Perheeni ei saa mennä jouluna vanhempieni luokse! Veljeni, joka on asnut 25-vuotta ulkomailla teki paluumuuton suomeen. Vanhempani ovat jo hyvin iäkkäitä! Olin ilahtunut velljeni paluumuutosta, saisin hieman apua vanhempieni hoidossa. Veli muutti vanhempieni luokse. Hänellä on jo aikuiset lapset, niinkuin minullakin.
Eilen sain kuulla äidiltäni, että he viettävät joulun"perheen kesken" ja me voisimme tulla käymään joku päivä jouluna. Minä en ilmeisesti kuulu perheeseen.
En ole passattavaa tyyppiä, vaan autan aina ja olin innoissani, että saamme kerrankin koko perheen kokoon joulunviettoon.
Olenkohan liian herkkänahkainen, kun tunnen oloni loukatuksi?
joulunvietto, en saa mennä vanhempieni luokse!
5
291
Vastaukset
- Jenniina111111
Olet liian herkkänahkainen. He haluavat nyt toisenlaisen joulun ja ilmoittivat siitä, ilmeisesti kuitenkin ihan ystävällisesti. Nyt sinulla on mahdollisuus miettiä itsellesi ja omalle perheellesi ihan uudenlainen joulu. Käytte sitten joku joulunpyhä siellä kahvilla. Tuosta ei kannata loukkaantua. On hyvä, että ilmaisivat mitä haluavat. Tuo "perhen kesken" ei ehkä ollut paras mahdollinen ilmaisu, mutta ei siihen kannata takertua.
- muitakin_on_olemassa
Mitäpä jos katsot asiaa äitisi silmin.
Olet monta vuotta viettänyt joulua äitisi luona perheinesi. Olisit kiitollinen niistä vuosista. Muista, että äidilläsikin on oikeus elää omassa kodissaan omalla tavallaan.
Ehkäpä äitisi ei jaksa enää olla isossa joukossa. Veljesi on jo vanhempiesi nurkassa "häiritsemässä" heidän rauhaa pyhät arjet, äitisi yksinkertaisesti toivoo, että lisää häiriötekijöitä ei enää tulisi.
Monta ihmistä saman katon alla on vanhukselle aina monta ihmistä huomioonotettavana ja vaikka tilaa olisikin, niin rauhattomuus lisääntyy eikä lepoa saa samalla tapaa kuin yksin tai puolison kanssa kaksin ollessa.
Ehkä äitisi haluaisi nukkua päiväunet ja levätä silloin kun häntä väsyttää, ei iäkkäät jaksa hössöttämistä ja puuhaamista. - Maariankämmekkäinen
Ikäväähän tuo jaottelu on, että suosivat veljeäsi. Mutta ole hyvilläsi kun sanoivat edessä suoraan, ette ainakaan joudu piilovihoittelun kohteeksi. Omalla kohdallani olen jo vuosia joutunut nahoissani kokemaan sen jos en ole toivottu, kun mitään ei ole sanottu etukäteen että olisi voinut valita toisin.
- Näinkinvoi
Kyllä olet nyt liian herkkänahkainen.Olet ehkä saanut viettää monia,monia jouluja vanhempiesi kanssa,koska veljesi on ollut ulkomailla.
Ota huomioon ,että vahempasi ovat iäkkäitä ja ehkä veljelläsi on vaimo,joka järjestää sen joulun ,kokemuksesta tiedän ,että siihen liittyy paljon valmistelua ,joulusiivoukset,jouluruuat,leipomiset,yöpymiseen liittyvät valmistelut,aamiaiset jne,jne,mitä äitisi ei enää tietenkään jaksa tehdä..Ei kaikki ihmiset ole niin seuraa kaipaavia,vaan haluavat todella rauhallisen joulun.Ja,vaikka itse olet touhukas,silti vaiva ja vastuu jää toiselle.Onko veljesi tyypillinen mies,joka ei paljon ns,naisten hommiin osallistu.
Käykää te vaan iloisesti kahvilla tai korkeintaan yhdellä aterialla ja jos tahdot ,kutsu ja järjestä sinä teille kaikille yhteinen seuraava joulu.
Itse en jaksaisi (69v).Siinähän on hirveä rumba ,jos on veljen perhe lapsineen ja sinun perhe lapsineen sekä tietysti vanhemmat.Voiko keltään vaatia.Ei voi,mutta jollekkin se voi olla hauskaa. - Unelmajoulu
Juuri noin ja seuraavana jouluna sinä kutsut kaikki heidät.Jo tulee ihana joulu koko perheen kanssa.Voit tehdä siitä sukunne perinteen-näin tulee jatkumoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1351043- 68964
- 39897
- 71863
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54822Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774