Suurimmalla osalla "sinkuistakin" on jonkinlainen tapailu tmv. suhde.
http://www.hs.fi/paivanlehti/02112016/a1477969992242
http://www.hs.fi/paivanlehti/02112016/a1477969992242
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Sinkkunaisia käy aina joku panemassa. Se joku ei välttämättä ole sinkkumies.
Niin. Mutta on se vähän sellaista ja tällaista kun ei olla sitouduttu sitten kuitenkaan siihen toiseen. Että yleensä ne suhteet joissa kun on vaan joku niin se on vaan sellasta kevyt seksiä niin ei tarvii siitä sitten kelleen maksaa kun on vaan se joku. Ei se nyt ihan ole suhde että miltei kantsii olla ennemmin oikeesti yksin. Jos tulee sellainen joka oikeasti pystyy ja on kiinnostunut esim asumaan yhdessä niin on se täysin eri asia. Miehet on kyllä usein vanhemmiten vielä örkempiä? mutta en olekaan sitä oikeaa kai vaan tavannut. Useat tyytyy aika töykeäänkin?
Nyt vituttaa vielä enemmän
Kuulun+sitten+siihen+10+%iin+:(+Sukulaiset+kaukana,+ystäviä+ei+ole,+partneria+ei+ole,+ei+edes+vaki-+tai+kertapanoa.+Paksun+kissan+kanssa+jaan+vuoteeni.
Sama täällä, paitsi kissan osalta :(
Ei ne ole sinkkuja joilla on tapailusuhde tai jotain muuta.
Aito sinkku on yksinäinen jolla ei ole minkäänlaista suhdetta.
Olen itse asiassa miettinytkin että elokuvan Bridget Jones – elämäni sinkkuna nimi on harhaanjohtava.
Välillä+on+joku+tapailu/seksisuhde,+mutta+muuten+olen+sinkkuna+ollut+jo+vuosia.+Joskus+tullut+pidempiäkin+täysin+kuivia+kausia,+jolloin+olen+ollut+tuossa+10%+sakissa.
Ihan yksin ollaan
Miehet on perseestä
Naiset ei joudu olemaan koskaan yksin.
Vain+10%+ihmisistä+_myöntää_+olevansa+yksin.
Yksinäinen voi olla vaikka olisi parisuhteessa. Ei pelkkä fyysinen paikalla olo paranna yksinäisyyttä. Päin vastoin, se tuntuu vielä yksinäisemmältä.
Ihmisellä voi olla vaikka kymmeniä sisaruksia, serkkuja tätejä setiä vanhemmat ja kumminkaimat muitten tuttavien lisäksi. Mitä se hyödyttää jos aina kävellään ohi jääkylmän hiljaisuuden vallitessa. Kun saat tuntea olevasi osa tapettia.
Itse en ole yksinäinen. Olen ja elän yksin, mutta minulla on pari-kolme läheistä rakasta ihmistä joilta saan vastarakkautta. Ymmärrän kuitenkin hyvin mitä on henkinen yksinäisyys ja mitä se ihmiselle tekee. Rumaa jälkeä.
Hyvä kirjoitus.
Minä koen usein olevani yksinäinen muiden ihmisten seurassa. Yksinäni omassa rauhassani en ole koskaan yksinäinen.
samma här
tosiaan yksinäinen parisuhteessa onkin hankalenpaa kuin selitystä on vaikea löytää kuten sinkkuna yksinäisyyteen on selvä syy. niinkuin sinkku mies asijan ilmaisi nuodena piti olla aina suhde mutta 40veessä on ennenmin yksin kuin suhteessa joka ei toimi.
kakkakikkare ihihihihihihi
Siinähän oli järkevä kommentti.
En todellakaan ole yksin muuten kun ihmissuhteet puuttuu.
Koira on pettämätön kaveri ja aina hauskaa seuraa.
Koiran kanssa ei harrasteta seksiä
Eikö?
Pelkkä mekaaninen seksi ei paranna yksinäisyyttä.
Mutta mielialaa se kyllä parantaisi
Lueskelin tuota Finsex 2015 tutkimusta. Itse olen siellä keskiarvossa eli 1-2 yhdyntää viikossa. Ja määrittelen itseni sinkuksi. Minulla on kaksi vakirakastaa joita tapailen 1-2/krt vkossa. Opiskelijalle loistava ratkaisu.
90%+keski-ikäisistä+elää+parisuhteessa.+Näin+uutisoitiin+myös+tv:ssa.+Ihmetyttää+vain+kun+kuitenkin+on+miljoona+yhden+hengen+taloutta.
"90%+keski-ikäisistä+elää+parisuhteessa.+Näin+uutisoitiin+myös+tv:ssa.+Ihmetyttää+vain+kun+kuitenkin+on+miljoona+yhden+hengen+taloutta."
Sekä+alle+keski-ikäisistä+että+vanhoista+ihmisistä+elää+yksin+isompi+prosentti+kuin+keski-ikäisistä+jotaka+ovat+se+kaikken+eniten+parisuhteesa+elävä+osa+kansasta.+Miljoona+yhden+hengen+taloutta+tarkoittaa+miljoonaa+ihmistä+joka+on+18+prosenttia+kaikista+Suomen+ihmisistä.