Eipä tule käytyä sitä yhtäkään kertaa! SPR takapiruna.
Al Noor lounasravintola
porsaankyljys3
961071
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 24 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 96
Vanhimmat
Hyi he*vetti!
Äänestäkää kaikki jaloillanne niin ei tarvi kauan Al Nooreja katsella!
Erinomaista ruokaa. Hakkaa ABC:n kuukauden seisseet eineruoat 100-0!
Suosittelen lämpimästi!
Hala-kidutettua lammasta (määkii syödessä)!
Kyllä abc voittaa 100-0 tämän. Serkku allani kerto että lammas määki mahassa vielä seuraavalla viikollakin. Jatkossa syön ainoastaan kotona tai amerikkalaisten ketjujen ravintoloissa ilmaistakseni tukeni itse messiaalle donald trumpille.
Aiomme kyllä mieheni kanssa käydä syömässä tuolla.Hienoa että saadaan Kemijärvellekin tällainen ruokapaikka jossa voi maistella makuja muualta maailmalta,ei tarvi aina lähteä ulkomaille hakemaan makunautintoja.Tsemppiä uusille yrittäjille ja tervetuloa joukkoon!
Venäläinen ravinteli olis paikallaan, heillähän on jo tilat valmiina.
Sianpääsylttyä,porsaankyljyksiä ja jouluna kinkkua!
Kunnon läskisoosia,sitä kun vielä saisi!
Ei pyöri puolta vuottakaan. Kemijärven asiakaskunta ei riitä nykyisillekään ruokapaikoille ja kilpailusta tulee raakaa kun keitele ja vr saa hommansa valmiiksi. Kovin kaukaa tuota paskaa ei nimittäin tule kukaan syömään, mutta se ei olekaan pääasia. Tarkoitushan onkin luoda keinotekoinen työpaikka kolmelle turvapaikanhakijalle ja tyhmempi voisi luulla, että tämä voisi edesauttaa myönteisen turvapaikan saamisessa mutta ei siellä mikrissä ihan tyhmiä olla. Pitää olla näyttöä siitä, että työ riittää elättämään ja se onkin toinen tarina joka ei tuossa lafkassa toteudu ikinä.
Etninen ravintola johon on syy olla menemättä.
Kyllä!!!
Oikein oksetti nähdä lehdestä kuinka on akalla noussut mu*kku ja pa*kapuheet päähän kun perustetaan jopa yritys näiden loisten "turvapaikan" vuoksi, voe hele*vetti sentään että sieppaa :(
Onko se al nustra?
kunnon sianlihaa jouluna eikä mitään ulkolaista paskaa.onko uusi villitys iskenyt spr että näin kerätään rahaa ihmisiltä vai suvakkien heiniä.
Hyvällä paikalla. Aikaisempi pizzayrittäjä menestyi samassa paikassa juurikin sijainnin vuoksi. Hairahtui sittemmin liekkibaariin ja varmaan katui syvästi. Lounaspaikkana mainio kun samassa rakennuksessa paljon työpaikkoja. Vaikka paitasillaan pakkasellakin ruokapaussilla konttorista al nooraan... Hyvä.hyvä.
Miksi meni liekkihommiin jos menestyi? Aikaisemmin samassa kopperossa toimi kotipizza joka lopetti muistaakseni 2006. Silloin uutisoitiin lopettamisen olleen kotipizzaketjun ensimmäinen kannattamattomuuden vuoksi. Silloin vielä oli populaa ja ostovoimaa tässäkin kylässä ihan eri malliin. Tämä ählybaari ei näe pääsiäistä!
Ei menestynyt tämä kaveri koti pizzassa, ei Teboil yrittäjänä, ei liekkihommissa (erityisesti tämä kokeilu tuli kalliiksi), nykyään kuulemma yrittää jotain hampurilais hommaa Rollossa!
Saakohan sieltä kunnon possun ribsejä?
Joulukuusi ja siinä latvatähti jospa sitten otettaisiin glögit.
Minä syön vain poronlihaa ja puikulapottuja!kyllä Jämpti on niin!!!
Sääli, Kemijärvellä ei pahemmin viljellä puikulaa. Mitä alempana puikulaa sitä heikompaa, koska puikula tarvii valoa. Mansikat myös makeimpia.
eipä tuu niin nälkä et tämän paikan ovi aukeais,hyi vit..
Ei varmasti tule ikinä!!!
Pitääpä käydä testaamassa safkat ensi kesänä, kun sinnepäin lomalle tullaan. Kyllä se varmaan majakan makkaraperunat voittaa.
Majakalla on hyvät makkaraperunat ja muukin safka.
Olenhan monesti näillä palstoilla kertonut mitenkä pakolaiset panevat yritystoiminnan pyörimään. Hyvä keeä paikkakunnalle saadaan uusia makuja maisteltavaksi. Tämähän on vasta alkua kunhan saamme tehtaan ja moninkertastamme tummien määrän alkaa rahaa tunkea ovista ja ikkunoista.
Suosi suomalaista...
Vai että hyvä safka? Itse kyllä muistan, että aika mauttomia ja pienen kokoisia annoksia.
Valittajille kuten sinulle kaikki muu on paskaa paitsi kusi!
Surkeaa on. Itse ei olla halukkaita yrittämään eikä suotais sitä toisillekkaan. Luuletteko paikkakunnan pysyvän kartalla tuollaisella asenteella. Vaatii yrittäjältä rohkeutta kun täällä jo rtukäteen suunnitellaan poikottia että ei vain menestyisi.
Mikä ihme teitä vaivaa.
Nehän pyörittää yritystä vaikka ei ole asiakkaita. Maustekauppa , ei näy asiakkaita samoin pitseeria.
akat on mielissään niiten puolesta.
Voi ristus tätä kemijärviläisten asennetta! Itte ei viittitä persettä penkistä nostaa mutta toisia jaksetaan mollata ja kadehtia. Minä ainaki käyn!
Taitaa olla tämä ketju pääosin muutaman saman voihketta, tai muuten on Kemppajärvi aivan turhien paskahousujen paikka.
Monet sieltä syntisin olevat ihmiset olen tavannut, ja mukavia fiksujakin ovat olleet. Olisiko sitten sen takia sieltä lähteneet, ja vain peräkammarin uunot sinne jääneet.
Mieluimmin uskon tuohon ensimmäiseen lauseeseeni.
Mukava olisi sielläkin joskus kalareissulla pysähtyä syömään, mutta Kemijärven tähän astiset ruokapaikat ei ole siihen houkutelleet, vaan on ajeltu suosiolla Rovaniemelle.
Kemijärven ongelma on juuri kieroutunut ikärakenne. Siksipä juuri tälläisellä palveluita tarjoavalla yrityksellä tulee olemaan hankalaa. Vanhemmilla ihmisillä toki voi olla rahaa, mutta kitupiikkejä ovat eivät raski kahvikupposta ostaa.
Nuoremmat pistävät rahan pyörimään, vaikka sitä ei aina niin paljon olekkaan.
Kirjoituksestasi päätellen taidat itse olla peräkammarista ja vielä Uuno. Ei järjen häivää tuossa sepostuksessa.
Jokainen päättää itse missä käy, niin myös mielipiteet ovat jokaisen omia.
Kemijärveläiset aiheuttavat itse palveluidensa häviämisen. Ei se huoltoasemakaan pyöri ilmaista vettä juomalla ja vessaa käyttämällä.
Kemijärvelle tulee uusia liikkeitä, S-Marketin tiloihin, Tokmanni on tulossa, (puskaradio) ostanut veparin vieressä olevan talon. Niin, että turha on manata Kemijärviä ja kemijärviläisiä.
Niin että Tokmanniko sivistää Kemijärven ? Eikö se ole lähinnä halpatavaraa myyvä kauppa, tuskin semmoinen meikäläisiä fiksummiksi tekee.
Uusista yrityksistä on keskustelua. Sivitäminen on toinen juttu. Sitä riittääkin, Varsitie 10.
samoja vaatteita kuin esim. asusteella mutta yks kolmas osa sen hinnsta. Mielummin ostan sieltä kuin maksan itteäni kipeäksi. Samoja tuotteita näyttää olevan kuin muissakin kaupoissa mutta paljon halvemmalla.
Nehän kaivaa munia ja persettä aina välillä ja sylkäsee mausteeksi. PS.bon apetit
Kateelliset kemijärveläiset....Aina sama laulu jos joku yrittää jotain liiketoimintaa.Voi hyvänen aika mitä hommaa. Eikö se ole hyvä asia että uusia yrityksiä sinne tulisi. Kyllä sellutehtaasta jaksetaan vouhottaa, vaikka sekään ei ole kirkossa kuulutettu että se kemijärvalle rakenettaisiin.
Pienissä ympyröissä ovat pojat pyörineet, takapajulaksi on paikkakunta jäänyt. Yksi ravintola olisi tulossa, sitä kauhistellaan. Boikotteja suunnitellaan, paljon on teillä vielä opittavaa .
Monelle olisi tarpeen pieni opintomatka pääkaupunkiseudulle. Kuitenkin luulisi, että sähköjuna ja internetti toisi jonkinlaista tuulahdusta nykyajasta, mutta ei.
Ehkä väestö on jo niin ikääntynyttä että kaikki uusi koetaan kauhistuksena.
Aivan sama millä pyörii, ja maksaako verojansa. Parempi sekin kun yhteiskunta elättää ihmisiä sänkyyn, veroeurot menee siinäkin.
Kunnioitan jopa thai hierojaakin hän sentään yrittää eikä odota suuauki kuka leipäpalan tipauttaa.
"Suu ja jalat auki ne tienaakin"!
Kuka pyörittää miten pyörittää sehän on nro:1. Otappa selvä mistä rahat Al Noora saa.
Lue kirjanpito3 tuo edellinen kirjoitus, se kertoo juuri sinusta.
Aamupäivällä kävi yksi asiakas,iltapäivällä oli vähän hiljaisempaa!
kyllä kotona valmistettu hirven käristys on poikaa ja kunnon sianlihasta valmistettu ruoka on parasta ei tarvi käydä roskaruokaa syömässä.
Paksusuolensyöpään kuolet ja ennen sitä kidut verisuonien ahtaumien kanssa.
Mätä vielä enemmän roskaruokaa kituusi LÄSKI!
Miilu kiini ja ukko pois! Pitihän se arvata!
Aivan käsittämätöntä kirjoittelua! Siis onko suomalainen kemijärveläinen niin pelkuri ettei voi kokeilla etnistä ravintolaa edes kerran? Harvoin tänne mitään uutta tulee. Tiedä miten ihania ruokia siellä tehdään? Tiedän isommissa kaupungeissa etnisiä ravintoloita joihin pitää hyvissä ajoin varata pöytä, että sinne yleensäkään pääsee haluttuna ajankohtana. Eikä niihin ole edes kaikilla varaa mennä, ovat ns. paremman väen käytössä.Ja parasta ruokaa mitä olen koskaan syönyt olen saanut turkkilaisessa, kreikkalaisessa ja kiinalaisessa (oli tosin USA:ssa) ravintolassa. Ja olen kyllä ravintoloissa syönyt. Avoimin mielin vain kokeilemaan. Olen jälkikasvullekin aina sanonut ettet tiedä mitä kaikkea hyvää on maailmassa tarjolla jos et maista. Maahanmuuttomielipiteet on eri kategoriasta, olen just sieltä mutta niinku mummo jo sano; myöhästä pyllistää kun p....t on jo housuissa.
Pelkureitahan nuo itsekkäät rasistit nimenomaan juuri ovat. Eniten pelätään sosiaalitukien, lapsilisien yms. leikkaamisia turvapaikanhakijoiden "elättämisen" takia toiseksi eniten pelätään että ne "vie meiltä akat!?" Sitten pelätään että joku pakolainen näyttää esimerkkiä, että omalla työllä ja yrittämisellä voi pärjätä valittamisten ja toisten kadehtimisen sijaan. Pelätään niin saatanasti kaikkea uutta ja erilait!
Mikä vika sosiaalituissa ja lapsilisissä??Oletko sinä aivan seko??Sen systeemin olemme me suomalaiset rakentaneet itsellemme turvaksi.Onko sulla autossa vakuutusta entä kotivakuutus?Ne on samanlaista turvaa kuin sosiaalivakuutus. PS.Mieti ja opi
Puhut vähän, mut asiaa.
Kyllä aion käydä siellä syömässä. Aina pitää nostaa hattua kun joku tähänkin kylään yrityksen perustaa. Syystä että mitä on kulut yrittäjillä ja mitä on asiakkaita odotettavissa. Käydään edes kokeilemassa, vai mitä! Tsemppiä ja iloisia asiakkaita uuteen ravinteliin!
avuttomat käypi valmista ruokaa syömässä ku ei itse osata laittaa.
Voi tuota katkerien,kateellisten, ennakkoluuloisten jne. ihmisvihaajajoukkiota. Eivät uskalla mitään uutta ja erilaista edes kokeilla. Puhuvat rintamakarkuruudesta vaikka itse pelkäävät muutamaa sataa ulkomaalaista turvapaikkaa hakevaa nimimerkkiensä takana. Sitten itketään kun Kemijärvellä ei ole mitään.
Todellakaan noille Kemijärven perustolloille ei mikään kelpaa kuin ryypätä kiljua keskenään makkaraa ja pitsaa syöden sekä haukkua turvapaikanhakijoita ja niitä jotka uskaltavat yrittää jotain uutta. Mikään muu kuin oma napa ei noille ammattivalittajille kelpaa.
Ei nuo välttämättä ole edes Kemijärveläisiä, jotkut näkyy linkittäneen tuota järjettömien pässien valemediaa tänne. (mv-lehti) Ovat niitä rasistisia tolloja, jotka käyvät eri palstoja läpi, linkittäen tuota vihan lietsontaa kaikkialle. Voivat yhtä hyvin olla jostain Mynämäeltäkin, ei välttämättä täältä ollenkaan.
Kyllä Kemijärveltä löytyy oikeitakin ihmisiä. tämä palsta antaa väärän kuvan Kemijärven todellisuudesta.
Hyvä hyvä
Ei voi millään käsittää että uuden yrityksen perustaminen on kielteinen asia? Perustipa yrityksen sitten kuka tahansa.
No kateus ja pelkohan se panee kirjoittelemaan. Puolin ja toisin.
Valittajista ei ole kuin Lidlin halvimman keskiketterän juontiin, kannattaisi muistaa että me yrittäjät ja työssä käyvät viimekädessä maksetaan sinunkin keppanat.
Mikä yrittäjä ja veronmaksaja sinusta nyt on yhtäkkiä tullut??????????
Mitä noita kommentoi, paremmin tehoaa boikotointi.
Tästä uudesta ravintolasta varmaan löytyy myös tuote nimeltä, MATUPATJAPIZZA.
Kun ei ole asiasta mitään sanottaa, tulee se tyhmyys esiin typeristä kommenteista.
Nämä MV-sankarit näkyy olevan kansan tyhmimpiä tyyppejä. Tuleeko heistä tuollaisia, kun lukevat valemediaa, vai ovatko jo valmiiksi sitä ?
Ei viitsi jatkaa "keskustelua" tuollaisten nimimerkki "pizzakuinpizza" tyyppien kanssa, kun argumentointi tuota tasoa.
Sinänsä en pidä maahanmuuttajista, mutta mahdollisuus on heillekin annettava. Hyvin voin käydä tuolla syömässä, sen jälkeen päätän oliko ensimmäinen kerta viimeinen, vai käynkö vastakin.
Jos tästä maasta olisi joku poistettava, niin ensimmäiseksi nuo MV-sankarit, yhdessä niitten kanssa, jotka ei saa turvapaikkaa. Ne jotka saa turvapaikan, ne pitäisi saada nopeasti töihin tässä maassa. Paljon löytyy töitä, jota kantaväestö ei suostu tekemään, koska maan laajuisesti on 70 000 työpaikkaa täyttämättä.
T. Kadunmies
Joopa joo, kyllä tuota myötätuntoa riittää niin kauan kuin nekatiiviset vaikutukset eivät osu omaan nilkkaan, sitten kyllä nousee älämölö ja kova.
Mitä myötätuntoa on se, että halveksii ja inhoaa tuollaista paskaporukkaa ?
Pitäisi tajuta ero siinä, että tuollainen mv-lehden lukijakunta on tämän maan syöpä.
Pakolaiset on siihen verrattuna pikku ongelma.
Meidän omat loiset MV-sankarit, siinä on porukka joka pitäisi lähettää Venäjän riesaksi.
Kolat joka matulle, ja lumitöihin talveksi. Kesäksi nuita rääseikköjä raivaamaan.
Asiakkaita pitäis olla ovelta yhtenä kyrpänä koko ajan kirkolle asti, että 4 euron annoksilla maksellaan kaikki kulut ja tullaan toimeen.
Kyllä käyn testaamassa paikan, vaihtelua pizzoille yms, kievarin kotiruuille joissa ei edes paikallisuus näy käristystä enempää. Susa's bistro on kylän ainoa parempi paikka mutta onko enää ala carte listaa vaiko vain lounas?
Jos mamut saavat tuosta elannon niin kaikki se on eteenpäin. Jos vielä paikallisia tuotteita itämaan mausteilla niin tulee minun vakiopaikka. Porokin taipuu vaikka kuinka monen kulttuurin tyyliin, testattu on kun käristys tulee jo korvista.
Alkakaa valittajat yrittämään, minulla on tapana kannattaa paikallista aina kun mahdollista, tulen sitten teidänkin putiikkiin ostoksille.
Poroa ,kamelia ja aasin lihaa,Baghdatin paistia,mausteet käsistä.
sanoppa muuta
Hoono soomenkieli alkanut kirjoittamaan:) I
Ei oo pakko, jos ei taho!
Sivistyneistö kiittää; pysy loinen kotonasi!
https://youtu.be/gQi8yHFgmLE
Näitä voi saada jälkiruaksi!
Eipä kiinnosta kemijärviläisten asiat enää. Jos järkiä ei muuhun kuin matubisnekseen niin antaapa olla!
Mätisäkit ruokailevat Alnoorassa, kemijärviläiset sanoo Soppela.
Valot on sammuneet Kemijärveltä, eipä uskois mitenkä paikkakuna pitäisi olla ihan kaupunki. Ei nyt niin järin kummallista jos maahanmuuttajat perustavat ruokapaikan. Tälläisiä ruokapaikkoja on oikeissa kaupungeissa joka kadun kulmassa. Kyllä teidän pitäisi pitää televisioita ja tietokoneita auki, ja joskus käydä vaikka Rovaniemelläkin.
Jospa täällä keskusteluissa pyörii vain tietty porukka ei kait tämä ole yleiskuva koko paikkakunnasta.
Ei tietenkään mikään nettipalsta ole mikään yleiskuva joltain paikkakunnalta. Kaikki muuthan tämän jo tiesikin. Sulla ne on valot sammunu korvienvälistä. Käy joskus muuallakin sen tietokoneen äärestä, niin saat kokemusta elävästä elämästä. Nyt teit taas kerran itsestäs kauhean idiootin.
Jätkä leipoo, naiset sotii.
Mietippä_sinä (nimimerkki: mietippä_sinä) Kyllä sinäkin taidat joutaa sinne "koriin". Kenen kustantamilla tiestöllä kuljet, sairaalapalvelut, koulutus, sosiaalipalvelut, kunnan palvelut, kirjastot, uimahallit, tuetut yleiset kulkuneuvot, tuetut kotitalous vähennykset, päivähoidot ym... Taidat olla sinäkin toisten verotuloilla elävä. Vaikka asuisit ulkomailla käytät hyödyksi suomen etuuksia. Mieti asioita äläkä höpötä paskaa.
särki pullia ekana napaan ja sitten kaarna veneellä kemijärven aalloille seilaamaan---
Toivottavasti parempi Ketonen järjetää kyytiin itään Mäntyvaaraan muistomerkkille,ope oppaaksi.Matka jatkuu siitä kohti rajaa opas mukana.
Onkohan terveystarkastajat käyneet kyseisessä paikassa? Pyytäisin ainakin todistuksen näytille jos tonne menisin mutta en kyllä taida ovea aukasta...
Ei ahdistele terveystarkastajat näitä paikkoja rasismi syytösten pelossa.Nämä paikat pyörii täysin starttiraha ja verovapaus kikkailun avulla.Kun yhteiskunnan poletit on käytetty,niin "omistajuus" vaihtuu "serkkupojan" aloittaessa tukien lypsyn alusta.
Kyllä se näin on ja kansalaiset viime kädessä maksaa koko lystin, itse en varmasti käy ikinä moisissa paikoissa!
Matu virtsasi naisen päälle turkulaisessa ravintolassa
Näin Suomi kehitysmaalaistuu!
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/16299718_10208749778170056_8226256642060894234_o.jpg?oh=18edc9f4b6a8c99bc0b538f3bde62fb8&oe=591D9B9D
Kelassakäynti on heille työtä, kun saavat siitä korvauksen.
Suosittelen ehdottomasti käyntiä! Pieni ja ainakin vielä sopivan väljä, intiimi hyvä ruokapaikka. Ja tärkeintähän tietysti on hyvä ja maukas ruoka, sitä siellä saa taitavasti hyvistä paikallisista raaka-aineista huolella valmistettuna suomalaiseenkin makuun sopivasti maustettuna! Uskokaa tai ette, suosittelen tutustumista jos ette ole vielä käyneet?
Aukiolo ajat sopinevat useimmille, myös pienemmille.
Samaa mieltä .Hyvää ruokaa ja koko ajan kehittävät uutta.Siinä onkin heidän voimavaransa, kehittyä ei jumittua
http://static.mvlehti.net/uploads/2017/01/Hijab-russian-girls.jpg
Venäläiset naiset ovat omalla hijab-protestillaan ilmaisseet, että hijabiin liittyvät viattomuuden kuvitelmat ovat valheellisia.
Länsimainen tyyli!
http://static.mvlehti.net/uploads/2017/01/Tukholma-ei-hijab-iran.jpg
Iranilaiset kommunistit protestoivat Kansainvälistä hijab-päivää Tukholmassa.