3kk karenssi lusittu!

ArbeitMachtHeiHei

Elin koko karenssin ajan elämänlaadultani parempaa elämää kuin töissä ollessani. Jos kamppailet huonossa työpaikassa ja mietit/olet miettinyt pois lähtemistä vuosia, voin vain suositella sitä sinulle.

Karenssin ajan tulee ihan hyvin toimeen, vaikkei olisikaan huomattavia säästöjä. Ei kannata jäädä päiväksikään huonoon työpaikkaan, joka heijastuu negatiivisesti koko elämään.

Ei kannata jäädä narsistisen pomon tai työkavereiden silmätikuksi, se ei lopu koskaan, pahenee vain.

Ei kannata olla se, jolta odotetaan huomattavasti suurempaa työpanosta kuin muilta ja vaaditaan enemmän, eikä se näy tilinauhassa. Usko minua, maailma on pullollaan työpaikkoja, ja jotkut niistä ovat jopa ilmapiiriltään ihan siedettäviä.

1

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinonasiat

      Juu kyllä täällä maalla ainakin tulisi toimeen leikatullakin toimeentulotuella ihan hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      259
      2727
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      17
      2197
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      339
      1934
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      105
      1659
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      96
      1599
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      208
      1313
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1220
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1141
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1103
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      75
      1083
    Aihe