Aretalogia

LöytyRoskistaAretalogia

Leo osaa kirjoittaa erittäin hyvin ja mielenkiintoisesti.
Se on arvokas taitolaji joka on vain harvoilla.

18

324

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MielenkiintoaPitääOlla

      Lappilainen on kyllä turha lehti. Ei mitään lukemisen arvoista koskaan. Tulee joskus ilmaisjakeluna.
      Menee roskiin niin että vilahtaa.
      Turhaa niitä on tänne lähettää.
      Aretalogia on kyllä hyvä. Siinä on jotain lukemistakin.
      Tulee harvoin. Kerran vuodessa.

    • PoijjaatHarjoitelkaa

      Ottakaa mallia Leolta kirjoittamisessa.
      Hän sen taidon katos poijjaat osaa.
      Se on taitolaji joka on vain harvoilla.
      Täällä palstoilla sitä ei ole monella.
      Liekkö yhdelläkään.

    • joooooooooooooooooooo

      Leo kehuu aina mm itteään siinä lehtisessä,olen senverran sitä lukenut.

    • EiMatuille
    • PysyväEhkäisyPelastaa
    • Anonyymi

      Tämä lehti ei kai enää ilmesty,vai eikö sitä jaeta jokakolkkaan.

    • Anonyymi

      Tainnu kirjoittaja siirtyä taivaallisiin sotajoukkoihin

    • Anonyymi

      Nyt kun valmistuu kemiin uusi sellutehdas,niin alkaahan loputkin metsät hupenemaan kovaa vauhtia. Ei lapinmetsät kovin monta vuotta enää kestä hakata tämä kait kaikille vissiinkin jo selvä. Tukkipuita ei juurikaan enää löydy,poikkeuksena joidenkin könttiuulien säästetyt metsäpalstat.

      • Anonyymi

        Kyllähän ne könttiuulienkin palstat parturoidaan ajankuluessa. Meinaan kun viikateukkeli vierailee uulien luona. Hyvin on nähtynä,sileää tulee,kun uulat jättää tämän maailman.


    • Anonyymi

      Kaikki muut politikot ovat hehkuttaneet Kemin selluinvestoinnin mahtavuudesta ja kehuneet kuinka tärkeä asia se on Suomelle, mutta Vihreät ovat pysyneet poissa julkisuudesta ettei vaan joutuisi paljastamaan töitä tuhoavaa kantaansa.

    • Anonyymi

      Maan korkeimpia vallankäyttäjiä kohtaan täytyy tietenkin olla kriittinen, mutta siitä huolimatta mielestäni Jussi Halla-ahoa ja Riikka Purraa kohdellaan toisinaan epäreilulla tavalla mediassa. Alan olla vakuuttunut, että se ei yksinkertaisesti voi johtua enää vain vahingoista tai välinpitämättömyydestä, vaan jostain surullisesta ja patoutuneesta kiukusta perussuomalaista puoluetta kohtaan.
      Onhan PS pelkillä ohjelmillaan poliittisen menneen ajan konsensuspolitiikan häirikkö, joka ei suostu taipumaan kaikessa vanhojen valtapuolueiden asettamaan muottiin. Siten Riikka ja Jussi molemmat ovat tietenkin syypäitä siihen, ovathan molemmat ääniharavia ja vaaleissa kansan suosikkeja. Ja vielä keskeisiä henkilöitä, jotka ovat nostaneet ja tehneet puolueesta sen, mitä se tänään on. Valtaa käyttävä suuri puolue, joka vie ohjelmatavoittetaan osaksi lainsäädäntöä.
      Aloitetaan puhemiehestä. Nähdäkseni Jussi on suoritunut tehtävästään kiitettävästi. Siitä huolimatta tuntuu, että aktiivisesti ja lähes päivittäin hänen toiminnastaan ja puheistaan pyritään keksimällä keksimään jotain, mistä loukkaantua.
      Milloin hän on tuominnut jonkun asian väärällä tavalla tai jättänyt tuomitsematta. Milloin jakanut väärin puheenvuoroja salissa tai milloin kommentoinut ylipäätänsä jotain ajankohtaista asiaa. Kaikesta hänen tekemisistä halutaan aktiivisesti keksiä syy loukkaantumiselle. Toisinaan se menee niin koomiseksi, että sille ei voi kun nauraa.
      Sitten Riikasta. Nyt ihan tuoreena esimerkkinä tämä törkeä tappamisella flirttaileva taideteos, niin se ei yksinkertaisesti näytä aiheuttavan minkäänasteista pöyristymistä maamme suurimmissa medioissa.
      Ihan jokainen ihminen tässä maassa, myös paatuneimmat sosialistit tietävät sen, että jos samanlainen maalaus olisi kohdistunut yhteenkin aiemman hallituskauden viisikosta, ei sitä oltaisi käsitelty mediassa tällä tavalla. Uskoakseni joku toimittajakin sen kehtaa mielessään ääneen myöntää, joskaan tuskin siitä kirjoittaa.
      Jostain todella kummallisesta syystä, tätä katsotaan läpi sormien. Kuten katsottiin ”leikataan Purralta ja Orpolta päät” lakanaa äärivasemmistolaisten kantamana. Siinäkin samaisessa mielenosoituksessa marssi opposition kansanedustajia, mutta ei siitä heiltä media mitään ylimääräistä kysellyt. Kuten jo huomaatte, kaikki eivät pelaa samoilla säännöillä.
      Samaa kaksoisstandardien kyllästämää fanfaaria on havaittu istuntosalissa. Milloin oppositiosta viitataan laitaoikeistoksi, äärioikeistoksi tai sinimustaksi hallitukseksi, mutta sen kerran, kun Riikka Purra erehtyy kutsumaan periaateohjelmassaan itseään sosialistisena pitämää puoluetta sosialistiseksi, alkaa järjetön myrsky.

      • Anonyymi

        Sanon "мне похуй", se tarkoittaa "en välitä paskasta".

        Toisella kielelläni : "me importa una mierda"

        Sellaiset ongelmanne ovat barbaarisia ongelmia uiuiooo


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sanon "мне похуй", se tarkoittaa "en välitä paskasta".

        Toisella kielelläni : "me importa una mierda"

        Sellaiset ongelmanne ovat barbaarisia ongelmia uiuiooo

        "Sanon "мне похуй", se tarkoittaa "en välit....."

        olette kakkiva pelle prut, prut, prutpruthhhhhhh....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sanon "мне похуй", se tarkoittaa "en välitä paskasta".

        Toisella kielelläni : "me importa una mierda"

        Sellaiset ongelmanne ovat barbaarisia ongelmia uiuiooo

        Pentin puhe on aina ajankohtainen

        https://youtu.be/ZqJFPAGSRyc


    • Anonyymi
      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Minun aloittama keskustelu tuokin aikoinaan.
      Liian vaikea aihe varmaan tuokin sopuleille.
      Enkä itse ole jatkanut sitä tuon pitempään.

      • Anonyymi

        Leo oli rohkea persoona.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2727
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      294
      2604
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      41
      2334
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1414
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1102
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1080
    7. 57
      782
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      771
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      699
    10. Mitä jos soitan sulle niin ettei numero näy?

      😊
      Ikävä
      55
      682
    Aihe