Kertokaa, pyydän

vatsalihaksiahaluan

Jätkä 17v kysyy aiheesta vatsalihastreeni kotona.

Olen parin kuukauden aikana iltaisin kotona nelisen kertaa viikossa suorittanut tälläistä vatsalihastreeniä:

- yht. 100kpl istumaannousu kädet niskan takana. (suoritan siis 40x vajaa minuutin tauko, 30x vajaa minuutin tauko ja 30x)

-yht. 6-8min lankkua (teen sen verran mitä hyvältä tuntuu, mutta aina vähintään 2min reilu minuutin tauko, 2min reilu minuutin tauko ja 2min)

Tunnen vatsalihaksieni voimistuneen, mutta mitään silminnähtävää muutosta ei ole tapahtunut.
En ymmärrä näistä treenihommista mitään, joten plz kertokaa minulle miltä tämä minun treenini kuulostaa/miten voin sitä parantaa? Rehellisenä tavoitteena siis pyykkilautavatsa
Ps. pituutta noin 180cm ja painoa vähän reipas 70kg

5

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjhgffd

      Vatsalihakset tehdään keittiössä...

      • vatsalihaksiahaluan

        Kerro toki lisää


      • Kommentti viittaa varmaan siihen, että erottuva ja lihaksikas pyykkilautavatsa vaatii alhaisen rasvaprosentin. Esimerkiksi vähän pehmeälihaisella voimanostajalla saattaa olla todella vahvat vatsalihakset, mutta jos kropassa on reilummin rasvaa, eivät nämä lihakset näy kunnolla.

        Ihan aluksi voi jo sanoa, että suurin osa ihmisistä (ainakin niistä, jotka eivät kauheasti tiedä lihaskuntoharjoittelusta) tekee istumaannousut väärillä lihaksilla. Vatsalihakset sitä paitsi aktivoituvat kunnolla vain rutistusten alkuvaiheessa, joten tämä liike ei ole parhaita vaihtoehtoja vatsalihasten treenaamiseen. Suosittelen lukemaan tämän seuraavan artikkelin ja sen jatko-osat, niissä on selkeästi kerrottu teoriaa ja annetaan esimerkkejä hyvistä liikkeistä:

        https://lihastohtori.wordpress.com/2012/04/22/vatsalihakset-rantakuntoon-osa-i/


      • vatsalihaksiahaluan
        senja_92 kirjoitti:

        Kommentti viittaa varmaan siihen, että erottuva ja lihaksikas pyykkilautavatsa vaatii alhaisen rasvaprosentin. Esimerkiksi vähän pehmeälihaisella voimanostajalla saattaa olla todella vahvat vatsalihakset, mutta jos kropassa on reilummin rasvaa, eivät nämä lihakset näy kunnolla.

        Ihan aluksi voi jo sanoa, että suurin osa ihmisistä (ainakin niistä, jotka eivät kauheasti tiedä lihaskuntoharjoittelusta) tekee istumaannousut väärillä lihaksilla. Vatsalihakset sitä paitsi aktivoituvat kunnolla vain rutistusten alkuvaiheessa, joten tämä liike ei ole parhaita vaihtoehtoja vatsalihasten treenaamiseen. Suosittelen lukemaan tämän seuraavan artikkelin ja sen jatko-osat, niissä on selkeästi kerrottu teoriaa ja annetaan esimerkkejä hyvistä liikkeistä:

        https://lihastohtori.wordpress.com/2012/04/22/vatsalihakset-rantakuntoon-osa-i/

        Kiitoksia hyödyllisestä linkistä!


    • vatsapyöräreeni

      Me ollaan noin saman ikäsii,painosii,pitusii ja mulla on hyvä vinkki miten saat minuutissa näkyviin käytä vatsapyörää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      163
      10565
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      87
      7465
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7367
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7336
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      22
      7301
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7259
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6662
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6486
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5720
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5505
    Aihe