Tuore suhde mutta mies epävarma tunteistaan

huooooooooooooh

Tarkoittaa samaa kuin että ei kiinnosta? Eipä vaikuttais kauheen hyvältä lähtökohdalta. Toisaalta kehuu ja ylistää mutta kun ei ole nyt täysin varma tunteistaan.

Pistäisittekö pelin poikki?

11

3761

Äänestä

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eivoitietääjoseitutustu

      Voi olla, että vain fyysisesti vedät puoleensa, mutta tunnepuolella ei sitä ihastumista ole tapahtunut. Yleensä ihastuneet ja varsinkaan rakastuneet eivät torppaile tunteissaan. Voihan sitä järkipohjalta tutustua ja katsella löytyykö yhteisiä juttuja, yhteinen huumori, viihdyttekö yhdessä jne. ja kannattaa sen seksipuolen kanssa olla tarkkana ettei suhteenne vain perustu pelkästään sen varaan, kaipa itsekin haluat enemmän kuin pelkästään sitä. Siis mietihän mitä itse haluat ja kysy samaa häneltä.

    • Oppeliini1

      Mitä tapahtui kunnon ystävyydelle ja kaveruudelle? Siinä ei kysellä ooksää mun kaaaaa. Ollaan vain ystäviä ja jaetaan ilot ja surut. Jos aikojen päästä tuntuu että intiimimpi ystävyys sopii kummalkekin, se tapahtuu aivan luonnollisesti, analysoimatta mitään.

      • illanmietintää

        Hyvää pohdintaa. Näin itsekin ajattelen.


    • DixieChick

      Riippuu siitä mitä itse haluat. Jos itse olet ihastunut ja haluat ajatella häntä vakavissasi kumppaniksi, niin sinuna luovuttaisin heti. Jos heti sanoo, että on epävarma tunteistaan, niin ei se siitä miksikään muutu. Olet vain varalla, kunnes löytyy jotain jonka kanssa ei tarvitse olla epävarma. Olen ollut osallisena molemmin puolin tuollaisessa tilanteessa.

    • ghfgjhgfg

      Ei ole vain yhtä tapaa, miten suhde syntyy. Kyllä, osa suhteista syntyy niin, että heti on varma ja suuret tunteet on pelissä alusta lähtien. Osa suhteista syntyy taas niin, että tunteet alkavat pienestä kipinästä, joka vähitellen syttyy liekkiin. Kummastakin suhteesta voi yhtälailla tulla se loppuelämän suhde. Oma suhteeni alkoi niin, että itse olin ensimmäisestä päivästä lähtien varma omista tunteistani ja toinen oli epävarma. Tiedän kuinka rankkaa se on ja kuinka paljon epävarmuutta koko suhdetta kohtaan se synnyttää, kun toisen tunteet ei olekaan samalla tasolla. Meillä kävi lopulta niin, että hänen tunteensa vähitellen syvenivät ja roihahtivat sitten jonkun vuoden jälkeen kunnolla liekkiin. Käsittelin pitkään sitä alkua vielä silloinkin, kun hän oli jo "hullun rakastunut" minuun. Se ei ollut mulle helppo paikka ja olin jonkinaikaa katkerakin siitä ettei meillä ollut sellaista molemminpuolista huuma-alkua, koska vain minä tunsin voimakkaasti aluksi. Mutta nyt menee todella hyvin ja tuntuu hyvältä ja tulevaisuus näyttää valoisalta meidän osalta. Ei ole vain yhtä tapaa, miten kestävä suhde voi alkaa. Mutta kannattaa tarkkaan miettiä, onko valmis panostamaan ihmiseen, joka ei ole varma. Siinä on isot riskit, mutta sinnikkyys voidaan toki lopulta palkita.

    • Tepi27

      hoooooohs! Voisin kirjankin tästä aiheesta kirjoittaa.

    • Teppena

      Mulla on ikävä suhde takana.

    • Teppana135K

      ....toisaalta mitä? Älä jää siihen epätietoisuuteen, niin kuin mä aikoinani.

    • katsotaanensin

      Vain teinit hehkuttavat ikuista rakkautta heti kun jonkun potentiaalisen kumppanin tapaavat ja sitten eroavat muutaman kuukauden tai vuoden päästä kun ei se ollutkaan oikea.
      Elämässäsi on menossa ns. normaali tilanne mikä jokaisessa uudessa aikuisten välisessä parisuhteessa tulee jossain vaiheessa vastaan. Mies on kertonut rehellisesti, että, olet kiinnostava, mutta ei tiedä johtaako tämä kiinnostus pidempään suhteeseen. Sen tietää vasta sitten kun olette olleet pidempään yhdessä.

      Ei tänä päivänä hypätä heti pysyvään parisuhteeseen kun joku tavataan.

    • Hei huooooooooooooh

      Kirjoitat lyhyesti tuoreesta suhteestasi ja kumppani epävarmuudesta.

      Mielestäni olisi huolestuttavampaa, jos aivan tuoreessa suhteessa olisi täydellinen varmuus; se kertoisi varmaan enemmän vain salamaihastumisesta kuin oikeasta varmuudesta. Suhde syntyy ja rakentuu vain elämällä. Alun tutustumisvaiheessa toista osapuolta opitaan tuntemaan, mietitään ja kuulostellaan, olisiko tuo minulle sopiva tai minä hänelle. Kyse on prosessista, joka etenee omaa tahtiaan.

      Kannustan teitä keskustelemaan odotuksistanne, toiveistanne ja ajatuksistanne ja erityisesti kuuntelemaan toinen toisianne. Vasta siten selviää, odotatteko parisuhteelta riittävän samaa, että voitte sitoutua toisiinne. Kiirehtimällä et saa varmuutta tai sitä, mitä lopulta eniten toivot


      Diakoni Merja

    • EdesUnissa

      "Tuore suhde" Siis kuinka tuore ? Me miehet emme rakastu alle kolmen kuukauden, edes tulisiin ihastuksiin. Ja kykenemme erottamaan nämä kaksi asiaa, vaikka useasti meitä väitetäänkin tunteettomiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      48
      964
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      943
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      795
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      746
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      106
      718
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      643
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      631
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      564
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      538
    14. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      532
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      496
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      46
      481
    19. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      477
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      457
    Aihe