Yläkierre ja pallon lentorata

turvana

Olen aloittelija eivätkä pelin hienoudet ole vielä hallinnassa. Osaako kukaan selittää yläkierteen (mahdollisesti?) aiheuttamaa muutosta ja muutoksen syytä pallon lentorataan. Näyttäisi nimittäin sille, että yläkierre "pudottaa" pallon nopeammin alas kuin kierteetön pallo. Jos näin on, niin
1) etu on merkittävä: pallon voi lyödä suurempaan nopeuteen ja se putoaa silti kentälle eikä jysähdä takapressuun
2) mikä tämän aiheuttaa: voiko selitys olla, että jostain syystä pallon yläpuolelle syntyy ylipaine ja alapuolelle alipaine (vrt lentokoneen siipi - joskin siinä ylipaine on alapulella)

6

1051

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • einim

      Yläkierrettä kun lyö, niin pallo rupeaa pyörimään ja kierre estää palloa menemästä yli rajojen.Pallon lentoradasta tulee kaari.Suora lyönti on huomattavasti riskialttiimpi lyönti,pallo lentää kovempaa, mutta se menee helposti yli rajojen.Pallon lentorata on laaka.

      • turvana

        Osaatko sanoa mikä sen aiheuttaa. Ilmiön tosiaan havaitsee, mutta sen (lentoradan kaarevuuden lisäyksen) aiheuttajaa en osaa päätellä


      • tennis_aloittelija

        https://en.wikipedia.org/wiki/Magnus_effect

        Eli olit oikealla jäljillä jo aloituksessasi. Pyörivä pallo aiheuttaa ilmanvirran ja ilmavirta painaa palloa alaspäin. Ja tämähän ei ole tenniksen "hienous" vaan peruslyönti jota pitäisi opetella heti alkumetreiltä. Käytännössä lähes kaikki lyönnit lyödään yläkierteellä, muuten pitäisi voimaa rajoittaa paljon jotta ei menisi pitäksi. Lisäksi yläkierteinen pomppaa hieman alustasta riippuen korkeammalle, joka hankaloittaa pallon palauttamista.

        Mutta onpa alakierteelläkin paikkansa. Silloin pallo "kelluu" pidempään, mutta maahan osuessaan pomppu jää matalaksi ja on tietyissä paikoissa vaikea palauttaa.


      • turvana

        No nyt selvisi, kiitos vastauksista. Idea on siis aivan sama, kuin lentokoneen siivissä ja liki sama kuin polttomoottorin vapaasti hengittävässä kaasuttimessa. Eli:
        1) pallon yläpuolella pyörimissuunta aiheuttaa ilman liikettä ilmakehän (=ohi virtaavan ilman) vastaisesti eli "tihentää" ilmaa, josta seuraa ylipaine
        2) pallon alapuolella pyörimisliike suuntaa ilmaa ohi virtaavan ilman suuntaisesti eli ikään kuin lisää ohi virtaavan ilman nopeutta, josta seuraa alipaine.
        Ylipaine pallon yläpuolella ja alipaine alapuolella toki aiheuttavat lentorataan muutoksen, joka tuo pallon kierteetöntä lyöntiä nopeammin alas.
        Olisiko yläkierteellä kuitenkin pomppua madalta vaikutus ja alakierteellä vastaavasti pomppua korottava vaikutus. Periaatteessa voimakas alakierre voisi kaiketi aiheuttaa sen, että pallo pomppaisi takaisin omalle pelipuolella ;)


      • tennis_aloittelija
        turvana kirjoitti:

        No nyt selvisi, kiitos vastauksista. Idea on siis aivan sama, kuin lentokoneen siivissä ja liki sama kuin polttomoottorin vapaasti hengittävässä kaasuttimessa. Eli:
        1) pallon yläpuolella pyörimissuunta aiheuttaa ilman liikettä ilmakehän (=ohi virtaavan ilman) vastaisesti eli "tihentää" ilmaa, josta seuraa ylipaine
        2) pallon alapuolella pyörimisliike suuntaa ilmaa ohi virtaavan ilman suuntaisesti eli ikään kuin lisää ohi virtaavan ilman nopeutta, josta seuraa alipaine.
        Ylipaine pallon yläpuolella ja alipaine alapuolella toki aiheuttavat lentorataan muutoksen, joka tuo pallon kierteetöntä lyöntiä nopeammin alas.
        Olisiko yläkierteellä kuitenkin pomppua madalta vaikutus ja alakierteellä vastaavasti pomppua korottava vaikutus. Periaatteessa voimakas alakierre voisi kaiketi aiheuttaa sen, että pallo pomppaisi takaisin omalle pelipuolella ;)

        Juuri näin.

        Mutta yläkierteinen pomppaa ylemmäs, laita youtubeen kick serve. Eli siinä voimakkaalla yläkierteellä oleva pallo pomppaa parhaimmillaan vastustajan pään yläpuolelle ja on vaikeampi palauttaa, käytetään yleisesti kakkossyöttönä.

        Lisäksi laita youtubeen vaikka Federer Drop shot. Siinä ns. backhand slicenä lyödyt lyönnit pomppaa ehkä 20cm ja näyttää ikään kuin pysähtyisi, eli aivan mahdoton palauttaa. Voimakkaalla alakierteellä todellakin pomppaa takaisin verkon omalle puolelle. Ajattelisin niin, että mitä voimakkaampi alakierre, sitä enemmän pomppu alenee, mutta tarpeeksi isolla "kääntyy" jotenkin niin että alkaa pomppu taas nousemaan mutta takaisinpäin.

        Ei ihan oma järki riitä tuohon, mutta näin päin se menee.


    • Sivukierre

      Yläkierre pomppaa ylemmäs, koska se tulee kenttään jyrkemmässä kulmassa (kurvaa alas lopussa). Kierteellä ei ole pompun lähtökulmaan kovin suurta vaikutusta, suurempi vaikutus on tulokulmalla. Näin silloin kun pallon vauhti on suhteellisen suuri.

      Takaisin omalle puolelle pomppaavat pallot (harvinaista mutta mahdollista) ovat voimakkaasti taka/alakierteisiä varsin pystystä putoavia palloja (ei iskeydy kenttään kovalla vauhdilla), niissä kierre ehtii ottaa kiinni kenttään sen verran että pallo voi parhammillaan pompata takaisinpäin. Jos ei halua menettää pistettä pitää palloa vähintään päästä koskettamaan ennen kuin se ylittää verkkonauhan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      134
      7396
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      21
      2737
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      286
      1447
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      205
      1166
    5. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1089
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      82
      1039
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1002
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      861
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      15
      823
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      816
    Aihe