Kromaattinen huuliharppu?

Kiwi16

Mitä eroa on 70€:n ja 400€:n kromaattisella huuliharpulla, noin yleisesti? Ilmeisesti niissä on eri määrä "reikiä", joka vaikuttaa jotenkin? Lahjaksi olisi tarkoitus ostaa, keskihintainen suunnilleen. Lahjan saaja on soittanut huuliharppua jo jonkin aikaa joten perusharput löytyy jo ja kromaattista on kaivannut.

8

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ktonkka

      Ketä vittu kiinnostaa. Kukaan ei ole soittanu huuliharppua enää sotavuosien.

      • Paitsiettä

      • Histra

        Palailu eri kausien tunnelmiin soittajan tunteilijan erikoislahja yksinkertaisuus toimintavarmuus<>ketjun osa pettää johdin sitten olet ilman pitkään harppu huilu vibrafoni moni ymmärtää.


      • dfdfrgrf

        Vittu kyllä kiinnostaa mitäs hpiset?


      • Anonyymi
        Histra kirjoitti:

        Palailu eri kausien tunnelmiin soittajan tunteilijan erikoislahja yksinkertaisuus toimintavarmuus<>ketjun osa pettää johdin sitten olet ilman pitkään harppu huilu vibrafoni moni ymmärtää.

        Lapsena veljen huuliharppua soitin.yhden pienen omistan nykyään.Tekis mieli hankkia nyt laadukkaampi.olisi yksi kiva harrastus lisää,mitä voisi kotona harrastaa.


    • Bluespappa

      Jokaisella kitaran omistavalla, bluesmusasta pitävällä kundilla, ja blueskavereita omaavalla on oltava kromaattinenkin harppu, vaikkakin diatoninen kymppireikä on must. Ei kertaakaan, kun kaveri tulee yllättäen vierailulle punkkupullon kanssa, etteikö jamit alkaisi miltei heti: Skitta vireeseen, kolmea sointua ulos, turpahöylä ääneen ja ilta hujahtaa hetkessä, hyvä mieli ja rauhoittavat blueskuviot pyörivät mielessä vielä seuraavan aamunakin, ja saavat hymyn naamalle. Tarina on tosi!

    • eimullamuuta

      Voi olla vähän myöhäinen vastaus mutta älä osta huuliharppua lahjaksi toiselle.

      • Anonyymi

        Oletko koskaan miettinyt hyvien ja kannustavien viestejen kirjoittamista internettiin?
        Kuten juuri tein.

        Harmonica on soitinten soitin.
        Toteuttakaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2447
    2. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1333
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    5. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      939
    6. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      828
    7. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    8. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      616
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    10. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      20
      529
    Aihe