Olen aloittelija eivätkä pelin hienoudet ole vielä hallinnassa. Osaako kukaan selittää yläkierteen (mahdollisesti?) aiheuttamaa muutosta ja muutoksen syytä pallon lentorataan. Näyttäisi nimittäin sille, että yläkierre "pudottaa" pallon nopeammin alas kuin kierteetön pallo. Jos näin on, niin
1) etu on merkittävä: pallon voi lyödä suurempaan nopeuteen ja se putoaa silti kentälle eikä jysähdä takapressuun
2) mikä tämän aiheuttaa: voiko selitys olla, että jostain syystä pallon yläpuolelle syntyy ylipaine ja alapuolelle alipaine (vrt lentokoneen siipi - joskin siinä ylipaine on alapulella)
Yläkierre ja pallon lentorata
6
1330
Vastaukset 6
- einim
Yläkierrettä kun lyö, niin pallo rupeaa pyörimään ja kierre estää palloa menemästä yli rajojen.Pallon lentoradasta tulee kaari.Suora lyönti on huomattavasti riskialttiimpi lyönti,pallo lentää kovempaa, mutta se menee helposti yli rajojen.Pallon lentorata on laaka.
- turvana
Osaatko sanoa mikä sen aiheuttaa. Ilmiön tosiaan havaitsee, mutta sen (lentoradan kaarevuuden lisäyksen) aiheuttajaa en osaa päätellä
- tennis_aloittelija
https://en.wikipedia.org/wiki/Magnus_effect
Eli olit oikealla jäljillä jo aloituksessasi. Pyörivä pallo aiheuttaa ilmanvirran ja ilmavirta painaa palloa alaspäin. Ja tämähän ei ole tenniksen "hienous" vaan peruslyönti jota pitäisi opetella heti alkumetreiltä. Käytännössä lähes kaikki lyönnit lyödään yläkierteellä, muuten pitäisi voimaa rajoittaa paljon jotta ei menisi pitäksi. Lisäksi yläkierteinen pomppaa hieman alustasta riippuen korkeammalle, joka hankaloittaa pallon palauttamista.
Mutta onpa alakierteelläkin paikkansa. Silloin pallo "kelluu" pidempään, mutta maahan osuessaan pomppu jää matalaksi ja on tietyissä paikoissa vaikea palauttaa. - turvana
No nyt selvisi, kiitos vastauksista. Idea on siis aivan sama, kuin lentokoneen siivissä ja liki sama kuin polttomoottorin vapaasti hengittävässä kaasuttimessa. Eli:
1) pallon yläpuolella pyörimissuunta aiheuttaa ilman liikettä ilmakehän (=ohi virtaavan ilman) vastaisesti eli "tihentää" ilmaa, josta seuraa ylipaine
2) pallon alapuolella pyörimisliike suuntaa ilmaa ohi virtaavan ilman suuntaisesti eli ikään kuin lisää ohi virtaavan ilman nopeutta, josta seuraa alipaine.
Ylipaine pallon yläpuolella ja alipaine alapuolella toki aiheuttavat lentorataan muutoksen, joka tuo pallon kierteetöntä lyöntiä nopeammin alas.
Olisiko yläkierteellä kuitenkin pomppua madalta vaikutus ja alakierteellä vastaavasti pomppua korottava vaikutus. Periaatteessa voimakas alakierre voisi kaiketi aiheuttaa sen, että pallo pomppaisi takaisin omalle pelipuolella ;) - tennis_aloittelija
turvana kirjoitti:
No nyt selvisi, kiitos vastauksista. Idea on siis aivan sama, kuin lentokoneen siivissä ja liki sama kuin polttomoottorin vapaasti hengittävässä kaasuttimessa. Eli:
1) pallon yläpuolella pyörimissuunta aiheuttaa ilman liikettä ilmakehän (=ohi virtaavan ilman) vastaisesti eli "tihentää" ilmaa, josta seuraa ylipaine
2) pallon alapuolella pyörimisliike suuntaa ilmaa ohi virtaavan ilman suuntaisesti eli ikään kuin lisää ohi virtaavan ilman nopeutta, josta seuraa alipaine.
Ylipaine pallon yläpuolella ja alipaine alapuolella toki aiheuttavat lentorataan muutoksen, joka tuo pallon kierteetöntä lyöntiä nopeammin alas.
Olisiko yläkierteellä kuitenkin pomppua madalta vaikutus ja alakierteellä vastaavasti pomppua korottava vaikutus. Periaatteessa voimakas alakierre voisi kaiketi aiheuttaa sen, että pallo pomppaisi takaisin omalle pelipuolella ;)Juuri näin.
Mutta yläkierteinen pomppaa ylemmäs, laita youtubeen kick serve. Eli siinä voimakkaalla yläkierteellä oleva pallo pomppaa parhaimmillaan vastustajan pään yläpuolelle ja on vaikeampi palauttaa, käytetään yleisesti kakkossyöttönä.
Lisäksi laita youtubeen vaikka Federer Drop shot. Siinä ns. backhand slicenä lyödyt lyönnit pomppaa ehkä 20cm ja näyttää ikään kuin pysähtyisi, eli aivan mahdoton palauttaa. Voimakkaalla alakierteellä todellakin pomppaa takaisin verkon omalle puolelle. Ajattelisin niin, että mitä voimakkaampi alakierre, sitä enemmän pomppu alenee, mutta tarpeeksi isolla "kääntyy" jotenkin niin että alkaa pomppu taas nousemaan mutta takaisinpäin.
Ei ihan oma järki riitä tuohon, mutta näin päin se menee.
- Sivukierre
Yläkierre pomppaa ylemmäs, koska se tulee kenttään jyrkemmässä kulmassa (kurvaa alas lopussa). Kierteellä ei ole pompun lähtökulmaan kovin suurta vaikutusta, suurempi vaikutus on tulokulmalla. Näin silloin kun pallon vauhti on suhteellisen suuri.
Takaisin omalle puolelle pomppaavat pallot (harvinaista mutta mahdollista) ovat voimakkaasti taka/alakierteisiä varsin pystystä putoavia palloja (ei iskeydy kenttään kovalla vauhdilla), niissä kierre ehtii ottaa kiinni kenttään sen verran että pallo voi parhammillaan pompata takaisinpäin. Jos ei halua menettää pistettä pitää palloa vähintään päästä koskettamaan ennen kuin se ylittää verkkonauhan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1001129
- 50932
- 119903
- 145877
- 70677
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40669Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu187627- 33594
- 70579
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.101578Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47568- 80540
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62534- 39509
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35494Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i4483- 45473
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64469Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31466- 42460