona, aladobia, aamiasmakkaroita tai kalaa, kuten sardiinia), juustoa, pieni salaatti ja päälle jokin jälkiruoka kuten omenahilloa crème fraichen kanssa tai kerman.
        Sitten illallinen. Välipaloja ei tee mieli kuten normaalissa ruokavaliossa on tapana.


    • ukkeli_

      Aamulla desi rahkaa soijamaidolla notkistettuna pakaste marjoja ripaus pähkinämysliä ja kahvia toisinaan rahkan sijaan kinkkujuustoleipä !
      Puoloiltapäivin 150g salaattia jossa n70g broileria juomana vihreä tee!
      Ilta viiden maissa kukkakaaliriisiä lämpimiä vihanneksia nyhtökauraa kebab maustettuna kermaviilikastikkeella ja lasi maitoa! Illan päätteeksi kourallinen pähkinöitä!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe