Halpaa makkaraa

HK:n sininen, vetinen ja veltto, kalvakka ja kelmeä. Etelästä tuotu. Hyi hitto.
141183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Eikä se edes ole halpaa laatuunsa nähden.
Kalleimmasta päästä olevaa paskanjatkoa.

Äänestä

Siksi kannattaa syödä aina saksalaista makkkaraa ja käyttää muitakin saksalaisia tuotteita.

Äänestä

Vetinen, veltto ja kalvakka ...tulee meleen ihan muuta. Entinen mieheni ja hänen se.

Äänestä
  • Etelästä tuotu?

    Äänestä

Makkaraa on monta erilaista. Eihän tuo HK:n sininen ole vielä paha, siitä tekkee hyvän makkarakeiton, lapset syövät sellaisenaankin. Toisaalta suomessa makkaravalikoima on aika suppea, nyt on grillimakkarolihin viime vuosina tuotu valkosipuli, sinihomejuusto ym- erikoisuuksia, mutta leikkelemakkaroissa näitä ei vielä juuri ole.

Käyn työn puolesta tuolla Ruotsin puolella Luulajassa. Sieltä olen ostanut pari kertaa Falukorv-makkaraa. Peri-suomalaisittain ajatellen se on pahaa, harmaata mausteista jauhomakkaraa. Mutta se on hemmetin hyvää makkarakeitossa. Samoin erikaiset nötkorv-makkarat ovat monesti todella mausteisia, muuten ne vastaavat melko hyvin HK:n sinistä, punaista makkaraa tai vaikka uunimakkaraa.

Suomesta puuttuu täysin esim varmkorv, joka on vähän kuin suomalaiset nakit, mutta pitempi, hodareissa monesti näkee, samoin mausteisena ja ylisuolaisena olutmakkarana.

Suomesta puuttuu myös "frukostkorv", joka on ruotsalainen erikoisuus. Se on mausteinen vähän suomalaisia grillimakkaroita muistuttava melko lihaisa makkara. Sekin on mausteinen, yleensä ainakin paprikaa ja sipulia, olen törmännyt aika tömäköihin makuihinkin näiden kanssa.

Makkara on mitä on. Jos miehen puutteessa näitä tai vaikka HK:n sinistä aikoo käyttää, jätä sentään kuori paikalleen, on vähän jämympi paketti...

Äänestä
  • Falukorv-makkarahan on hiton hyvää jo sinälläänkin, olkoonkin erilaista kuin suomalaiset makkarat. En ymmärrä, miksi useimmat inhoavat sitä..?
    Suomalaisista taasen Atrian Punainen on paljon parempi makkara kuin HK:n Sininen.

    Äänestä

HK:n sininen lenkki tehtiin sodan jälkeen kilpailemaan ns. suomi-makkaran kanssa.
Silloin ei juuri muita makkaroita ollut ja ihmiset tottuivat siihen ja sen mauttomuuteen. HK sitä valmistaa, koska se myy vieläkin hyvin, kai ihmiset ostaa juuri sen takia, kun siinä ei paljoa makuja ole. Varmasti myös laitosruokien raaka-aineena se on oiva, koska laitosruoan pitää olla mautonta, jotta se kelpaa kaikille.

Äänestä

HK:n sininen on mielestäni herkkua kylmänä. Uunissa tai muutoin lämmitettynä ehtaa skeidaa.

Äänestä

Nainen on Miesten mielestä vain halpa makkara,auki syytä Pihtipudas, ministeri taso,Tena Myyntinä.

Äänestä
  • Ketjun aloittaja on tainnu tarkastella vehettään kriittisesti ja yhdistää sen mielessään korkeampaa laatuluokkaa olevaan lenkkimakkaraan.

    Äänestä

Hevosen lisää haa metwursti on.

Äänestä

Falut korva olla huva makara rootsi

Äänestä
  • Falulorva ola tehda sonimunat

    Äänestä

Kulla on huva makara ja sopiva Kokko iltapala

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vittu.että.vituttaa kirjoitti:

HK:n sininen, vetinen ja veltto, kalvakka ja kelmeä. Etelästä tuotu. Hyi hitto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu