Mitä pitäs kahtoa jos ostan transitin

ostamassaollaa

vuuosimalleja olen katsonu 95- 2000 ? Mittee sanotte.

9

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolmenkokemuksella

      Kuuntele Transit mies levy.

    • 2003ExOmistaja

      Tuo on aika laaja kysymys mutta eiköhän tässäkin päde se että osta mahdollisimman hyväkorinen ja vähän ajettu huollettu yksilö.
      Tarkoittaa että lähes kaikki tuon ikäiset on työkaluina kaltoin pidelty,monta omistajaa ja loppuunajettuja &lahoja koska niissä mitään ruostesuojauksia tehtaan puolesta ollut ja pellit fordiumia joka tykkää ruostuu silmissä,lie huonolaatuista tai maali pettää.
      Tuon ikäisissä jo viimeinen voitelu tehty ja mittarissa 300-500tkm.
      En ymmärrä miksi haluat moisen vaivoiksesi?
      Tekniikkahan on yksinkertaista,sähkötkin ihan ok mutta nyt on kohta vuosi 2017 ja nuo on 20v vanhoja romuja joihin uppoaa aikaa/rahaa" hyväänkin" yksilöön paljonkin arvoon nähden,menee hermot eikä silti ikinä saa luotettavaa peliä tai rahanmenoa loppumaan koska arvo kilohinnoissa teit mitä teit.

      • EiJääTielle

        Sikäli puhut paskaa että nuo on kuluneinakin erittäin luotettavia autoja.


    • 2003ExOmist

      Selevä,siitä vaan sitten ostamaan hyvä ja luotettava Transiitti vaan mitäs kysyitte jos ei faktat ja kokemukset kiinnosta oikeasti hyväkuntoisen ja vähän ajetun transitin omistajalta joka lähti meiltä 165tkm ajettuna pohja umpiruosteessa,ruosteläikkiä kyljissä yhä enemmän vuosi vuodelta,2 ruiskutuspumppua,vesipumppu-ohj.tehostin,jarrulevyt,etupyörän laakerit,etu-umpiot,tuulilasi ym pientä tuohon mennessä vaihdettuina.
      Yks käytössä terveisiä ajellen,viimeisen päälle yritettiin pitää huoltaa mutta mikäs siinä jos tuo oli normaalia....

    • KatoVaikkaPeiliin

      Kehtaako joku ihan aikuisten oikeasti kysyä kestävyyksiä jo romutusikäisistä työkaluista joita ei pahemmin säästelty uutenakaan,hyvin harva meni yksityiskäyttöön tai johonkin kevyeen siirtelyyn.
      Aivan sama mikä merkki tai malli,unohda nyt hyvä mies moiset romut ja laita sekin raha pikkasen uudempaan pakuun jos pakua mielit.
      Kuten tuossa joku neuvoikin jo niin miksi väkisin haluaa ongelmia ja loputonta rahanmenoa joka ei ainakaan vähenemään pääse teit mitä teit,laskettu käyttöikä on ohi ja ylitetty.
      5-10v nuorempaa(vähän kuin naisissakin)ja hyväkuntoista yksilöä etsimään.
      Loppupeleissä tulee halvemmaksi,paitsi ehkä tuo nuorempi eukko mutta onpahan jotain mielenkiintoista rassattavaa vanhoihin verrattuna.

      • ioujk

        Ainoastaan ruoste on todella paha ongelma Transiteissa. Kyllä noilla traktoreilla muuten ajelee jos korvat kestää.


    • kahtoppa

      Transittiin tuli 95.... sähköinen naftapumppu joka jossakin kohtaa km tuleen vialliseksi .Elikä joutokäynti hiukan epätasaista "hörköttämistä" tai pysähtyy jonkun matkan päästä lähtee taas tauon jälkeen ja taas sama , tai ei ota oikein "kierroksia" veto huono .

      Eli tutki koeajamalla ja silmämääräisestikin , älä usko myyjää naftasuodattimen vaihtamattomuudesta tai kesälaadun naftasta , Jos myyjällä on esittää faktaa "pumppuremontista" niin ok .

      On meinaa transitin hintainen remontti äkksiseltään kyseessä , Ei oikein "kyläkorjaamot" eikä Fordikaan pysty tekemään , "esim. dieselhuolto häkkinen.. turku" tekee kuntoon .

      Ja tämä tarina on tosi . Näistä vanhemmat mekaanisen pumpun transiitin ovat varmoja jos sellaisen ehjähkö korisen löydät , ei kuitenkaan vanhempaa kuin -88 josta vanhemmissa taas (vino vaihdekeppi) laatikko tosi heikko .

      • katsopeiliintransumies

        Niihin vanhempiin on vaihdettu sierran laatikoita poikineen tilalle,kun transun ehjä loota on kadonnut luonnonvara. Sierran laatikko on vielä heikompi,mutta toimii myytäessä.


      • junanveski

        Nyt sinä "tietäjä" puhut turbo malleista. Vaparit toimii kun junan vessa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      125
      7543
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      93
      7224
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      28
      7149
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      65
      6296
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      6
      6120
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      107
      5655
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5448
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      67
      5287
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      44
      5168
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      30
      4943
    Aihe