Löytyykö kokemuksia Panama Jack Igloo nilkkurista?

äiskä02

Tarvitsen apua. Ostin tänään k-kengästä kalliit nilkkurit tytölleni. Myytiin vedenpitävänä ja lämpimänä. Huomasin kotona että kengät on tehty Espanjasta. Uskon että ovat lämpimät, onhän sisällä aitoa villaturkistakin, mutta vedenpitävyys askaruttaa. Kerran erehdyin ostamaan italialaiset lämpimät saapaat, imivät vettä kuin wessapaperi. Uskallanko kokeilla näitä vai menenko heti palauttamaan.

2

10131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rrriikka

      Itse ostin samat, mutta aion käyttää vain pakkassäällä, koska sen verran kalliit, etten halua pilata loskassa. Sadesäälle ja plussakeliin mulla on jokasään kengät, joilla uskallan astua tarpeen tullen lätäkköön. Eihän nahka kuitenkaan vettä kestä siinä määrin kuin vaikka kumpparit. Varmasti nämä nilkkurit jotain kestävät, mutta eiköhän se vesi pilaa liiassa määrin kengän pinnan ja voi tulla saumoista läpi. Varmaan vähän sama kuin jossain vedenpitävissä takeissa luvataan, että kestää vettä sentin verran ja sen jälkeen tulee läpi. Eli eiköhän uskalla nytkin jopa käyttää, jos nyt ei suoraan lammikkoon astu.

    • Anonyymi

      Hyvä kun olet Panama Jackien kanssa varuillasi: tyttäreni osti pitkän pohdinnan jälkeen, kestävää kehitystä ajatellen ko. merkin €250 maiharit, joista toisen kanta repesi 5kk käytön jälkeen. Opiskelijavaihdon vuoksi ( kengät tallessa Suomessa sen ajan käyttämättömänä) reklamaation teko meni 9 päivää yli vuoden, joka on kuluttajakaupassa takaraja. Jälleenmyyjä Halonen oli kysynyt (?) suutarilta saako kenkää kuntoon, ei saanut kuulemma, ja lähetti asiakkaan kotiin käyttökelvottoman kengän kanssa.
      (Nyt kenkä on käytetty taitavalla suutarilla, ja kengät voi ottaa käyttöön).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3212
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1291
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      176
      1218
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      817
    Aihe