Olen aloittelija eivätkä pelin hienoudet ole vielä hallinnassa. Osaako kukaan selittää yläkierteen (mahdollisesti?) aiheuttamaa muutosta ja muutoksen syytä pallon lentorataan. Näyttäisi nimittäin sille, että yläkierre "pudottaa" pallon nopeammin alas kuin kierteetön pallo. Jos näin on, niin
1) etu on merkittävä: pallon voi lyödä suurempaan nopeuteen ja se putoaa silti kentälle eikä jysähdä takapressuun
2) mikä tämän aiheuttaa: voiko selitys olla, että jostain syystä pallon yläpuolelle syntyy ylipaine ja alapuolelle alipaine (vrt lentokoneen siipi - joskin siinä ylipaine on alapulella)
Yläkierre ja pallon lentorata
6
1326
Vastaukset 6
- einim
Yläkierrettä kun lyö, niin pallo rupeaa pyörimään ja kierre estää palloa menemästä yli rajojen.Pallon lentoradasta tulee kaari.Suora lyönti on huomattavasti riskialttiimpi lyönti,pallo lentää kovempaa, mutta se menee helposti yli rajojen.Pallon lentorata on laaka.
- turvana
Osaatko sanoa mikä sen aiheuttaa. Ilmiön tosiaan havaitsee, mutta sen (lentoradan kaarevuuden lisäyksen) aiheuttajaa en osaa päätellä
- tennis_aloittelija
https://en.wikipedia.org/wiki/Magnus_effect
Eli olit oikealla jäljillä jo aloituksessasi. Pyörivä pallo aiheuttaa ilmanvirran ja ilmavirta painaa palloa alaspäin. Ja tämähän ei ole tenniksen "hienous" vaan peruslyönti jota pitäisi opetella heti alkumetreiltä. Käytännössä lähes kaikki lyönnit lyödään yläkierteellä, muuten pitäisi voimaa rajoittaa paljon jotta ei menisi pitäksi. Lisäksi yläkierteinen pomppaa hieman alustasta riippuen korkeammalle, joka hankaloittaa pallon palauttamista.
Mutta onpa alakierteelläkin paikkansa. Silloin pallo "kelluu" pidempään, mutta maahan osuessaan pomppu jää matalaksi ja on tietyissä paikoissa vaikea palauttaa. - turvana
No nyt selvisi, kiitos vastauksista. Idea on siis aivan sama, kuin lentokoneen siivissä ja liki sama kuin polttomoottorin vapaasti hengittävässä kaasuttimessa. Eli:
1) pallon yläpuolella pyörimissuunta aiheuttaa ilman liikettä ilmakehän (=ohi virtaavan ilman) vastaisesti eli "tihentää" ilmaa, josta seuraa ylipaine
2) pallon alapuolella pyörimisliike suuntaa ilmaa ohi virtaavan ilman suuntaisesti eli ikään kuin lisää ohi virtaavan ilman nopeutta, josta seuraa alipaine.
Ylipaine pallon yläpuolella ja alipaine alapuolella toki aiheuttavat lentorataan muutoksen, joka tuo pallon kierteetöntä lyöntiä nopeammin alas.
Olisiko yläkierteellä kuitenkin pomppua madalta vaikutus ja alakierteellä vastaavasti pomppua korottava vaikutus. Periaatteessa voimakas alakierre voisi kaiketi aiheuttaa sen, että pallo pomppaisi takaisin omalle pelipuolella ;) - tennis_aloittelija
turvana kirjoitti:
No nyt selvisi, kiitos vastauksista. Idea on siis aivan sama, kuin lentokoneen siivissä ja liki sama kuin polttomoottorin vapaasti hengittävässä kaasuttimessa. Eli:
1) pallon yläpuolella pyörimissuunta aiheuttaa ilman liikettä ilmakehän (=ohi virtaavan ilman) vastaisesti eli "tihentää" ilmaa, josta seuraa ylipaine
2) pallon alapuolella pyörimisliike suuntaa ilmaa ohi virtaavan ilman suuntaisesti eli ikään kuin lisää ohi virtaavan ilman nopeutta, josta seuraa alipaine.
Ylipaine pallon yläpuolella ja alipaine alapuolella toki aiheuttavat lentorataan muutoksen, joka tuo pallon kierteetöntä lyöntiä nopeammin alas.
Olisiko yläkierteellä kuitenkin pomppua madalta vaikutus ja alakierteellä vastaavasti pomppua korottava vaikutus. Periaatteessa voimakas alakierre voisi kaiketi aiheuttaa sen, että pallo pomppaisi takaisin omalle pelipuolella ;)Juuri näin.
Mutta yläkierteinen pomppaa ylemmäs, laita youtubeen kick serve. Eli siinä voimakkaalla yläkierteellä oleva pallo pomppaa parhaimmillaan vastustajan pään yläpuolelle ja on vaikeampi palauttaa, käytetään yleisesti kakkossyöttönä.
Lisäksi laita youtubeen vaikka Federer Drop shot. Siinä ns. backhand slicenä lyödyt lyönnit pomppaa ehkä 20cm ja näyttää ikään kuin pysähtyisi, eli aivan mahdoton palauttaa. Voimakkaalla alakierteellä todellakin pomppaa takaisin verkon omalle puolelle. Ajattelisin niin, että mitä voimakkaampi alakierre, sitä enemmän pomppu alenee, mutta tarpeeksi isolla "kääntyy" jotenkin niin että alkaa pomppu taas nousemaan mutta takaisinpäin.
Ei ihan oma järki riitä tuohon, mutta näin päin se menee.
- Sivukierre
Yläkierre pomppaa ylemmäs, koska se tulee kenttään jyrkemmässä kulmassa (kurvaa alas lopussa). Kierteellä ei ole pompun lähtökulmaan kovin suurta vaikutusta, suurempi vaikutus on tulokulmalla. Näin silloin kun pallon vauhti on suhteellisen suuri.
Takaisin omalle puolelle pomppaavat pallot (harvinaista mutta mahdollista) ovat voimakkaasti taka/alakierteisiä varsin pystystä putoavia palloja (ei iskeydy kenttään kovalla vauhdilla), niissä kierre ehtii ottaa kiinni kenttään sen verran että pallo voi parhammillaan pompata takaisinpäin. Jos ei halua menettää pistettä pitää palloa vähintään päästä koskettamaan ennen kuin se ylittää verkkonauhan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241496Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681357- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731082Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629