Löytyykö mistään

nastaton

suhteellisen edullisia, mutta kuitenkin jalassa pidettäviä, talvilenkkareita, joissa ei olisi nastoja pohjissa?
Jotkut snowflakes tai mikä lie nimi, viime vuonna ostin, ei nastoja, halvat kyllä, mutta kun niitä pari kertaa oli vähän pidemmällä kävelylenkillä pitänyt paljastui, että kengän rakenteessa on tuossa kehräsluun kohdalla jonkinlainen kovike, joka hiertää luun alapuolelta ihon auki. Ei siis voi pitää jalassa, tai pitää yrittää keksiä jonkinlainen pehmike tuohon kohtaan, joka sitten ei kuitenkaan kävellessä pysy paikallaan.

No, miksi en halua nastoitettuja? Lähinnä siksi, että kengillä tulee kuitenkin otettua muutamia askeleita myös sisätiloissa, ja laminaatti... tai sitten se, että miten nämä nastat pitävät vaikkapa kaupan lattialla, liukastuu siellä sitten vaikkei ulkona liukastuisikaan, ja miten herkästi nämä nastat kuluvat ja mitä siitä kulumisesta sitten seuraa.

Mieluiten ostaisin kyllä nastattomat! Katselin nyt muutamia nettikauppoja, joitakin kävelylenkiä toki oli nastattomina tarjouksessa, mutta eivät olleet talvikenkäkategoriassa, eli jos eivät ole talven pakkasiin tarkoitettuja lähinnä pohjarakenteiden osalta, niin eiväthän ne kylmää pidä... Lisäksi käyttäisin näitä jalkineita myös muutenkin kuin asfaltilla ja muilla kaduilla liikkuessa, poluilla ehkä jopa jonkinlaisessa hangessakin (no jaa, mitään metrisiä hankia meillä ei koskaan ole).

4

2383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Porno-Jalmari

      Ei, löytyy vain käsissä pidettäviä.

      • just_noin

        Niin, joku on tietty saattanut ymmärtää tuon jalassa pidettäviä siten, että sellaisia joissa ei ole mitään omituisia kovikelevyjä kengän varsissa tai muuten erikoisia ratkaisuja.
        Kiitos kuitenkin osallistumisesta.


      • Porno-Jalmari
        just_noin kirjoitti:

        Niin, joku on tietty saattanut ymmärtää tuon jalassa pidettäviä siten, että sellaisia joissa ei ole mitään omituisia kovikelevyjä kengän varsissa tai muuten erikoisia ratkaisuja.
        Kiitos kuitenkin osallistumisesta.

        Osallistuminen on iloinen asia.


    • jdh

      Olipas vastauksia... Itsekin etsiskelen lumessa pitäviä, ja hieman vesijäiselläkin, normaalia talvikengän pitoa. Leveä lesti. Katselin Merrellin talvikenkiä, ovat satasen pintaan kalliit, mutta jos olisivat hyvät.. Arvosteluissa joku kuitenkin sanoi, että ei ole mitään pitoa, tyhjiä mainospuheita. Salomonin kengät ovat hyviä, köyhällä ei ole varaa ostaa huonoa, mutta talvikenkiä en ole kokeillut. Ostin Salomonin lenkkarit tai vaelluskengät, ja kestivät monta vuotta kulutusta. Parhaat lenkkarit, mitä minulla on ollut.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7073
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      116
      6198
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      18
      3481
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe