Itse teen noin keskiarvon verran rahaa kuussa työllä. Työ on kuin tervaa joisi. Hommat sujuu kovan takkuamisen jälkeen ja joka päivä on ihan puhki. Toki on yli 50 v ja koko ajan ollut töissä, koko ikänsä. Jaksun rajat alkaa olla vastassa. Olen miettinyt anssia sekä sitten sijaisuuksia silloin tällöin. Sillä elää, vaikka joutuukin paljosta luopumaan. Onko terveys tärkeämpää kuin työn tekeminen? Tässä iässä anssi tarkoittaa, että uutta vakkari hommaa ei enää tule...koskaan.
Kannattaako työ
Rrrakssa
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se on mitä arvostaa. Nykyajan työelämä vie mehut. Kova kilpailu, kuntodellinen työttömyys prosentti noin 20. Tulijoita riittää. Ei ole helppo tilanne duunarille.
Jos vituttaa joka hetki nin saikulle vaan ja anna niitten ite heittää ulos, mitä välii sillä on vaikka hullunkin paperit saisi ,onpahan näyttöö jatkossakin eläkepapereita rustatessa.
Lähe saikulle heti ,niin ne isotkin mulkut (johtajat) tekevät.
Ei missään nimessä vielä anssia! Tässä vaihtoehtoja:
- Käy ihan ensiksi pyytämässä vuorotteluvapaata. Sitä ei ole pakko myöntää, mutta et menetä mitään jos kysyt. Vuorotteluvapaa on tarkoitettu siihen, että jaksaa paremmin työuran loppuun. Puoli vuotta on maksimi, mutta yhdenkin kuukauden jos saat niin ota se. Vuorotteluvapaa on palkatonta ja rahaa saat omasta liitostasi.
- Tarkista paljonko on kertynyt lomapäiviä ja ano lomaa. Ensi vuoden lomia voi anoa heti tammikuulle. Palkallisen loman lisäksi vapaata voi anoa myös palkattomana henkilökohtaisista syistä.
- Osallistu helmi-maaliskuussa yhteishakuun ja hae opiskelemaan. Tieto opiskelupaikoista tulee kesä-heinäkuussa, sitten anot kaksi vuotta opintovapaata. Sitä saa vuoden kerrallaan, mutta on lakisääteistä ja pakko myöntää ne kaksi vuotta, jos olet saanut opiskelupaikan. Opintovapaa on palkatonta ja rahaa saat Aikuiskoulutusrahastosta.
- Jos et saa lomia ennen kesää etkä oikeasti silti jaksa kesään asti, niin käy ihmeessä lääkärissä ja kysy, voitko saada sairaslomaa.
Lisätietoa aikuisopiskelusta:
https://opintopolku.fi/wp/aikuiskoulutus/mietitko-aikuiskoulutusta/taukoa-tyoelamasta/
Kiitos vastauksista. Jotain tästä saattaa löytyä, heti ei anssiin ehkä parane turvautua. Saikkua, opiskelua...jtn sellaista.