Säännöllinen painojen nosto voi lisätä ihmisen älykkyyttä ja pienentää dementian riskiä, tutkijat väittävät.
Useissa maissa vaikuttava tiedemiesryhmä on todennut, että painonnosto voi olla tehokas tapa pitää yllä kognitiivisia kykyjä ja torjua samalla Alzheimerin tapaisia vanhenemiseen liittyviä sairauksia. Tutkijat jopa väittävät, että tällainen kuntoilu voi lisätä älykkyyttä.
Tutkimuksesta kirjoittaa The Independent.
Tutkimuskohteena oli ryhmä 55-86-vuotiaita kansalaisia, joilla kaikilla oli todettu lieviä kognitiivisia ongelmia. Usein ne edeltävät Alzheimerin tautia.
Koehenkilöitä pyydettiin nostamaan painoja ja treenaamaan aivojaan.
Tutkijoiden mukaan asioiden välillä oli selvä syy-yhteys: painojen nosto kehitti myös kognitiivisia kykyjä. Nyt asiaa halutaan tutkia laajemmin.
Painonnosto on tutkijoiden mielestä halpa ja yksinkertainen ”lääke”, jolla pidetään huolta siitä, että vanheneva väestö pysyy terveempänä.
Noin 135 miljoonan ihmisen odotetaan sairastuvan dementiaan vuoteen 2050 mennessä.
Tutkimus on julkaistu Journal of American Geriatrian Society -lehdessä.
Myös muissa tutkimuksissa on todettu, että kehon ja aivojen terveydellä on yhteys.
Samat tutkijat osoittivat vuonna 2014 globaalissa tutkimuksessa, että ihmisten kognitiiviset kyvyt parantuivat merkittävästi voimaharjoittelun jälkeen. Pelkkä kognitiivinen harjoittelu ei tätä tehnyt.
Nosta puntteja, tulet älykkäämmäksi
hyväjuttu_
3
104
Vastaukset
- kjhkjj
Miten ylös ne puntit pitää nostaa? Riittääkö polven tasolle...?
- PuhdasHinttiSieppaus
Pään päälle !
- aitoBlueteam
hih hih hii hah hah haa aaaaaaaaarrrrrrggghhhhhh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1712133Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3121811- 931587
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois821258Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001230- 671170
- 251091
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73986Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei24972