Minusta on aikas erikoinen muutamien ihmisten ajatusmaailma. Nyt en tarkoita huom huom. jokaista suomalaista tai edes minun paikkakuntalaisia.
Mutta se vain mietityttää, että kuna sanoo, että haluaa seurustella ja kun sitten löytääpi tämmöisen vapaan ihmisen, joka tunnustautuu sinkuksi, niin häntä aletaankin katsoa yhtäkkiä hyvin karsaasti.
Varsinkin muutamat naistuttavistani ajattelevat näin.. Eli esim. kun mies on tietyn ikäinen ja hän on vielä sinkku, niin hänessä täytyy olla jotain vikaa silloin, kun ei vielä varattu ole. Vaikka useinhan on tilanne se, että hän on seurustellutkin aiemmin ja jäänyt nyt vain sinkuksi syystä tahi toisesta.
Itseäni ainakin karmisi, jos joku minua pelkäisi vain sen takia, että satun olemaan vapaana eli olen sinkku, eli ihminen, jota ei kannata huolia kun ei kukaan muukaan ole vielä huolinut.
Noin ajattelevat ihmiset.. HÄVETKÄÄ!!! Saatatte itsekin joutua samanlaiseen tilanteeseen vielä. Se parhaiten nauraa, joka viimeksi nauraa.
Mutta se vain mietityttää, että kuna sanoo, että haluaa seurustella ja kun sitten löytääpi tämmöisen vapaan ihmisen, joka tunnustautuu sinkuksi, niin häntä aletaankin katsoa yhtäkkiä hyvin karsaasti.
Varsinkin muutamat naistuttavistani ajattelevat näin.. Eli esim. kun mies on tietyn ikäinen ja hän on vielä sinkku, niin hänessä täytyy olla jotain vikaa silloin, kun ei vielä varattu ole. Vaikka useinhan on tilanne se, että hän on seurustellutkin aiemmin ja jäänyt nyt vain sinkuksi syystä tahi toisesta.
Itseäni ainakin karmisi, jos joku minua pelkäisi vain sen takia, että satun olemaan vapaana eli olen sinkku, eli ihminen, jota ei kannata huolia kun ei kukaan muukaan ole vielä huolinut.
Noin ajattelevat ihmiset.. HÄVETKÄÄ!!! Saatatte itsekin joutua samanlaiseen tilanteeseen vielä. Se parhaiten nauraa, joka viimeksi nauraa.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Tuollainen on todella typerää. Ei sinkkuus ole mikään tauti. Voihan olla, että toisia ei ole seurustelu kiinnostanut ennen tai muuta vastaavaa. Itse olen sinkku ja nyt kiinnostaisi etsiä seuraa. Enkä tietääkseni ole kovin outo.
Otsikko on ihan tosi !!!
Ei kuitenkaan kaikkien osalta, mutta jos olet yli kolmekymppinen ja olet aina ollut sinkku tai jos olet joka toinen viikko parisuhteessa ja joka toinen sinkku, tai yleensä määräväliajoin olet sinkku niin epäilyni heräävät, sinulla voi olla sinkkutauti johon on vaikee löytää lääkettä...
Sinkkutautia on kahta lajia, omahyväisvirus joka aiheuttaa sen että kukaan ei ole tarpeeksi hyvä ja huonommuusvirus joka aiheuttaa sen että ei kelpaa kenellekkään!
Keksikääpä te ihmiset jotka elämästä niin paljon ymmärrätte lääkkeet näihin vaivoihin!
jos on kumpaakin virusta. Ei huoli niitä joille kelpaisi eikä kelpaa niille jotka huolisi...
taitaa meissä aikuissinkuissa olla.. saatikka se omat tavat-virus, joka tulee esille heti kun toinen yrittää reviirillemme tunkeutua ja sohvan kulmalle farkkujaan asetella...vai onko se geeneissä???
Onko noita viiruksia noin monen nimisiä.
Ja vielä Geeniäkin.
Kyllä meni vaikeeksi?
...on peritty sairaus joka tarkoittaa sinkulla suvaitsemattomuutta, siinä mäkätetään toiselle joka asiasta eikä toisella saisi olla omaa identiteettiä, tämän ominaisuuden omaavat ovat yleensä ikisinkkuja.
kuitenkin pariutuvat useimmin.
...miehet ovat niin pillunkipeitä että joskus pilaavat elämänsä sen puolesta, nuorimieshän valitsee naisen usein rintojen perusteella.
Mutta sitten kun iän myötä viisastuu...
naiset voivat piilottaa pienet muotonsa toppauksilla ym.
ensisijaisesti se on itsepetosta ja toisen petosta...
Itse monen vuoden sinkkunaisena tiedän miltä pitää näyttää, että tulen huomioiduksi. Ulkonäkö ratkaisee.
Ja myös sosiaalinen status.
Oletko hyvässäkin työssä , montako mukulaa kasvatat jne.
¨Milläs toppingilla lapset peität?
Oho.
Sinkku ei taidakaan olla sama kuin
YKSINHUOLTAJA!
.
...ei kivoja muksuja tarvi peitellä, kun vaan muistaa että se mieskin tarttis vähän huomioo, ihan kuin ne lapsetkin, sitten vasta voi tulla jotain takaisinkin.
Ei varmaan ole aina helppo olla naissinkku jolla lapsia, mutta jos nainen on muuten ok niin kyllä mies löytyy!
on just ne parhaimmat! ja lapselliset varatut miehet!
En ole vielä tavannut sellaista miestä, joka ei pettäisi, jos siihen mahdollisuus tulee...
Mutta positiivista tässä on se, ettei pettäjämiehet ole jättäneet vaimoaan.
MINULLA ON MUKAVAT LAPSET. OLEN FIKSU, mutta miestä ei löydy.
miksei se kävele miun ovelle ja kosi miuta? tai tutustu minuun?
kaikkin tänne ja heti.
Seksi kelpaa, mutta en ole sinkkueläin enkä edes newyorkissa...
Minä olen lapsellinen ja eronnut, erosin siksi että vaimo ei minusta ollut tarpeeksi hyvä ihminen ja elämä oli raskasta.
Sinkku olen siksi että olen epäluuloinen naisia kohtaan, usein he osaavat näytellä olevansa jotain muuta kuin mitä ovat todellisuudessa.
Lähes kaikki naiset ovat kovettuneita, tunteettomia, epäluotettavia, epäsiistejä ja ennakkoluuloisia kaikkea kohtaan ja elävät omassa saippuokuplassa jonne päästäkseen täytyy miehen olla juuri niin kuin nainen toivoo, omaa identiteettiä ei saa olla!
Tiedän todella paljon kunnon miehiä maaseudulla joilla ei ole kumppania, heillä on talot ja mökit ja harrastuksia, ovat rauhallisia ja luotettavia ja kilttejä, heillä vain on se paha vika että ovat ujoja ja pelkäävät monasti naisia, harmi juttu. Ja naiset ovat sellaisia että odottavat että mies tekisi deiteissä kaiken työn, osaisivat lipitellä ja puhua kauniisti, no nämä miehet saavatkin naisen kuin naisen eivätkä takuulla ole uskollisia yhdelle.
Arvon ladyt voisivatkin avata silmänsä joskus ja kohdistaa katseensa syrjässä olevaan ujompaan mieheen ja yrittää valloittaa tällainen omakseen hellillä katseilla ,ymmärtäväisyydellä ja sympaattisuudellaan, avata vähän omaa sieluaan ja tunnustaa tarpeitaan.
elämä potkii meitä päähän! Nyyh. Onneksi voin nyt keskittyä johonkin järkevään, muutan, enkä ehdi rypeä itsesäälissä. Ja uudessa kämpässä on mukavampi rypeäkin;)!
lainausmerkeissä, ei ole pahe! Olen vasta lähiaikoina herkistynyt/kyennyt huomaamaan oman rajoittuneisuuteni muiden huomaamisessa ja kohtaamisessa. Aina ne seurallisemmat ja menestyneimmät jopa tyylikkäimmät saavat huomioni ja valitettavasti ihailuni.
Vastaus ei välttämättä löydykään helposti ja läheltä.
Niin, meillä sinkuilla taitaa olla perisyntinä haavakuvan todeksi tulemisen odottaminen. PrinssiJhonnyDeppGerardDepradieu -messiaan paluu!
Terveisin Minussamitäänvikaa!
on kaksi syytä, miksi minä en mene itse suoraan ehdottelemaan miehille.. :)
1. Jos en pidä tästä henkilöstä tarpeeksi eli hänen ajatusmaailmansa ei ole viehättänyt minua, en ehdota mitään, sillä se olisi tyhjän lupaamista ja loukkaa miestä. En itsekään haluaisi moista kokea.
2. Toisekseen.. jos pidän jostakin ihmisestä todella, menen pahimmillani niin solmuun etten saa sanaa suustani vaikka muuten kyllä pystyn puhumaan. Tilannetta ei ainakaan helpota punaisena hehkuvat posket, jotka minulle tulevat hämmennyksen keskellä.
Mutta ehkäpä teen vielä aloitteen, kun olen varma että haluan tutustua kyseiseen immeiseen paremmin mutta mikäs kiire miulla on.. en ole kuolemassa (tietääkseni) heti huomenna.. tai jos olen, niin seuraavassa elämässä aina ehtiipi.
Kaverini,seurallinen naisiin vetävä sinkku,elämä täysin rempallaan..ja tyhmät naiset juoksevat hänen peräänsä,lerputtelemalla saa näköjään hyvän ensi vaikutelman...sniifs..en osaa lerputella eikä pituutta tarpeeksi.Mielestäni kannattaisi ottaa selvää minkälainen ihminen oikeesti on...höh..toihan tais olla osa syy,miks seuran ehtiminen on vaikeeta..tutustumiseenhan menee yleensä 2 vuotta Onneksi ulkona paistaa aurinko ja hankikeli :)
...hommata uus kämppä ja vaikka kumibarbara, korvaiskohan ne rakkautta, hmm...Sanelmalle riittää kämppä, kurjaa kun meikä on tullut niin vaativaksi elämän suhteen, pitäis oppia nöyräksi, nyyh!
Kumibarbara vastaa kutakuinkin naiselta vaatimaasi älykkyyttä. Ehkä niitä löytyy myös ujolla ilmeellä, kysy toki alan liikkeistä! Pahoin vain pelkään, että kotitöistä joudut edelleen suoritumaan itse.....
Mistä tuli muuten mieleeni, kun aikani on nyt kovasti sidottuna tapetteihin, mitä jos kokeneena alan miehenä pyöräyttäisit verhot minulle, toimitan mitat ja materiaalin.
Asiallisesti; älä aliarvioi estetiikkaa, mikäli elämäänsä joutuu, syystä tai toisesta, taaplaamaan yksin, mielummin sen tekee kauniissa ympäristössä. Ja milloin ottaa oikein päähän, voi kipaista ostamassa jotain uutta kivaa omaan kotiin....
En kyllä ymmärrä mistä olet saanut päähäsi etten halua tai osaa tehdä mitään?
Parasta aikaa avioliitossa oli se kun x opiskeli ja oli välillä viikon poissa, koti oli siistinä ja järjestyksessä, oli niin seesteistä olla tyttären kanssa kotona iltaisin, elämys oli jo se kun päiväkodissa vastaan juoksi onnellinen pikkutyttö jonka sai kopata syliin, eikä kukaan itkenyt iltaisin ja ollut tyytymättömänä!
ymmärsin Sinun osaavan tehdä lähes kaikkea. Juuri, koska erehdykseksesi otit älykkään vaimon, joka ei suostunut tekemään mitään. Ymmärsin myös useista katkeroituneista purkauksistasi, että jatkossa varot tekemästä moista erhettä. Johtopäätös - haluat tyhmän naisen joka tekee mielellään huushollihommia.
Vielä yksi hyvä syy olla sinkku - omassa huushollissaan saa joko rypeä tai puunata mielensä mukaan!
Up.
lisää.
Höh !! Kukako pelkää sinkkua ?? Toinen Sinkku tietenkin.On minuakin kyllä epäilty että jotain vikaa täytyy olla, vaik ei varmasti ole....ei oo.
Hih.. Entäpäs se, että sinkut näyttävät niin loisteliailta muiden silmissä, että muut eivät halua häiritä sinkkujen "onnea". Voisikos se sitten taasen olla yksi syy, miksi meitä kammoksutaan välistä?
Toisaalta.. osahan sinkuista on täysin tyytyväisiä tilanteeseensa eikä edes halua löytää paria mutta me muut.. Me olemme kummajaisia, kun emme ole varattuja emmekä halua olla vapaitakaan.. Niin sen varmaan täytyy olla.
Tuo muuten näyttää pitävän paikkansa.
Jos olet etenkin yli kolmekymppinen sinkkumies, moni epäilee sinun olevan varattu ja irtosuhteita hakeva ukkomies, parisuhteeseen kelpaamaton ylijäämä-luuseri tai seksiseuraa hakeva härö.
No, on asiassa onneksi se hyvä puoli, että oven taakse ei ainakaan pääse kiertymään jonoa ja saa olla ihan rauhassa...
Oonpahan valittanu ennenkin täällä ja valitan edelleen tai oikestaan yhdyn naikkosen mielipiteeseen. Eli kun olen 24-vuotias jätkä ja en ole seurustellut päivääkään niin mussa on ilman muuta kaikki vialla. Olen kusipää, niin ruma että heikottaa, köyhä, pedofiili, hintti, perverssi. Joten muhun ei missään nimessä saa tutustua.
Paitsi jos olisin seurustellut niin olisin erittäin hellä, äärettömän komea, tykkään lapsista, en ole hintti enkä perverssi.
se aamorin nuoli Sinuunkin osuu!
AIVAN VARMASTI! Asennoidut, että Sinusta kasvaa hyvä ystävä, ihmissuhdetta arvostava ihminen. Kyllä sitä tarkkailemalla, muiden virheistä oppimalla ,HAAVEILEMALLA saa todeksi ihan mitä vain. Älä lakka odottamasta, toivomasta, haaveilemasta. Joku tyttö saa Sinusta hyvän kumppanin! -ansaitsee Sinut!
"Varsinkin muutamat naistuttavistani ajattelevat näin.. Eli esim. kun mies on tietyn ikäinen ja hän on vielä sinkku, niin hänessä täytyy olla jotain vikaa silloin, kun ei vielä varattu ole. Vaikka useinhan on tilanne se, että hän on seurustellutkin aiemmin ja jäänyt nyt vain sinkuksi syystä tahi toisesta."
No, asiaan voi suhtautua myös toisin. Itse karsastan naisia, joka elävät vähän väliä sinkkuna ja jolla on takanaan suhteita sen verran, että laskuissa ei meinaa pysyä mukana. Silloin herää kysymys, miksi naisen suhteet eivät ole kestäneet ja onko hän parisuhderiippuvainen joko sanan varsinaisessa merkityksessä tai siksi, että on kavereiden painostuksen vuoksi on pakko olla aina joku, että julkisuuskuva pysyy kunnossa ?
Ihminen voi olla sinkku joko tahtomattaan ja samalla myös vapaaehtoisesti. Jälkimmäisellä tarkoitan sitä, että ketä tahansa ei ole pakko ottaa kumppaniksi. Yksin eläminen on vaihtoehto etenkin silloin, jos kohdalle ei ole osunut sopivaa ja ennen kaikkea vapaata kumppaniehdokasta. Sopivia ei kasva joka oksalla...
"Sinkkutautia on kahta lajia, omahyväisvirus joka aiheuttaa sen että kukaan ei ole tarpeeksi hyvä ja huonommuusvirus joka aiheuttaa sen että ei kelpaa kenellekkään!"
Tuo jälkimmäinen on pikemminkin seurausta nykyisestä kulttuurista, jossa suhteita ajatellaan lähinnä siitä näkökulmasta, mitä hyötyä MINÄ ITSE saan juuri tästä suhteesta. Tämä ajattelutapa on tyypillistä etenkin naisilla, mutta myös miehillä sitä on havaittavissa. Jos mies ei täytä "kriteereitä", se on ihan sama, kuinka hyvä mies on ihmisenä ja kumppanina ylipäätään.
Parisuhteen kannalta ikä on vain numero, eikä ole olemassa mitään oikeaa ikää pariutua. Olemassa on vain ja ainoastaan ihmisten omat ennakkoluulot, jotka estävät monen asian toteutumisen. Ihmiset kulkevat nykyisin laput silmillä, ja siksi moni asia jää huomaamatta.
Täytyy sanoa, että olipas SIISTI ketju. Jos tuosta ei huomaa, miten on keskustelun henki muuttunut naisvihamielisemmäksi niin jopa on.