Oulun verotoimiston työpaikkakiusaajat

koknenutnähnyt

Puhaltakaa perseeseen koko sakki. Täältä pesee. Pomoille tiedoksi: opetelkaa johtamaan alaisianne. Ja niille, jotka valitsevat pomoja: opetelkaa rekrytoimaan osaavia ihmisiä, mm. johtajiksi. Ulkonäkö ja hyvä jätkä -periaate eivät riitä valinnassa. Työsuojelupiiriin tiedoksi.

1

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkk8888

      Julkisella puolella esimiehiä ja johtajia pitäisi laittaa määräajaksi virkaan ja toimintaa on arvioitava suorittavien virkamiesten näkökulmasta, ei johtajien.

      Toki nyt laiskuuttaan, kun kerran on valittu johtaja määräajaksi, niin sopimus uusitaan joka kerta huolimatta avoimesta hausta.

      Kun on ollut julkisen puolen työssä yli 20 vuotta, niin ei sieltä ketään irtisanota millään (http://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005230963.html). Aika on mennyt ja muuttunut eikä esimiehet ja johtajat pysy perässä. Sen lisäksi Verohallinnolla on säästätoimenpiteet menossa ja automaattiseksi on kaikki laitettu, joten työtehtävien määrä ja sen hallinta on käsittämätöntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13172
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3629
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2904
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1379
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      148
      1309
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1184
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      193
      961
    Aihe