Miten tehdään live linux tikku ja miten sen saa käyttöön poistamatta tai sekoittamasta winukkaa?
Linux kokeilunhaluiselle.
13
98
Vastaukset
- vaikkapanäin
http://linuxmint-fi.info/ .
Aja livenä tai virtuaalikoneessa ensin. Voit myös asentaa W:n rinnalle.
Juuri itsekin siirryin Mint Mateen ja yllätyin kuinka hyvä se on.- hhhrrr
Mint Mate on ollut käytössä kiintolevyllä siitä asti, kun Ubuntu siirtyi Unity-kuvakehissiin, ja tyytyväisempi en voi olla.
Rinnalla on myös Win 10 lähinnä uteliaisuudesta, mutta sen käyttö on vähäistä.
- Vastauksiakin
Ohjeita Windows-käyttäjille:
1) hae unetbootin (http://unetbootin.github.io) ja tee sillä linux-tikku. Tällä voit testailla haluamaasi linuxjakelua, asentaa ei tarvi jollei halua.
2) hae VirtualBox (https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads), asenna se, ja asenna lataamasi linuxjakelun iso-tiedosto VirtualBoxiin. Näin voit myös alustavasti tutustua linuxjakeluun. Lisäksi voit käyttää Windowsia ja linuxjakelua samanaikaisesti.
Muitakin tapoja on, mutta tässä ne helpoimmat. - google-auttaa
Netti on asiasta täynnä ohjeita, myös suomeksi.
Suurin osa jakeluista käynnistyy tikulta. Rufus myös hyvä tikun tekoon. Itse teen tikut Linuxilla ja levykuvien tuki on ihan kernelissä ja erillistä ohjelmaa ei tarvita, jos osaa komentoriviä käyttää.
- linux_heti_käyttöön
Kaikkein helpoiten linuxin saa käyttöönsä suoraan selaimessa, kun avaa Coding Groundin online linux-terminaalin. Tällä hetkellä siellä on käytössä Fedora 23, jota pääsee suoraan käyttämään ilman että tarvitsee itse latailla mitään tai asennella vboxeja tai usb-tikkuja tms.
https://www.tutorialspoint.com/unix_terminal_online.php- heko-heko
Heh heh.
- vaimikä
"ja miten sen saa käyttöön"
tää taitaa olla vaikeeta uusimmissa koneissa "sekoittamasta winukkaa"?- sekoileva_win
Sekoaako se siitäkin?
- Kokeilijoille
Linux tikulla voi varovasti hieroa eturauhasta peräaukon kautta.
- Affiliate-Julkaisia
Miten hitossa sinä onnistuit taas karkaamaan hoitokodista ?
- näin-sotkematta
"Miten tehdään live linux tikku..."
Ylempänä tuossa on asia jo kerrottu. Suomi24 tietotekniikkapalstoilla on asiaa miljuunasti käsitelty myös.
"...ja miten sen saa käyttöön poistamatta tai sekoittamasta winukkaa?"
Saa aivan varmasti käyttöön poistamatta tai sotkematta Windowsia käyttämällä tikkua live-tilassa, eli kone käynnistetään tikulta (ohjeita tikulta käynnistämiseen löytyy kyllä netistä), ja kun on käynnistetty tikulta, odotetaan että Linux käynnistyy.
Jos ei käynnisty, katsotaan ohjeita netistä. - tikulla-nettiin
Live-tikulta Linuxia voi siis käyttää sitä lainkaan koneelle asentamatta. Nettiinkin pääsee, mutta tämä voi vaatia jotain asetusten ropelointia.
Mokkulalla nettiin pääseminen Linux-live tikulla vaatii normaalit mokkulan kanssa tehtävät proseduurit, riippuvat distrosta, vähän erilaisia hommia joutuu tekemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011155
Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka40860- 102848
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!37824Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...56688Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa44687- 32570
Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s53569Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r59534- 50495