Trump tulee vielä kalliiksi Euroopalle, Suomi mukaan lukien. Ollaanko täällä valmistauduttu siihen? Tuskin.
Nimensä myynyt mies
7
74
Vastaukset
- hinnatnouseeeee
No ei se vielä huoletakaan mut katotaan tammikuussa kun ukko on vannonut valan. Sitten tulee kaikille palveluille kiskurihinta. Maksaa ken jaksaa ja voi.
Sipilälle tulee kiire saada kaikki työttömät töihin. - Ikis..M
Kerro millä tavalla tulee kalliiksi?
Luulen että koituu vielä pelastukseksi kun aletaan muuallakin ymmärtämään että mahdottomasta voi tulla mahdollista. Brexitin piti olla mahdotonta ja tuhoistaa - ei ole. Trumpista ei pitänyt koskaan tulla presidenttiä - Niinpä vain tulikin. Suomen kannalta tähän asti mahdoton EU:sta ja eurosta eroaminenkin tulee aina vaan mahdollisemmaksi kun maailmalla noita muita mahdottomuuksia tapahtuu.- make.bisness.not.war
Onpa outo kysymys jos oot Trumpin kannattaja.
Mä olen täysin samaa mieltä alottajan kans siitä et Eurooppa joutuu nyt monessa asiassa maksumieheksi, eikä edes ymmärrä sen asian laajuuttakaan vielä.
Trump ei ole poliitikko vaan kovaksi keitetty, häikäilemätön bisnesmies, jolla on nyt missio: make America great again. Tarkottaa tietenkin sitä, että rahavirrat käännetään nyt himaan.
USA Oy palaa monessa asiassa takas omavaraisuuteen. Upouus toimitusjohtaja osaa tehdä kauppaa, hinnotella tuotteensa tuottavasti ja valita kauppakumppaninsa samalla periaatteella. Tekee diilit tästedes vaikkapa Kiinan, arabivaltioiden ja Venäjän kanssa, jollon Eurooppa jää nuolemaan näppejään. Ostaa sieltä mistä halvimmalla saa, myy hyvällä tuotolla niille joilla on eniten tarvetta hänen firmansa tuotteille, jne.
Kiina omistaa jo suuren osan Afrikan kaivoksista, joista mm. ne sunkin kännykkäs ja läppäris raaka-aineet tulee, joten sen kans on viisasta tehdä diilejä.
Euroopassa on tuudittauduttu myös siihen, et jenkit tulee apuun jos joku meitä uhkaa. No Trumpia ei todellakaan kiinnosta lähettää rakettiakaan Euroopan turvaks, ellei me makseta siitäkin palvelusta.
Sun logiikalla pikku-Suomi pelastuu kaikesta kun vaan lähtee rahaliitosta. Mut entäs kun Euroopassa menot kasvaa ja hinnat nousee, kenes kans se pikku-Suomi tekee sitte bisnestä, jos ei kuulu ees mihkään liittoon, ittensä kans vai?
On vähän eri asia olla Britannia, Norja tai Itävalta, olla irrallinen ja silti pärjätä.
Antaas nyt Trumpin näyttää miten se nostaa maansa "entiseen loistoonsa". Siitä voi sitten yks jos toinenkin Eurooppalainen pikkupomo ottaa jo vihdoinkin opikseen. Aivan. Pieni ja tähän asti viennistä ja tuonnista riippuvainen Suomi pelastuu kun vain eristäytyy tarpeeksi. Aletaan omavaraisiksi hei! :-)
Ei sillä ole mitään absoluuttista valtaa jenkeissä..
Sillä on vastustajia kummallakin puolella.Saattaa olla kivikkoinen tie pressana, mikäli on saanut polteltua liikaa siltoja takanaan.
Vaikka onkin pressa, niin ei sitä rajatonta valtaa siitä huolimatta nauti. kongressi, edustajain huone ja varsinkin budjetista päättävä elin rajoittaa aika paljon liikkumavaraa.
Toivottavasti sekoittaakin koko nyky systeemin, joka on pahasti viallinen ja se menee kiihtyvällä tahdilla väärään suuntaan.. ;P
Trump tuskin on se joka paremman systeemin luo tai tuo.. Mutta jos hyvä tuuri käy, niin hän on se, kuka saa aikaan kipinän joka sytyttää pommin sytytyslangan, joka saa aikaan räjähtäessään tavalla tai toisella muutoksen.. ;P
Täytyy toivoa, ettei tuhkasta nouse mitään liian pahaa systeemiä aluksi.. Tosin kasvu ja muutos kipuja on odotettavissa ainakin joillakin ryhmillä enemmän, kuin toisilla, vaikka suunta lähtisi oikeaan suuntaan kehittymään ilman tuota pahemman systeemin alkuvaihe scenaariotakin.. ;D
Se on ainakin varmaa, että tämä tämän hetkinen riisto ja orjuutus systeemi ei tule toimimaan pidemmän päälle.. vaikka jotkut siitä nauttivat, sekä hyötyvät ja haluavat kynsin ja hampain pitää siitä kiinni.. ;P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611179- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että326657- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75566
- 56564