Uskottavuus mediaan....

Median luotettavuus horjuu, kansan manipulointi jo epätoivoista, oli siten kyse ilmastomuutoksesta tai USA:n presidentti vaaleista. Kaiken maailmojen tutkijat, professorit, dosentit ja tiedemaailman ihmiset ovat yhteiskunnallisia akateemisia vaikuttajia, kuin myös toimittajat. Ei voi myöskään kuin ihmetellä kenen leipää akateeminen maailma, yhteiskunnallinen, poliittinen ja valtiotieteellinen tutkimus ja media Suomessa tai yleensä maailmalla syö?

2

<50

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palstan.Rumin.Mies

      Uskottavuus suomalaiseen mediaan meni viimeistään silloin kun iltapäivälehtiin tuli kiellot mitä saa kommentoida ja mitä ei. Yllätys että ulkomaalais ja homo asioista poistui kommentointi osio. Se että kaikki media on vihervasurifeminismi linjoilla muutenkin lisää vihaa koska median pitäisi olla puolueeton uutisten tuoja ei kannanottaja. Suomessa muutenkin saadaan jo potkuja mielipiteen ilmaisuista ja ei mene kauaa kun varmasti ensimmäiset "väärämieliset" laitetaan linnaan toisinajattelusta.
      Vaikka tämä vihervassari porukka kannattaa kommunismia niin ihme että eivät ota sitä huomioon että ihannoimassaan kommunismissa juurikin homous on punainen vaate ja nainenkin nähdään vain keittiöpiikana. Suomalainen vihervassari haluaa elää kapitalismissa mutta punaisin aattein keräten vain ne rusinat pullasta.

      Mitä muuhun mediaan ja galluppeihin tulee niin taas nähtiin kuinka gallupeistakin on mennyt uskottavuus. Vielä eilen illalla "tilastojenkin mukaan" Hillarysta piti tulla pressa mutta tulikin Trumpin jytky. Trumppi sanoi ääneen suoraan ne asiat joita tietty kansanosa halusi kuulla mutta silti tätä ns "populistia" ei muka kukaan äänestä ainakaan enemmistö koska eihän kukaan amerikassakaan halunnut myöntää äänestävänsä huutelijaa koska mediakin oli etupäässä clintonin puolella. Sama tapahtuu koko ajan kaikkialla. Viimeksi brexit. Eihän kukaan uskonut kun ei kukaan galluppeihin uskaltanut myöntää äänestävänsä eu eron puolesta koska olisi saanut valtamedian loan niskaan muilta kanssa ihmisiltä niin siksi gallupit eivät puhu totta. Samoin kävi suomessa. Eräskin idiootti näyttelijä ämmä mainosti kovaan ääneen "minä en tunne yhtään persujen äänestäjää" Eihän siihen uskonut gallupitkaan mutta jytky tuli. Kaikille lienee selvä että ympäri maailmaa tähän hyyssäys kulttuuriin ollaan kyllästytty. Halutaan nähdä ensin sen oman maan etu ja sitten muut.
      Suomessakin galluppeja saadaan haluamiksi muutenkin. Ei liene epäselvää mikä puolue menee kärkeen jos teetetään kysely yrityksien pukumiehille, lähiössä marisätkää polttaville hipeille tai maaseutujen viljelijöille.
      Tähän on tultu ja mikä parasta median aivopesu ei mene enään niin perille kuten oli alunperin tavoite. Päinvastoin vastakkainasettelua se vaan on lisännyt ja tulee lisäämään.

      • Kaikissapimeys

        Tämä niin totta, oma kantasi asiaan!
        Kaikki järjestettyä, muka puolueetonta. Silti yhtä mieltä kaikki kaikesta.
        Halonen lupasi aikoinaan sisällysluettelot kaikista tuotesisällöistä jokaiseen suomeen tulevaan tuotteeseen suomen kielellä ja selkeästi merkattuina ehkä -04 kun muistelen, siitä asti. Samapa tuo mutta takasi tämän teon! Näin ei tapahtunut!
        Eu ei ole yhtenäinen, sen huomaa vähempiälyinenkin. Koko eu jupakka oli peittelyä siitä miten saadaan yhtenäistettyä velka substantteisesti kierrettyä lakiin perustuvaksi ja siten kierrettyä mokat, eli väärät ja hajanaiset päätökset valtionvirkamiesten tahoilta. Nykyään perikansan täytyy pysyä vahvoina, vaatia selitys, sitä ei löydy ja taqtusti taas käsitellää sitten uusi läkimuutos, johonkin hölynpölyyn. Odotan innolla milloin saapuu postilaatikkoon uusi eu lakisaadösten selvitys. Eipä ole sitten vuoden 1996 jälkeen näkynyt, vaikka niin luvattiin "pitää " "kansa kartalla " kaikki veikkauksen tilastotkin ja ns.arpa onni perustuu poliittiseen päätökseen. Ei tässä ole mitään järkeä. Joku dipadapq tyyppi magmuttimaasti työllistettynä päättää kenelle arpa onni päätyy. TTrumpin valinta on esiaskel maailmanlopulle, pumpataan kaikki öljy ja räjäytetään jackpot! Kysykää vaan, mä vastaan.. hmm. Kirjautuminen edistäis huomattavasti asiaa.......kielteisyyteni iskee ja hajoan atomeiksi, lopulta teiksi ja twistataan kauas kunnes kengät kuluvat ja jalat luuhuun pureutuvat. Lähtölaskenta?
        -eikö, hmm.. voisimme ensiksi vaatia eu lakien yhtenäistä mistä, voima seuraa kuluttajaa.
        Brexit kuittaa uupunut tilastoimaan nähtyjä, niin väsyneitä. Taistelkaamme omiemme puolesta, koska itse emme ole täällä, olemme tuollapuolen, unohduksissa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      929
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      155
      869
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      730
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      692
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      684
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      654
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      47
      614
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      31
      562
    9. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      547
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    11. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    12. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      36
      521
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      450
      518
    14. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    15. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    17. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      42
      460
    18. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    19. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    20. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      424
    Aihe