enkä kaipaa töihin enää yhtään mun elämä on paljon parempaa työttömänän kuin
olisin töissä,en viittii enää edes reakoida millään tavalla työkkärin soitteluihin ja työtarjouksiin monta kertaa uhannu karenssilla mutta eipä ole näkynyt ja aivan sama vaikka tulisikin
4vuotta työtön
10
655
Vastaukset
- ntrhxcvnbxcv
Ole hyvä vaan. Elätän oikein mielelläni sinutkin ja muut sinunlaisesi laiskat paskat.
- muista-urpo
Muista elättää myös isot firmat yritystukineen ja maajussit maataloustukineen sekä suojatyöpaikkalaiset valtiolla ja kunnissa.
- ssssaaaww
Elätät myös kaikki turhat virkamiehet. Kuntien ja valtion ylisuuria palkkoja saavat johtajat. Asumistukien saajat tai oikeastaan vuokranantajat, jotka keinottelevat ym. ym. Veroparatiisiin tallettajat. Eläkeläisten massat ja palvelut ym. ym. Tilastoistahan ne löytyy mihin Suomen verorahat menee. Elätät myös pimeäntyöntekijät ja rikolliset.
Hassua vain työttömiä syyllistetään.Kaikki ei ole samanlaisia kuin aloittaja.- PieniPiruVasempaan
Mielenkiitoinen näkökulma.
Työssäkäyvä valittaa sitä, että hänen palkallaan ylläpidetään "työstäkieltäytyjiä" ja häneklle jää siksi vähemmän rahaa omasta työstään.
Perustelet sen oikeutuksen sillä, että koska palkalla elätetään niin paljon muitakin ihmisiä, niin sillä ei ole väliä vaikka elättäisiin enemmänkin ja palkasta jäisi vielä vähemmän sille ainoalle, joka tekee työn.
Minun mielestäni asia on juuri päinvastoin. Koska palkasta eleätetään jo niin montaa henkilöä, rasitusta ei voi enää lisätä vaan sitä pitää vähentää. Pitäähän työn olla tekijälleen kannustava.
Eikö ole hassua kuinka solidaarisuus on vain tyhjä sana, kun puhutaan maksajasta :D
- jaajuujuujaa1
Onks sul paljon työhistoriaa takana? paljon saat korvausta entä veiskö karenssi pois siitä suuren osan?
- pershoitsu
Ryhtysin taivaanrannan maalariksi minäkin,mutta tylsyys iskis ku kaikki kaverit töissä.
- evvk-duunit
Töissä vasta tylsää olisikin, samaa paskaa ja paskalla palkalla, ei kiitos enää.
Jos ei työn lisäksi muuta elämää ole niin kyllä on köyhää elämää ja onkin kiva koittaa saada muutkin samaan kurjuuteeen mukaan kun paremmasta ei tiedä.
Elämä on tässä ja nyt. - Anonyymi
Et sinä sitten mikään aito taivaanrannan maalari olisi, koska taivaanrannan maalarilla ei haaveilut lopu keksen ja tylsyys pääse iskemään.
- Anonyymi
Ei tuolla tavalla voi elellä 4 vuotta. Aloittaja puhuu palturia. Työttömyystuen menettää, jos toistuvasti kieltäytyy työstä jne. Joten aloittaja elelee korkeintaan toimeentulotuella. Tai valehtelee.
- Anonyymi
Kymmenisen vuotta enää eläkeikään, Luojan kiitos. Eläkkeellähän saakin sitten päätäntävallan itselleen ja voi vapaasti päättää, haluaako ajoittaista työtä vielä eläkkeen ohessa tehdä vai vaan olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1568345KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4337428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei713831Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521503522Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1112998Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään512567- 1262016
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231863Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv361684Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811530