Onko tällainen mielestänne ihastuneen työkaverin (naisen) käytöstä:
-Hän tervehtii aamulla minua hymy korvissa, muita työkavereita tervehtii "neutraalisti".
-Hakeutuu tauoille samaan aikaan kanssani tai jopa ehdottaa tauon pitämistä yhtä aikaa.
-Jutellessamme venyttelee usein niskaansa, pyörittelee hiuksiaan tai availee ja sulkee työtakin nappejaan.
-Katsoo aina pitkiä aikoja suoraan silmiin, usein huomaan myös hänen sivusilmällä tarkkailevan minua kauempaa.
-Kyselee todella pikkutarkasti asioista, joista olen hänelle kertonut.
-Joskus tulee ihan kylkeen kiinni, jos kysyn neuvoa jostain asiasta, vaikka ei olisi tarvetta tulla niin lähelle.
-Kehuu joskus ihan perustehtävienkin suorittamisesta lähes yliampuvasti.
Vai voiko olla vaan niin, että hän pitää minua muuten mukavana tyyppinä, jonka kanssa on helppo keskustella ja siksi hakeutuu seuraani?
-Hän tervehtii aamulla minua hymy korvissa, muita työkavereita tervehtii "neutraalisti".
-Hakeutuu tauoille samaan aikaan kanssani tai jopa ehdottaa tauon pitämistä yhtä aikaa.
-Jutellessamme venyttelee usein niskaansa, pyörittelee hiuksiaan tai availee ja sulkee työtakin nappejaan.
-Katsoo aina pitkiä aikoja suoraan silmiin, usein huomaan myös hänen sivusilmällä tarkkailevan minua kauempaa.
-Kyselee todella pikkutarkasti asioista, joista olen hänelle kertonut.
-Joskus tulee ihan kylkeen kiinni, jos kysyn neuvoa jostain asiasta, vaikka ei olisi tarvetta tulla niin lähelle.
-Kehuu joskus ihan perustehtävienkin suorittamisesta lähes yliampuvasti.
Vai voiko olla vaan niin, että hän pitää minua muuten mukavana tyyppinä, jonka kanssa on helppo keskustella ja siksi hakeutuu seuraani?
Vastaukset 11
Vanhimmat
No jos et noista ymmärrä, niin...
minäkin naisena toivoisin että hän MIES käyttäytyisi noin kun työpaikalla kohdataan;-).
Availee rintaliivejä ja työvaatteita tms :D
Jotta asia ei olisi niin yksinkertainen, niin tämä kyseinen nainen sattuu olemaan varattu. Siksi olen miettinyt, että voisiko kyseessä olla jonkinlainen oman viehätysvoiman testaus, jos kotona ei tule tarpeeksi huomiota. Että jos hän tekeekin nuo jutut tarkoituksella nähdäkseen reaktioni niihin. Tai flirttailee keventääkseen välillä kireää ilmapiiriä työpaikalla. Tuskinpa tästä nyt mitään romanssia kuitenkaan kehkeytyisi, en halua itse varattuun sekaantua.
Nyt on jo muutkin työkaverit huomanneet tämän naisen käytöksen ja itseäni tilanne alkaa jo vähän ahdistaa. Kohta varmaan alkaa liikkumaan huhuja meidän välisestä "salasuhteesta" tms. Vaikka tosiaan voi olla kyse ihan viattomasta flirtistäkin.
Miten tässä kannattaisi menetellä, jotta tilanne rauhoittuisi? Olen yrittänyt välillä vetäytyä vähän omiin oloihini, mutta siitä ei ole paljon apua. Silloin tämä nainen kyselee, onko jotain ikävää sattunut, kun olen hiljaisempi. Ja tietysti yrittää heti perään piristää flirttailemalla lisää...
Nainen vaan testaa omaa viehätysvoimaasi sinuun turvallisessa ympäristössä. Ei ole ihastunut, mutta taiten toimimalla saat hänestä kaverin / panon / tyttöystävän / vaimon. Sen puolesta lähtökohta on aivan fantastinen.
Tee itse tyylikäs, sopivan neutraali mutta samalla tarpeeksi röyhkeän suora aloite, niin tilanne selkiää. Nainen vastaa "kyllä", jos on kiinnostunut.
Alitajuisilla signaaleilla nainen kuitenkin viestittää olevansa ihastunutkin (huulten ja kasvojen koskettelu minulle puhuessa, kynän tai muun " fallossymbolin" pyörittely käsissä, laajentuneet pupillit, oikean ranteen ja kaulan paljastaminen, korkeampi puheääni, omien liikkeitteni kopioiminen ym.). Lisäksi tulemme vähän liiankin hyvin juttuun välillä.
Tuo suora aloite voisi olla hyvä idea. Täytyy kehitellä joku sellainen, etten kuitenkaan nolaa itseäni jos olenkin kaikki merkit tulkinnut väärin
Kaiken perusta: Varmistu, että naisella on sinusta positiivinen mielikuva. Tervehdi hymyn kera, ole kohtelias. Auta ja neuvo työasioissa, mutta kysele myös naisen arkipäivän kuulumiset, niistä syntyy aina luontevaa hyvän mielen juttelua. Pyydä tauolle samaan aikaan, istu vastapäätä. Kiinnostus ja ihastus saa ja pitääkin hieman näkyä. Tärkeää on aina toivottaa mukavat päivänjatkot. Mitä teet tänään töiden jälkeen? / Oliko kiva viikonloppu? jne.. Kysy ja kerro!
Tätä vaihetta on hyvä jatkaa pitkään, jotta nainen varmistuu siitä ettet ole kohtelias vain saadaksesi pesää. . Kuukaudesta puoleenkin vuoteen kannattaa mielensä malttaa. Usko pois: Nainen testaa sinua!
Aloitteen aika koittaa luonnostaan, huomaat kyllä oikean tilanteen ja hetken. Suoran aloitteen tulee olla hieman epäsuora: Voit vaikka kertoa viihtyväsi naisen seurassa, kehut jotain naisen luonteenpiirrettä ja valitella yhteisen ajan vähyyttä ( kun ollaan vaan töissä ) Tässä pitää mennä tilanteen mukaan, ei miettiä liikaa tai käyttää valmiiksi pohdittua iskurepliikkiä.
Naistahan et pyydä siis suoraan ulos / treffeille tms. Kuitenkin tässä kohtaa kiinnostunut nainen käy kyllä koukkuun
Friend zone: Naisen lokeroidessa sinut ystävälaatikkoon, kuittaa asia tyynesti sanomalla ettei mikään muu edes käynyt mielessäsi. Tässä kohtaa asetelma kääntyy: Nainen alkaa pohtia, että miksi hän ei ole sinulle kiinnostava romanttisessa mielessä. Äkkiä huomaatkin olevasi hyvinkin kaukana ystävälokerosta. Ja saat seksiä.
Nämä sisäistämällä saat naisen kun naisen mistä tahansa ja mihin tarkoitukseen tahansa.
Saattaa tuntea olonsa turvatuksi kanssasi. Et siis ole uhaksi parisuhteelle vaan friend zonea... Sori :/
Hän käyttäytyy kuin olisi kiinnostunut. On kyse vain sinusta miten siihen reagoit. Et halua sekaantua varattuun. Se on kunnioitettava ja hieno päätös, pidä se.
Työpaikalla? Yhä odotetaan sitä neutraaliutta siellä, ettei eletä toisen ihmisen elämää kertomalla oman "mielipiteensä" tilanteeseen.