SPINNINGVAATETUS...

Olen menossa ensimmäistä kertaa spinningiin ja tarvitsisin muutamia vinkkejä:

Voiko spinningiin mennä ihan tavallisten aerobic- tai sisäpelikenkien kanssa? (Mahtuvatko kengät niihin polkimiin?)

Pärjäänkö pitkillä kahisevilla treenihousuilla vai pitäisikö välttämättä olla lyhyemmät highwater-housun tapaiset? (Jääkö lahkeet ketjuihin?)

Olisin todella kiitollinen vastauksistanne!
51341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kaikki sisäpelikengät ovat hyvät, koska polkimet ovat säädettäviä. Miten muutenkaan erikokoiset jalat niihin mahtuisi?

Ainoastaan yli 150 euroa maksaneet housut kelpaavat, ja vielä sellaiset, että sopivat muuhun vaatetukseen sekä spinnig-salin kokonaisilmeeseen. Tosiasiassa spinnigpyörissä ei ole ketjuja, joten laita jalkaan sellaiset housut mitkä parhaimmilta päälläsi tuntuvat.

Äänestä

Kyllä ne aerobic popot polkimiin mahtuu, muista vaan laittaa nauhat hyvin kiinni etteivät mene polkimen ympäri. Samoin ne housut, jos lahkeet ei lepata kamalasti, pitemmätkin housut käy, tietysti hyvät on jumppatrikoo tyyppiset mitkä joustaa, kahiseva housu liimaantuu reisiin ikävästi kiinni sitten kun (varmasti) hiki tulee.
Paidaksi käy tietysti tavallinen treenipaita, juomapullo ehdottomasti mukaan! ja pieni hikipyyhe... Ei muuta kun reipasta treeniä!

Äänestä

Normaalit sisäpelikengät käy kyllä.
Ei ole pelkoa että jotain menisi ketjujen
väliin, mutta ylipitkät kengän nauhat tai
leveät lahkeet voivat kiertyä polkimen ympärille.

Äänestä
  • Kiitos kovasti kaikista vastauksista. Nyt onkin paljon helpompi lähteä ekalle tunnille!

    Äänestä

En suosittele kahisevia ja joustamattomia housuja spinningiin. Housujen pitää hengittää ja joustaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Auttakaa!!!!!!! kirjoitti:

Olen menossa ensimmäistä kertaa spinningiin ja tarvitsisin muutamia vinkkejä:

Voiko spinningiin mennä ihan tavallisten aerobic- tai sisäpelikenkien kanssa? (Mahtuvatko kengät niihin polkimiin?)

Pärjäänkö pitkillä kahisevilla treenihousuilla vai pitäisikö välttämättä olla lyhyemmät highwater-housun tapaiset? (Jääkö lahkeet ketjuihin?)

Olisin todella kiitollinen vastauksistanne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu